Jump to content

MeritĂŁ 13.000 e un 520d din 2008?


severin31

Recommended Posts

Are aproximativ 150.000 km și urmĂŁtoarele dotĂŁri:

No. Description

1CA SELECTION COP RELEVANT VEHICLES

 

1CB CO2 CONTENT

 

2KT LT/ALY WHEELS V-SPOKE 277/NL

 

2PA LOCKING WHEEL BOLTS

 

255 SPORTS LEATHER STEERING WHEEL

 

319 INTEGRATED UNIVERSAL REMOTE CONTROL

 

320 MODEL DESIGNATION, DELETION

 

4BY FINE-WOOD TRIM BAMBOO GRAIN ANTHRACITE

 

415 SUNBLIND FOR REAR WINDOW

 

416 SUNBLINDS

 

423 FLOOR MATS, VELOUR

 

430 INT/EXT RR VW MIRROR W AUT ANTI-DAZZLE

 

431 INTERIOR RR VW MIRROR W AUT ANTI-D

 

441 SMOKERS PACKAGE

 

442 CUPHOLDER

 

456 COMFORT SEATS, ELECTRIC. ADJUSTABLE

 

465 THROUGH-LOAD SYSTEM

 

494 SEAT HEATING F DRIVER/FRONT PASSENGER

 

502 HEADLIGHT WASHER SYSTEM

 

508 PARK DISTANCE CONTROL (PDC)

 

522 XENON LIGHT

 

534 AUTOMATIC AIR CONDITIONING

 

544 CRUISE CONTROL WITH BRAKING FUNCTION

 

563 LIGHTS PACKAGE

 

6AA BMW TELESERVICES

 

6AB CONTROL TELESERVICES

 

6FL USB-/AUDIO INTERFACE

 

6VB CONTROL INFOTAINMENT

 

609 NAVIGATION SYSTEM PROFESSIONAL

 

610 HEAD UP DISPLAY

 

644 PREP. FOR. MOB. PH. BLUET. INTERF.

 

672 CD CHANGER BMW FOR 6 CDS

 

676 HIFI LOUDSPEAKER SYSTEM

 

698 AREA-CODE 2

 

7MC EDITION EXCLUSIV

 

761 INDIVIDUAL SUN PROTECTION GLAZING

 

8SA COUNTRY SPEC. RELEASE OF NAVIGATION

 

8SC COUNTRY SPEC. RELEASE OF TELESERVICE

 

8SP COP CONTROL

 

8S8 COUNTRY SPEC.NAVI CONTROL (ACC)

 

843 ENGINE DESIGN

 

863 EUROPE/DEALER DIRECTORY

 

868 LANGUAGE VERSION DUTCH

 

886 DUTCH / ON-BOARD DOCUMENTATION

 

 

 

 

Series options

No. Description

548 SPEEDOMETER WITH KILOMETER READING

 

Nu știu la ce consum sĂŁ mĂŁ aștept,nu prea am gĂŁsit informații pe aici, doar pe Fuelly și nu știu cât de aplicabile sunt pe șoselele României.

Am vizionat mai multe 320D, care nu m-au fascinat, acesta a fost primul 520d, totodatĂŁ, autovehiculul care mi-a plĂŁcut cel mai mult dintre toate.

MĂŁ ĂŽntreb dacĂŁ prețul nu e cam mult pentru anul 2008. Ămi pare a fi o auto dotatĂŁ, dar sunt ĂŽn dubiu.

 

Sau mai bine zis, dintre:

1. Gorj http://www.autovit.ro/bmw-520-C35391312.html

2. Dolj http://www.autovit.ro/bmw-520-C35638328.html

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Sa fim seriosi, ambele au dotari de bun simt si preturi decente. Atat ca cel cu neagra nici nu stie ce vinde (are chei tip briceag). Ambele par a fi euro5, deci cel putin decembrie 2008.

Cat de jos sa coboare pretul? E90 nonfl si dotari mediocre se vinde uzual cu 7-8000 (nu vorbim de ocazii).

F10 la 15000?? Nici macar chele. La ce-ti mai iei masina scumpa daca n-are dotari? Aaa, ca dai bine la vecinu ca-i "modelu nou"? Asta-i snobism romanesc.

