Jump to content

Am nevoie de ajutorul vostru!


Bogdy66

Recommended Posts

Salutare dragilor,

Dupa cum am scris in description, am avut "nororcul" sa fiu sunat in Noiembrie sa vin Acasa urgent....

ok, Deci am multe intrebari pe care vreau sa le pun poate cineva stie raspunsul la ele!

 

- un accident cu victime, vinovatul sau ma rog cine acroseaza un pieton, I se i-au declaratii in momentul respectiv sau Nu? pentru ca lui Nu I-au luat nici un fel de declaratii in seara respectiva si Cand a fost chemat de procuror pentru a da declaratii, nemernicul a zis ca Nu are nimic de declarat.... (dreptul lui)

 

- procurorul a refuzat sa ne arate dosarul de 2 ori, (toate cererile facute prin avocat)

Imi este frica ca cineva/cumva a umblat la probele de alchool

 

- procurorul a fost la medicina legala si a scos cerificatul medico legal sub 90 de zile de ingrijire medicala, ceea Ce e strigator la cer, in conditiile in care ea a fost in coma 70 de ore, 2 operatii , tija cu 12 suruburi in femur, n traumatisme,o Luna si aproape 2 saptamani in spital, probleme neurologice, de recuperare , Nu mai vorbim pentru sunt constient ca va fi de ordinul lunilor..... (este o practica normala sau oamenii incearca sa-l scoata cumva mai curat ?

 

- cand se va incepe procesul cum sta treaba cu asigurarea? in aceelasi proces Trebuie sa chem si asigurarea in judecata sau Trebuie sa deschid un nou proces ?

 

va multumesc tuturor si o sa revin si cu alte intrebari.

 

ps: accidentul a fost pe trecerea de pietoni.

a mea bunica isi revine destul de greu, problema principala este capul/creierul, uita, vorbeste uneori destul de stalcit, e destul de nasol, ne-a cam ingenunchiat nervii...

 

multumesc tuturor pentru ajutor si daca Nu am fost inteles o pun pe seama oboselii.

Edited by Bogdy66
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Daca in ziua accidentului testarea consumului de alcool a fost facut la spital atunci fii sigur ca probele din spital vor rezulta ca soferul nu a consumat alcool.

 

In mod normal trebuie sa aduni la dosar multiple dovezi medicale care sa ateste situatia si ulterior in instanta avocatul trebuie sa le prezinte corespunzator.

Link to comment
Share on other sites

Daca in aer a iesit alcool in sange va fi dublu de exeplu in aer 0,30 in sange va fi undeva la 0,60 daca a iesit peste 0,40 in aer atrage asupra lui o nou infractiune,intrucat va iesi peste 0,80 in sange daca e smecher si are bani multi poate schimba si probele la sange ca sa fie bine,daca a scos sub 90zile de ingrijiri medicale e si mai bine pentru el. Edited by FreeStyleDaNuTzU
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Lucruri de genul asta nu se intreaba pe forum. Aici pot sa-ti scrie oameni care poate au auzit de astfel de situatii sau care au impresia ca se pricep. Un avocat bun nu o sa stea pe forum sa dea sfaturi gratuite.

Mergi la un avocat si prezinta-i situatia.

Ala baut crezi ca face totul dupa capul lui? Cu aiguranta nu, trebuie sa aiba un avocat.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Daca in aer a iesit alcool in sange va fi dublu de exeplu in aer 0,30 in sange va fi undeva la 0,60 daca a iesit peste 0,40 in aer atrage asupra lui o nou infractiune,intrucat va iesi peste 0,80 in sange daca e smecher si are bani multi poate schimba si probele la sange ca sa fie bine,daca a scos sub 90zile de ingrijiri medicale e si mai bine pentru el.

 

De aceea se cere proba de sange!

 

Cine cere proba de sange mai mult ca sigur va fi "avantajat".

Link to comment
Share on other sites

multumesc tuturor pentru mesaje, @drrond7 mersi mult, apreciez ca ti-ai rupt din timp si ai scris.

 

ideea este urmatoarea, am incercat in prima faza sa iau legatura cu politistul (legal) acesta nu mi-a dat nici un fel de lamuriri si m-a indrumat catre procuror pentru ca el a pasat destul de repede dosarul mai departe.

Am facut Iar o ultima cerere catre procuror zilele trecute sa vedem dosarul si in cazul in care o sa avem raspuns negativ, o sa facem o cerere/plangere catre prim procuror, Poate asa o sa ne lase sa vedem si noi dosarul dupa 2 luni de la accident.

