Jump to content

Ajutor interpretare eroare cutie de viteze automata


Recommended Posts

Salut!

Am luat un 725 tds care avea cutia de viteze defecta, insa proprietarul mi-a dat si o cutie despre care zicea ca este buna... In bord aveam eroarea "Trans Failsafe Program"

Pe masina era o cutie 5HP18 cu eticheta neagra, cea de rezerva este tot 5HP18 dar cu eticheta verde... dupa mai multe cautari am gasit ca pt 725tds cutia de viteze trebuie sa aiba eticheta verde...

 

 

Am schimbat cutia de viteze am pus ulei si filtru nou, am sters eroarea insa ma confrunt cu urmatoarea problema... In D schimba normal pana la treapta a 4a... cand trece in treapata a 5a merge cateva secunde si apoi sare inapoi in a 4a, se tureaza urca iar in a 5a apoi iar a 4a... si tot asa... in treptele mici schimba lin, nu smuceste... insa cand am variatiile dintr-a 5a intr-a 4a ii cam da "suturi"...

 

Daca ii dau kickdown sau daca merg pe sport sau celelalte programe (4, 3, 2) reactioneaza corect cutia, dar daca franez pana la oprire apare eroarea "Trans Failsafe Program"

In modul sport NU mai am problemele pe care le intampin in D cu treptele 4 si 5... merge bine doar ca sta putin mai turat motorul...

 

Am scanat cu INPA cand a aparut in bord Trans Failsafe Program si am gasit erorile de mai jos...

Ma puteti ajuta va rog cu interpretarea acestora?

 

PS: imi apar si erori de la senzorii ABS... uneori doar stanga fata, alteori ambii senzori stanga+dreapta fata... aceste erori de la senzorii ABS influenteaza cumva mersul cutiei?

post-20679-0-35142700-1425838352_thumb.jpg

Edited by mc_crbl
Link to comment
Share on other sites

Erorile de ABS pot influenta mersul cutiei pentru ca ti se taie puterea motorului si cutia pare sa patineze. Prima data trebuie sa rezolvi problema cu senzorii de ABS.

 

Vezi daca-ti incarca bine alternatorul. Daca iti scade tensiunea, pot aparea erori chiar din acest motiv.

 

Scaderea de tensiune pana la 11 volti poate fi motivul pentru care-ti intra in Trans Fail Safe.

 

In orice caz, e foarte sigur ca ai si o problema electrica.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc Bogdan!

 

Cand am pus testerul pt senzorii ABS imi indica viteza 2.7 km/h insa masina statea pe loc...

Mi sa intamplat sa plec de pe loc si dupa ce a schimbat intr-a 2a a inceput sa dea in nas ca si cum nu se alimenta ( prezenta simtomele despre care vorbeai mai sus)... am apasat pe butonul de ASC si si-a revenit...

Am deblocat testele acelea de pe ceasurile din bord si la testul 9 imi arata ca incarca peste 14V alternatorul cand o turez peste 1000 rpm, deci cred ca alternatorul e bun...

Sigur am o problema pe partea electrica din cauza ca ceva imi descarca bateria...dar nu stiu

Edited by mc_crbl
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Multumesc Bogdan!

 

Cand am pus testerul pt senzorii ABS imi indica viteza 2.7 km/h insa masina statea pe loc...

Mi sa intamplat sa plec de pe loc si dupa ce a schimbat intr-a 2a a inceput sa dea in nas ca si cum nu se alimenta ( prezenta simtomele despre care vorbeai mai sus)... am apasat pe butonul de ASC si si-a revenit...

Am deblocat testele acelea de pe ceasurile din bord si la testul 9 imi arata ca incarca peste 14V alternatorul cand o turez peste 1000 rpm, deci cred ca alternatorul e bun...

Sigur am o problema pe partea electrica din cauza ca ceva imi descarca bateria...dar nu stiu

 

 

Vezi ca ai probleme cu alternatorul, este stricat releul de incarcare. Incarcarea trebuie sa fie la 14,2v min- 14.4v max la relantiu. Si daca ai consumatori aprinsi nu trebuie sa scada sub 14,2v. Cutia nu are nimic, dar iti intra in protectie pentru ca iti citeste 11 v. De acolo s-ar putea sa-ti dea si eroare de ABS, din cauza voltajului mic. Rezolva prima data incarcarea.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.