Jump to content

e46 320d merge intrerupt


Recommended Posts

masina ruleaza bine ,dar are momente (nu mereu)cand mergi constant la 2000 ture intrerupe.daca accelerez sau decelerez dispare .

la masina mai trebuie schimbat ambreiajul(este comandat) patineaza nu stiu daca are legatura.

nu prea stiu multe despre ea o am de 2 saptamani si este si primul diesel.

am curatat egr,galeria admisie si filtrul epurator

Edited by catalin6
Link to comment
Share on other sites

masina ruleaza bine ,dar are momente (nu mereu)cand mergi constant la 2000 ture intrerupe.daca accelerez sau decelerez dispare .

la masina mai trebuie schimbat ambreiajul(este comandat) patineaza nu stiu daca are legatura.

nu prea stiu multe despre ea o am de 2 saptamani si este si primul diesel.

am curatat egr,galeria admisie si filtrul epurator

Ai grija la combustibilul pe care il bagi. Alimenteaza din alta parte si vezi daca iti mai face asa

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Aceiasi problema am si eu.

Acele intreruperi apar la mers constant intre 1800-2000 RPM, cu motorul "semi rece". Cu motorul cald nu face.

 

In timpul intreruperilor se misca si acul de la consumul instant stanga-dreapta. Dispar la accelerare sau decelerare.

 

Schimbat debitmetru(Bosch), senzor presiune galerie admisie (OEM), electrovalva turbina (Pierburg), bujiile si releul (Beru) si tot face.

Posibile cauze: electrovalva EGR, pompa de motorina de sub scaunul soferului sau chiar senzorul de la pedala de acceleratie.

Edited by danielt
Link to comment
Share on other sites

Nu exista o solutie concreta pentru aceasta problema. Majoritatea posesorilor de 320d se plang de acele intreruperi. Suplimentar, pe langa ceea ce ai facut deja, poti curata senzorul galeriei de admisie ,clapetele si electrovalva EGR
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

am curatat filtrele de la electrovalva egr si turbo,am si inversat intre ele electrovalvele,dupa o plimbare sa pare ca nu mai intrerupe si am scapat si de fum in turatiii.

 

o sa vad cum se comporta zilele urmatoare in trafic :blush:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Si eu i-am curatat filtrul de la electrovalva AGR si la fel imi face,eu o sa-mi iau eletrovalva noua doar ca nu stau acum de ea.. :popcorn:

 

Si inca ceva:din cate am auzit eu ,electrovalva AGR si cea de la turbina lucreza in tandem,deci logic ar trebui ambele inlocuite

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Si eu i-am curatat filtrul de la electrovalva AGR si la fel imi face,eu o sa-mi iau eletrovalva noua doar ca nu stau acum de ea.. :popcorn:

 

Si inca ceva:din cate am auzit eu ,electrovalva AGR si cea de la turbina lucreza in tandem,deci logic ar trebui ambele inlocuite

Si intre timp am schimbat si electrovalva de la AGR,problema a disparut.Asa ca spor la treaba! :download:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.