 

postul de aici l-am inceput in ideea in care sa ma informez mai mult si sa nu omit absolut nimic, plus ca Vreau sa ma asigur ca Avocata isi va face treaba cum trebuie.

 

 

va tin la curent!

 

 

multumesc si la multi ani tuturor!

Link to comment
Share on other sites

Nu neg posibilitatea ca politistul sa incerce sa-si ajute colegul, insa nu prin masluiri de documente oficiale. Nimeni nu isi risca serviciul ptr. un politist beat. Cu atat mai mult aici, unde sunt mai multe persoane implicate (procuror, legisti, experti criminalisti si tehnici, etc.). Exista copii ale actelor din dosar si mai multe cai prin care tu poti sa verifici legalitatea si corectitudinea diverselor documente. Parerea mea din ce relatezi tu e ca autorului i s-a pus in evidenta prezenta alcoolului in sange si coroborat cu faptul ca accidentul a fost si pe trecerea de pietoni, poate de aia ti se refuza dreptul de a avea acces la dosar. Pe de alta parte oricum in faza de instanta acest lucru nu ti se va mai putea refuza, asa ca oricum nu-i ajuta cu nimic.

 

Varianta la care te-ai gandit tu (cea cu plangerea la Prim-Procuror) e foarte buna. Insa chiar daca nici asa nu rezolvi, asteapta sa ajunga dosarul in instanta si se va rezolva. Dupa mine in cazul bunicii tale, daca e asa cum ne-ai relatat, nu are cum sa nu aveti castig de cauza, referitor la despagubiri. Cu partea penala va fi mai greu de rezolvat ptr. politist, dar asta nu mai problema ta. Totul e sa ai rabdare si sa nu te descurajezi; procesele astea sunt de durata si, in general, partea adversa va incerca prin orice mijloace tergiversarea. Asta daca nu cumva te va cauta si va dori sa ajungeti la o intelegere (macar ptr. partea civila).

 

Totusi ia in calcul si ce ti-a spus colegul @Service Premium si ai grija ca avocata sa fie competenta (intereseaza-te si tu despre experienta ei, daca nu o cunosti). Daca ai dubii poate nu ar fi rau sa iei in calcul schimbarea avocatei.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

....greu de crezut ca poti verifica ori aprecia asupra diligentelor avocatului prin interpelarea userilor unui forum dedicat bmw.

Cateva detalii despre politica dreptului penal si civil:

1. Agentul de politie intocmeste un dosar continand intre altele un proces verbal ce contine mentiunile martorilor oculari, constatarile privind dinamica accidentului, relatarile celui ce se presupune ca a produs accidentul etc.

2. Dosarul de mai sus, cu sau fara declararia celui care a produs accidentul se inainteaza parchetului, care la randul sau il trimite spre cercetari organului de cercetare penala din cadrul politiei rutiere.

3. Persoana vatamata ori civila dupa caz sau reprezentantul acesteia poate consulta dosarul art.81 lit. E CPP respectiv art.85 alin. 1 din acelasi cod.

4. Persoana vatamata urmareste in cadrul procesului penal acoperirea prejudiciului cauzat fie el moral fie material fie ambele.

5. Daca din motive obiective precum numarul de ingrijiri medicale face imposibila tragerea la raspundere penala a suspectului, persoana vatamata poate solicita acoperirea prejudicilui printr-o actiune in fata instantei de judecata civile.

6. Daca ai suspiciuni asupra unor fapte, precum cele relatate de tine te poti adresa directiei anticoruptie.

7. Cu siguranta avocatul sau partea vatamata va studia dosarul, sub acest aspect legea este destul de clara.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

 

- cand se va incepe procesul cum sta treaba cu asigurarea? in aceelasi proces Trebuie sa chem si asigurarea in judecata sau Trebuie sa deschid un nou proces ?

 

va multumesc tuturor si o sa revin si cu alte intrebari.

 

 

 

In primul si primul rand imi pare rau pentru necazul prin care treci si ii doresc multa sanatate bunicii tale.

 

Legat de despagubirea acestui nefericit eveniment te sfatuiesc sa deschizi deja dosar de daune la sigurator. In mod normal ar trebui sa iti acorde atentie deosebita din primul moment. In ultima vreme s-au inmultit casele de avocatura care cumpara drepturi de despagubire si cu ajutorul unor judecatori indirect implicati in cazuri obtin despagubiri de neimaginat. Asta si este principalul motiv al cresterii daunalitatii pe RCA , implicit al cresterii tarifelor de asigurare !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.