Jump to content

E90 2006 - AFk^


AFk^

Recommended Posts

AFK, a ta e dinn 2006. H8 nu se potrivesc, din cate stiu eu alea sunt pt E90 LCI. Daca te uiti la anunturil care le-am postat eu mai sus ai sa vezi ca e o mica diferenta intre ele. Ce ti-am aratat, se potriveste cu siguranta pe masina ta. Pentru LED-uri nu-ti trebuie suport sau soclu, doar pt alea originale.

 

+1

confirm si eu ca asa e, ai nevoie de ceva asemanator cu ce a postat cH mai sus, nu de H8.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am inteles, cH zici ce cele cu SMD banuiesc ca la celelalt link cu montaj omul zice ca sunt de 06-11, banuiesc ca are si pentru NFL si FL.

 

Ma interesa sa mi le si moneteze cel de la care cumpar asa impusc doua chestii deodat si e mai comod.

Link to comment
Share on other sites

Am inteles, cH zici ce cele cu SMD banuiesc ca la celelalt link cu montaj omul zice ca sunt de 06-11, banuiesc ca are si pentru NFL si FL.

 

Ma interesa sa mi le si moneteze cel de la care cumpar asa impusc doua chestii deodat si e mai comod.

Dar de ce nu mergi tu la Alex dupa Bdul Timisoara si rezolvi aceasta problema? Stiu ca tu stai foarte aproape,locuiesti langa Mall Plaza.

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Am inteles, cH zici ce cele cu SMD banuiesc ca la celelalt link cu montaj omul zice ca sunt de 06-11, banuiesc ca are si pentru NFL si FL.

 

Ma interesa sa mi le si moneteze cel de la care cumpar asa impusc doua chestii deodat si e mai comod.

 

Sper sa il gasesti pe unu care sa iti vanda si sa si monteze. Eu pana cum nu am reusit sa gasesc produsul dorit de mine in materie de angel eyes si vreun mecanic sau electronist sa mi-l monteze. MOntajul nu are cum sa iti ia mai mult de 50 de ron. Dureaza 15 minute toata treaba

Link to comment
Share on other sites

Nu e problema de costul montajului. E mult mai comod pentru mine sa pun imediat cum am cumparat piesa. Nu a mai facut figuri absolut deloc si am facut aproape 1800km in de vineri seara.

 

@cici daca vorbesti de Alex Telie mai bine lipsa. Mi-au dat niste preturi data trecuta mai mult decat dublu pentru volant si manopera...

Edited by AFk^
Link to comment
Share on other sites

Nu e problema de costul montajului. E mult mai comod pentru mine sa pun imediat cum am cumparat piesa. Nu a mai facut figuri absolut deloc si am facut aproape 1800km in de vineri seara.

 

@cici daca vorbesti de Alex Telie mai bine lipsa. Mi-au dat niste preturi data trecuta mai mult decat dublu pentru volant si manopera...

Alexandru Dinoiu se numeste patronul. Ma rog,este alegerea ta.

Am vazut ca mi s-a dat minus dupa ce te-am sfatuit sa mergi la el,nu stiu de ce.

  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

Eu am fost la el si am fost foarte multumit,de aceea l-am si recomandat.

Pe de alta parte preturile,intradevar sunt preturi de reprezentanta. Deee,daca facem credit la banca sa ne luam bmw-uri si numai aveam bani de o intretinere corecta,ne frustam si dam cu minusuri.

Edited by Cici86
  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

Daca in viziunea ta a plati dublu pentru o piesa/manopera = intretinere corecta, inseamna ca nu prea ai avut tangente cu multe service-uri la viata ta

Daca detin BMW,o repar la BMW,daca am Audi,o repar la Audi smd.

In alta ordine de idei,nu am avut niciodata legatura cu alte service-ri de cartier,asa zisele service-uri "autorizate R.A.R".

De ce?? Pentru ca in totdeauna am tinut la masinile pe care le-am avut si am vrut sa le intretin cat mai bine cu putinta.

Daca voi credeti ca cei din reprezentante sunt "niste hoti" si niste nepriceputi,ce sa mai spun de service-rile lui nea"Dorel de la coltul strazii?!

P.S Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni,nu am nimic de castigat,pur si simplu am recomandat unde eu am mers si am fost multumit.

Edited by Cici86
  • Downvote 8
Link to comment
Share on other sites

Si daca cineva nu impartaseste parerile tale, de ce tii sa faci pe interesantul? La care bmw o repari? Vezi ca MHS e la 2-3km de bd timisoara. Vad ca acum ai lasat-o mai moale "nu vreau sa intru in polemica cu nimeni", daca nu vroiai, iti vedeai de treaba ta mai departe. Sa nu iti fie rusine sa ne impartasesti si facturile de mii de ron in urma carora nu ti-a fost rezolvata problema ;) e doar o chestiune de timp, stai linistit.
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

De multe ori Dorel de la coltul strazii are mai multa rabdare si experienta si se lupta pana iti rezolva problema, la noste bani de nimic, pentru ca stie ca daca munceste cu drag si spor te va avea ca si client forever. In reprezentante e acelasi Dorel, dar care il doare la basca de rezultatul final pentru ca la sfarsit de luna banul vine garantat. Vorb-aia, si cu bac si fara bac, semintele acelasi gust are.

 

E ok ca repari la reprezentanta, e o alegere personala, dar nu intra in discutii in care ii ridici in slavi ca iti sare jumate de forum in cap. Frumoasa masina, s-o intretii fara probleme si sa te bucuri de ea.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Si daca cineva nu impartaseste parerile tale, de ce tii sa faci pe interesantul? La care bmw o repari? Vezi ca MHS e la 2-3km de bd timisoara. Vad ca acum ai lasat-o mai moale "nu vreau sa intru in polemica cu nimeni", daca nu vroiai, iti vedeai de treaba ta mai departe. Sa nu iti fie rusine sa ne impartasesti si facturile de mii de ron in urma carora nu ti-a fost rezolvata problema ;) e doar o chestiune de timp, stai linistit.

