Jump to content

E90 2006 - AFk^


AFk^

Recommended Posts

De acord @ BMKiller, dar sanctioneaza-i pe cei care jignesc, nu pe cei care isi spun parerea cu privire la subiectul respectiv.

 

Tot ce am vorbit pana acum, am adus si argumente (ca nu li se par lor argumente solide e alta treaba), nu jigniri precum cavaliere si marius05.

Edited by AFk^
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Ce jigniri ti-am adus eu? Studiaza semantica daca nu stii ce inseamna capcaun. Persisti in aberatii, atata tot. Parca e discutie de pe 4tunging din anii 2000 cand toti credeau ca un soft si un filtru de aer transforma Cielo in Subaru Impreza. Eu nu mai postez pe topicul asta pt ca nivelul tau de cunostinte este limitat la 0-100 km/h si 3 filmulete pe youtube. Atata doar ca masinile nu se conduc din spatele tastelor ca-n Nfs. Bafta cu noua masina oricare ca fi ea. ;)
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt multi care nu concep ca un soft de 200 euro ajunge la performantele lor, asta e problema aici, multi tac si inghit in sec... Baietii mari, cum iti place sa le zici, mereu vor avea o problema in a intelege tehnologia.

 

Tot nu ai inteles- probabil pentru ca te-ai limitat doar la ideea de "haa, l-am facut" si cam atat.

Link to comment
Share on other sites

@cavaliere 535d f10 sau 335i f30. sa vedem... am de asteptat pana gasesc ce vreau, ca nu vreau sa mai fac retrofit-uri.

 

La e90 mi-a schimbat bogdan aka Service Premium bordul pentru suportii de pahare si mi-a pus clemele vechi si acum parca are asa ceva greierasi... deci clar nu mai vreau "manopere" de genul.

Edited by AFk^
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Ma roade.....pantoful..ca e nou....in rest nu are ce.....asa ca lasa baiatu in pace ca el a adus si argumente la ce afirma...tu doar incerci sa faci misto.....tre sa iti si iasa...oricum spor in continuare

Tu esti tatal?

Nu era nici un misto,baiatul viseaza!

  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

@cavaliere 535d f10 sau 335i f30. sa vedem... am de asteptat pana gasesc ce vreau, ca nu vreau sa mai fac retrofit-uri.

 

La e90 mi-a schimbat bogdan aka Service Premium bordul pentru suportii de pahare si mi-a pus clemele vechi si acum parca are asa ceva greierasi... deci clar nu mai vreau "manopere" de genul.

 

1) Trebuie sa te documentezi inainte sa te apuci. Frumos era sa-ti fi zis el din prima ca iti trebuie cleme - dar na, e mai mult vina ta aici.

2) La operatii delicate unde nu cunosti cum lucreaza executantul, stai frumos langa el :)

3) S-ar putea sa te plictisesti repede de masina fara sa faci retrofituri. Mai ales daca ai bani de alta. In situatia asta sunt si eu, dar mai fac una-alta si ma indragostesc iar de ea.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1) Trebuie sa te documentezi inainte sa te apuci. Frumos era sa-ti fi zis el din prima ca iti trebuie cleme - dar na, e mai mult vina ta aici.

2) La operatii delicate unde nu cunosti cum lucreaza executantul, stai frumos langa el :)

3) S-ar putea sa te plictisesti repede de masina fara sa faci retrofituri. Mai ales daca ai bani de alta. In situatia asta sunt si eu, dar mai fac una-alta si ma indragostesc iar de ea.

 

1. Nu stiam ca trebuiesc cleme, daca ma anunta le cumparam...

2. am lasat masina pe weekend, nu a facut-o in cateva ore..

3. daca ma plictisesc o schimb, ca si pe e90 :D

Ai dreptate, dar nu prea mai ai ce retrofit sa faci cand iei cam tot ce iti trebuie.

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Dupa ce ai mers cu un jeg de motor 2.0d visezi cred un f10 cu cine stie ce optiuni fantastice, dupa ce te rahateai pe toate 5-urile parca te vad ca te urci in 520d si spui ca nu ai nevoie de liniute cu alte rable fara padele, faruri cu led si volane incalzite

 

E clar cu 5.arul nu te misti in scurt asa comfortabil, dar nici nu ai nevoie pentru ca spre exemplu in alte tari exista autostrazi, si poti merge cu cat doresti, si un 5 cand se intinde la drum si are un 6 in linie nu prea se misca dupa banda 3....

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Dupa ce ai mers cu un jeg de motor 2.0d visezi cred un f10 cu cine stie ce optiuni fantastice, dupa ce te rahateai pe toate 5-urile parca te vad ca te urci in 520d si spui ca nu ai nevoie de liniute cu alte rable fara padele, faruri cu led si volane incalzite

 

E clar cu 5.arul nu te misti in scurt asa comfortabil, dar nici nu ai nevoie pentru ca spre exemplu in alte tari exista autostrazi, si poti merge cu cat doresti, si un 5 cand se intinde la drum si are un 6 in linie nu prea se misca dupa banda 3....