Cauta masina dotata si intretinuta. Nu te uita la chilipiruri ca iei cele mai originale tzepe.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Sa fim seriosi, ambele au dotari de bun simt si preturi decente. Atat ca cel cu neagra nici nu stie ce vinde (are chei tip briceag).

Te referi la cel din Gorj, am mai vĂŁzut anunțuri ale lui pe autovit. Cu asta se ocupĂŁ, deci nu e un necunoscĂŁtor. Poate a greșit exprimarea? Care-i faza cu chei tip briceag?

 

Știi care este diferența ĂŽntre cele douĂŁ masini de mai sus și http://www.tocmai.ro/bmw-520-2008-21225114.html ? Ultima, la un preț corect, dupĂŁ umila mea pĂŁrere, este vândutĂŁ. Celelalte douĂŁ, nu.

SĂŁ fie ceva logic la mijloc? Nu cumva și altora interesați li s-au pĂŁrut scumpe?

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Daca ti se pare scumpa nu o cumpara. E atat de simplu.

Un 520d din 2008 merita si 20.000E daca are foarte putini km si dotari scumpe. Cea neagra e adusa din Germania. Bifeaza si tu optiunile ei pe mobile.de, alege un nr maxim de kilometri si vezi ce rezultate primesti.

Ultima masina, cea vanduta, are navigatie mica, are scaunele confort de piele, are volanul normal, are climatronic simplu samd...

Severin, cu parere de rau iti spun, tu esti unul din motivele pentru care nu m-as mai intoarce in veci la Bmw. Ai vazut o masina semi-cheala pe tocmai.ro la un pret bun (din punctul tau de vedere) si te astepti ca toate celelalte, indiferent de dotari, sa coste la fel. Cu alte cuvinte, tu vrei Bmw ca e Bmw si atat..

Daca cele 2 masini din primul link ti se par scumpe, cumpara o Fiesta mai cheala, cam pe acolo te incadrezi cu bugetul pt o masina noua.

 

LE: Nu stii la ce consum sa te astepti de la un 520d?...super!

Edited by B-490-RZV
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ultima, dupa umila mea parere ascunde ceva defecte/acidente. Si NU, nu e un pret corect! E un pret exagerat de mic. Mai scoate taxa de 1200E (ca e inclusa) si vezi cu ce ramai. Hai ma... E60 2008 cu Mpaket si ceva dotari la 9500E. Bullshit!

 

Despre cele doua de sus am spus ca au un pret DECENT. Nu am zis ca au un pret mic, dar nici mare. E pretul pietei.

Ca o paranteza, cand mi-am cautat masina, m-au interesat dotarile si culorile. Apoi pretul.

Tu alege dupa pret. Apoi o sa te plangi pe forumuri ce masini proaste-s bmw-urile. :)

Nu vad de ce ne-ai mai intrebat daca din start ti se par scumpe.

Succes!

Edited by C_o_s_m_i_n
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Nu sunt cunoscĂŁtor, mĂŁ informez, altfel nu mai ĂŽntrebam.

Consumul sigur va fi mai mare decât al unui 320d.Pe acest forum nu am gĂŁsit informație concretĂŁ, deși am cĂŁutat, oarecum.

Cea vândutĂŁ, la anii și dotĂŁrile sale, ĂŽmi pĂŁrea bunĂŁ.

Subiectul l-am deschis deoarece eram nehotĂŁrât ĂŽn a o cumpĂŁra pe cea din Dolj. Ămi plĂŁcea mult, dar cĂŁutam motive pentru a-mi lua gândul de la ea. Primul respondent mi-a ĂŽntĂŁrit decizia.

Cea de-a treia, nu o analizasem ĂŽn profunzime, aparent, ĂŽmi pĂŁrea asemĂŁnĂŁtoare ca dotĂŁri cu celelalte douĂŁ.

 

Ultima, dupa umila mea parere ascunde ceva defecte/acidente. Si NU, nu e un pret corect! E un pret exagerat de mic. Mai scoate taxa de 1200E (ca e inclusa) si vezi cu ce ramai.

La cea din Dj am vĂŁzut și dovada plĂŁții taxei, era aproximativ 100 e. Probabil cĂŁ și cealalatĂŁ, fiind tot din 2008, tot ĂŽn jurul acestei suma a avut taxa.