De obicei sun la Mhs,dar stiti cum se procedeaza:programrea,etc,etc.In unele zile cand sun,pot duce masina in aceeasi zi,alteori sunt aglomerati si nu se poate atat de repede cum vreau eu.

In acest caz am varianta a doua,Alex.

Pana in prezent,nu am avut ghinionul sa mi se faca vre-o lucrare si sa am probleme dupa plecarea din service.

Atata timp cat am garantie pe piesa si mana de lucru,pe deoparte sunt asigurat ca daca crapa ceva,ei vor suporta consecintele.

 

Si app la ce ai spus tu,ca am lasat-o moale:

Nu sunt genul de tip sa nu-mi asum ceea ce spun/fac si niciodata nu o las "moale" ;). Sper ca ai prins ideea :shifty:

Edited by Cici86
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

De multe ori Dorel de la coltul strazii are mai multa rabdare si experienta si se lupta pana iti rezolva problema, la noste bani de nimic, pentru ca stie ca daca munceste cu drag si spor te va avea ca si client forever. In reprezentante e acelasi Dorel, dar care il doare la basca de rezultatul final pentru ca la sfarsit de luna banul vine garantat. Vorb-aia, si cu bac si fara bac, semintele acelasi gust are.

 

E ok ca repari la reprezentanta, e o alegere personala, dar nu intra in discutii in care ii ridici in slavi ca iti sare jumate de forum in cap. Frumoasa masina, s-o intretii fara probleme si sa te bucuri de ea.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Am mai citit tot pe acest forum despre anumite service-uri. Unul din ele imi vine chiar acum in minte si nu cred ca fac vre-o crima daca ii dau numele:bimmer-service,unde mai multi colegi dupa forum au mers sa isi rezolve anumite probleme si au plecat cu alte probleme si cu banii luati. De despagubit nici nu intra in discutii pentru ca ei nu sunt niciodata de vina !!!

 

P.S Si masina ta e mistho si iti doresc sa o faci exact pe gustul tau.

Edited by Cici86
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu le-am schimbat. Cum am zis mai sus: nu au mai facut figuri absolut deloc de cand s-a incalzit. Masina o sa plece de la mine din martie, o donez sorei mele. O sa opresc scaunele si volanul si or sa intre la vanzare in martie.

 

Eu probabil o sa trec la f10/f30, dar pacat ca nu fac motorul de 3000 diesel cu cutie manuala. Mor de ciuda :-(

Edited by AFk^
  • Like 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Da Marius stiu ca sunt si manuale (330d si 530d, dar foarte rare din ce am cautat pe mobile.de), dar daca tot trec la motor de 3000 (vreau 335d sau 535d) de ce sa nu am 313 CP fata de 530d/330d care au 245/258CP?

 

Ca daca iau 320d f30 si ii fac soft o duc la 220-230CP fara nicio problema si pentru 30CP in plus nu merita diferenta de pret si costurile (impozit, intretinere, revizii, care clar sunt mai mai la motorul de 3000).

 

Video-ul asta m-a pus pe gand https://www.youtube.com/watch?v=rNc19NOmsC0

 

Am doua variante: ori o iau cu motor de 3000 cu 299 respectiv 313 cp si automata, ori iau 320d cu 184 si resoftare la 220-230cp.

 

Singura piedica este cutia automata. Momentan nu exclud nici 335i din 2010-2011.

Edited by AFk^
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

@ Cristian.O

 

Sincer da, sunt nehotarat, ca femeile la maritat, nu ca as ramane cu masina mai mult de 1-2 ani, dar nu am mers cu cel de 245/258 si din ce vad acelasi motor pe f10 e mai puturos (caroserie mai grea).

 

In schimb am mers cu un 730d 313cp aut si mi se pare ca trage bine, dar automata e de cacat (nu simti absolut nimic, doar ca face viteza si atat - strict parere personala). Stiu ca sunt discutii interminabile cu automata vs manuala, dar eu sunt pro manuala chiar daca stiu cat de utila este in oras cu trafic bara la bara si nu numai.

 

Nu ma duc cu masina la munca, nu merg foarte mult in oras bara la bara, o conduc mai mult la drumuri lungi, deci mai mult decat cruise control nu am nevoie si am si mai mult control.

 

@royarul m550d e automat. Si chiar daca as mari bugetul meu de 25-27k tot nu l-as lua. Nu e diferenta mare intre 313 si 380 cat are m550d

Pentru diferenta asta nu merita inca 20-30k euro in plus, parerea mea. Edited by AFk^
  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Am greieri cu cutia asta automata. Nu imi place absolut de nicio culoare faptul ca nu simti cand schimba treptele. Toti carora le-am zis treaba asta mai sa ma scuipe :)). Dar mie chiar nu imi place. Zici ca esti intr-un scuter care face viteza si atat.

 

De impozit nu ma intereseaza. Oricum il platesc doar un an, pentru ca sigur nu o tin mai mult...

Edited by AFk^
  • Like 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Nu ti se pare diferenta mare intre 535 si 550,dar te contrazici singur cu video-ul 520/320.Oricum comparatia nu isi are rostul,asa si f01 e mai lent ca f10 si serie 1 e mai rapid ca serie 3 (vorbim de aceleași motoare)

Senzatia de viteza nu o mai ai din alte cauze,nu din cauza la automata.

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.