 

 

Jeg de motor 2.0, cel care il au 80% din utilizatorii acestui forum? Cel mai fiabil motor diesel facut vreodata de BMW si cel mai bandut vreodata? La acel motor te referi?

 

 

Nu o sa iau 520d in veci, mai bine imi iau bicicleta.

 

Daca as lua un 520d f10 mi-as plange de mila pentru ca f30 320d e mult mai sprinten.

Edited by AFk^
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Ai spus la figurat, jignind mai mult de jumate din detinatorii de BMW?

 

Uite, ca sa iti fac pe plac, iau motor de 3000, cu 313 CP sa il resoftez la 370cp sa fie egal cu m550d, e bine?

Edited by AFk^
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Ai spus la figurat, jignind mai mult de jumate din detinatorii de BMW?

 

Uite, ca sa iti fac pe plac, iau motor de 3000, cu 313 CP, e bine?

 

Foarte bine, si pe urma pui soft la gica si decolezi.....

 

Raman la parerea ca daca nu mai ai masina si nici chef de ceva constructiv pe aici inchide topicul pana gasesti motorul de 313cp

 

Tu jignesti mai tare cand vorbesti de 5.uri de nimic si de super masini 320d

 

Sa nu spui ca te deranjeaza 550.ul de pe forum :poke:

Edited by BOASKA
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1. Nu stiam ca trebuiesc cleme, daca ma anunta le cumparam...

2. am lasat masina pe weekend, nu a facut-o in cateva ore..

3. daca ma plictisesc o schimb, ca si pe e90 :D

Ai dreptate, dar nu prea mai ai ce retrofit sa faci cand iei cam tot ce iti trebuie.

 

 

Salut,

 

Service Premium m-a rugat sa postez in numele lui textul de mai jos.

 

 

Salut tuturor! Nu mai am cont aici din motive care nu tin de mine si care nu conteaza in acest context, dar daca tot am fost mentionat consider ca merit un drept la replica.

 

Piesa montata, si anume coaja de bord, a fost o piesa sh. Clientul a adus piesele. Coaja de bord adusa avea cateva cleme lipsa, asa ca am luat cateva cleme de pe bordul original al masinii. Prin urmare, bordul a fost montat corect. Nu se schimba clemele in astfel de cazuri nefiind vorba de cleme de plastic ca in cazul fetelor de usi ci de cleme metalice.

 

Fiind vorba de un bord second hand, evidend ca exista uzura si pot exista anumite zgomote datorate imbatranirii cauciucului care-si pierde elasticitatea. Toate masinile vechi ajung sa aiba diverse zgomote in habitaclu, in special din cauza drumurilor proaste care accentueaza uzura normala.

 

Nu am intermediat achizitia piesei - clientul a adus coaja de bord. Am fost contactat doar pentru montaj, insa chiar si asa nu as fi recomandat cleme noi in aceasta situatie pentru ca nu le consider necesare. Aceste cleme metalice - atata timp cat nu sunt rupte - sunt foarte bune chiar daca nu sunt noi.

 

Chiar si asa, invit clientul sa-si achizitioneze toate clemele, iar eu ii voi demonta bordul din nou si il voi monta la loc in prezenta sa.

 

Nu am fost contactat de acesta inainte de acest feedback negativ regretabil de ambele parti. Il voi contacta eu telefonic daca nu si-a schimbat intre timp numarul de telefon. Nu am de gand sa fug de responsabilitate chiar daca nu consider ca as fi gresit cu ceva de aceasta data.

 

O seara buna!

 

 

 

 

 

  • Like 7
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Salut Bogdan, nu este un feedback negativ. Oriunde l-as fi schimbat la fel facea. Ideea era ca nu vreau sa fac alte retrofituri pe urmatoarea tocmai din cauza ca atunci cand modifici ceva nu mai e ca din fabrica. Imi cer scuze daca ai considerat ce am zis ca feedback negativ, desi nu este cazul.

 

 

Ca sa clarificam, cand am zis "manopere" ma refeream la retrofituri de genul schimbatului bordului pentru suporti de pahare, nu "manopera" la modul operatiunea facuta de tine.

 

Tu ai facut corect ceea ce ai facut, nu mai tin minte exact cum mi-ai explicat cu clemele, dar stiu ca mi-ai zis ceva de genul.

 

 

Chestia e ca m-am incapatinat eu sa schimb coaja de bord in ciuda faptului ca 99% m-au sfatuit sa nu fac treaba asta, efectul de greierasi fiind imposibil de evitat. La partea asta m-am referit cand am zis ca nu mai vreau "manopere" de genul si ca mai bine astept si imi iau cu absolut fiecare optiune care o doresc si nu ma grabesc pana o gasesc cu exact ce vreau eu, fiind vorba de o masina sh, am de asteptat.

 

Chiar te-am recomandat la 2 prieteni, nu stiu daca au ajuns la tine.

Edited by AFk^
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.