Jump to content

E90 320D - Primul meu BMW!


alecsfast

Recommended Posts

Salut tuturor.

 

De curand mi-am luat si eu un 320D, imediat dupa achizitie m-am inregistrat pe forum si v-am urmarit din umbra, acum m-am hotarat sa postez si eu masina...

 

Planul de achizitie a fost urmatorul, un BMW 320D E90, in principal inmatriculat pe RO - eventual si cu taxa platita, si cate ceva optiuni printre care imi doream foarte tare navigatie, si mare daca se poate.

 

Acum sa va zic si ce am gasit. Pai dupa multe cautari si vre-o 4 masini vazute si cu dezamagire mare, in anunt se prezentau ca fiind impecabile, perfecte, minunnate si mai stiti si voi cum isi prezinta fiecare masina, la fata locului fiecare mai zicea ca are o buba colo, una colo, intr-un final am gasit aleasa, in anunt se prezenta ca fiind masina personala intretinuta bine, nu povesti cum ca ar fi masina perfecta. asa ca am fost la baiat, si de aici a fost simplu: vazut, placut, testat, luat!

 

Masina este fabricatie 09.05.2005 si avea 226.000 km, dupa spusele celor de la service, care nu m-au impresionat prea tare cu service ul lor, km ar fi reali. dupa ce am ajuns acasa, am gasit in torpedou o carte service a masinii de cand aceasta era in germania, si inca un teanc de facturi cu diverse rapartii cu numarul de km inregistrati, acestia fiind in continuarea celor din cartea service (cand am fost sa iau masina vanzatorul nu mi-a zis nimic de cartea service si de facturi si nici nu era prea fericit ca vinde masina, zicea ca o vinde ca trebuie sa isi ia un camion urgent ca a facut rost de un contract de transport nu stiu ce marfa)

 

Dupa vin dotarile ar fi:

 

Standard Equipment

S548A Kilometer-calibrated speedometer

 

Optional Equipment

S1CAA Selection of COP relevant vehicles

S249A Multifunction f steering wheel

S255A Sports leather steering wheel

S2BFA BMW alloy wheel, double spoke 154

S302A Alarm system

S320A Deleted, model lettering

S321A Exterior parts in vehicle color

S418A Luggage compartment package

S423A Floor mats, velours

S428A Warning triangle and first aid kit

S431A Interior mirror with automatic-dip

S441A Smoker package

S465A Through-loading system

S481A Sports seat

S488A Lumbar support, driver and passenger

S4ACA Fine wood trim Poplar woodgrain

S4AEA Armrest front, retractable

S507A Park Distance Control (PDC), rear

S520A Fog lights

S521A Rain sensor

S534A Automatic air conditioning

S540A Cruise control

S563A Light package

S609A Navigation system Professional

S620A Voice control

S644A Preparation f mobile phone w Bluetooth

S676A HiFi speaker system

P7RPA Advantage package

P7RSA Package Comfort

S863A Retailer Directory Europe

S868A Language version, Dutch

S877A Delete cross-pattern operation

S886A On-board vehicle literature Dutch

S8SPA Control unit COP

S9AAA Outer skin protection

 

Despre masina as putea sa vb toata ziua, imi place maxim, in plus la ea am primit pe langa jantele cu anvelope de iarna (205x55x16 cu jantele de aliaj din poze) inca un set de jante de aliaj pe 17 cu anvelope, ce vreau sa va intreb legat de anvelopele pe 17, el mi-a dat 225x45x17 pe fata, si 235x45x17 pe spate, cele de pe spate sunt uzate maxim si tinand cont ca ai mei lucreaza la Michelin imi pot lua anvelope la preturi OK, in carte am omologat 225x45R17 si 255x40R17, voi ce dimensiuni mi-ati recomanda sa imi pun pe spate? merge sa pun dimensiunea care o am si pe fata? sau este mai bine sa pun mai late?

 

Ca si probleme ce am descoperit pana acum ar fi, ca la scaunul pasagerului cand merge cand nu sezorul de la centura si la fel si cu comezile electrice de la scaune, ba merg ba nu...

Alta problema mica, dar tind sa cred ca se intampla la toti, e ca dupa ce deschide cineva o usa pe spate si se urca in masina manerul usii ramane putin deschis si usa nu se inchide, si trebui atins putin maneru sa revina in pozitia initiala, nu e grav da cateodata, cand iau pasageri in spate, e enervant...

 

 

si cateva poze:

 

http://i1378.photobucket.com/albums/ah82/Mirica_Andrei_Alexandru/961509_10203712059662574_403281128_n_zpscf7zfb2e.jpg[/img]

 

http://i1378.photobucket.com/albums/ah82/Mirica_Andrei_Alexandru/10928152_10203712059382567_1001664421_n_zpszhb9m6hn.jpg[/img]

 

http://i1378.photobucket.com/albums/ah82/Mirica_Andrei_Alexandru/10984938_10203712058982557_808608371_n_zpswrydbh5i.jpg

 

http://i1378.photobucket.com/albums/ah82/Mirica_Andrei_Alexandru/10961914_10203712060262589_582468144_n_zpswdrc4wno.jpg[/img]

 

Ca si upgrade pe viitor mi-ar placea foarte tare un angel eyes, dar fara xenon, si din ce am mai citit pe aici pe forum chestia cu inchiderea oglinzilor din telecomanda, in rest as vrea sa ramana cum e si sa o intretin cat mai corect...

Edited by alecsfast
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

cred ca e in functie de culoarea masinii, versiune si interior la F30.oricum e uratel...pentru copii :))

 

felicitari pt masina.

referitor la jante.mergi pe 225/45R17

sigur ai jante cu 8j toate 4.

 

si eu aveam un maner pe spate care se mai bloca pe deschis, cateodata.am folosit un spray de gresat si si-a revenit.

Edited by Alex_wly
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut, revin cu o intrebare.. am tot cautat cum sa resetez si eu consumul mediu de pe navigatie (navi mare) si nu gasesc, ma puteti ajuta cu ceva detalii.

 

@Alex_wly ms pt sfat in legatura cu anvelopele, am comandat deja 2 bucati 225/45R17, pe saptmana viitoare trebuie sa vina si sper sa fie vreme buna sa le si pun...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.