E o mare diferențĂŁ ĂŽntre 100 și 1200 e, nu?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

De ce o dai la intors acum? Ai spus ca alea doua-s scumpe si pretul normal il are XMX-ul (tot din Dolj) care costa 10600E. Pentru cultura ta generala, aia e Euro4. Taxa e 700E (stiam peste 1000, dupa calculatorul vechi).

 

Deci masina vine in 9800-9900. Si pentru tine asta e pret normal. Te vad cum te strambi cand o sa cumperi un bec xenon oem la 800 lei.

Imi mentin parerea ca ai gresit marca.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

”Tu crezi ce vezi sau ce-ți spun eu?”

Asta este esența celor spuse de tine.

DacĂŁ printre actele 520-ului, am vĂŁzut și dovada plĂŁții timbrului de mediu, ĂŽn cuantum de aproximativ 100 euro, aș putea sĂŁ mĂŁ ĂŽndoiesc cĂŁ și cealaltĂŁ, la 10600 e, a avut o altĂŁ taxĂŁ, ambele fiind din 2008? Cu siguranta, nu!

Bmw este o marca atat de exclusivista incat cei care cauta cea mai buna afacere (an, dotari, km credibili si pretul avantajos) sunt nedemni de ea?

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

ca si un posesor de e61 520d 2009, iti spun ca sunt mai mult decat f multumit de masina, am dat pe ea acum un an 14000 cu dotari peste medie (fara m-pachet, nu imi plac mofturile astea), la 160000 de km, am platit 90 de euro taxa de inm. iar in prezent am un consum de 6,5 mixt pe timp de iarna la un mers normal (nu ma zgarcesc sa mai fac si cate o depasire nervoasa si nici nu opresc motorul in fata la bancomat).

 

parerea mea e ca o masina buna nu inseamna un pret mic comparativ cu media, insa un pret mic cu siguranta inseamna o masina proasta! ;)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Bmw este o marca atat de exclusivista incat cei care cauta cea mai buna afacere (an, dotari, km credibili si pretul avantajos) sunt nedemni de ea?

Cateodata in functie de exemplar chiar este o marca exclusivista, dar sa nu vorbim de cazuri speciale. Cum ziceau si colegii, in cautarea unui BMW, pretul mic nu trebuie sa fie unul din cele mai importante criterii de alegere.

Link to comment
Share on other sites

”Tu crezi ce vezi sau ce-ți spun eu?”

Asta este esența celor spuse de tine.

DacĂŁ printre actele 520-ului, am vĂŁzut și dovada plĂŁții timbrului de mediu, ĂŽn cuantum de aproximativ 100 euro, aș putea sĂŁ mĂŁ ĂŽndoiesc cĂŁ și cealaltĂŁ, la 10600 e, a avut o altĂŁ taxĂŁ, ambele fiind din 2008? Cu siguranta, nu!

Omule pricepi ca una e E4, celelalte E5?

Si nu, nu e nevoie sa ma crezi. Crede ce vezi (sau crezi ca vezi).

Spor la cumparaturi.

Link to comment
Share on other sites

inafara de head up display si navi professional nu vad alte dotari mai exclusive, tinand cont ca vb de e60 nu seria 1....eu zic ca merita daca are distributia schimbata :thumbsup:

Au fost mai multe lucruri care m-au nemultumit. Cel mai tare ma facea sa ma intreb daca pentru o masina din 2008... Era mai aproape de 2015, anul 2009. Head up-ul afisa cu totul alte valori, poate ca se putea seta corespunzator.

Nu am ajuns pana la a merge cu ea la reprezentanta.

Caut anul, dotarile, apoi cel mai bun pret.

Link to comment
Share on other sites

Salut!!am un e60 de vanzare din 2009(mai exact 04/2009 fab). Daca te intereseaza http://www.tocmai.ro/bmw-520d-facelift-2009-22254793.html. Asta este linkul cu masina la vanzare. Navi prof CIC,piele,climatronic. ..Este si aici pe forum dar nu am putut pune toate pozele. Daca esti interesat 0763.766.125!! Edited by smarius20
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.