Jump to content

unde montam folie autorizata !?


Myx

Recommended Posts

....stiti si alte locuri unde se poate monta folie autorizata in afara de expert detailing ?,,,si preturi eventual ...

Se pare ca orice perdeluta pui nu se compara ...si cum se anunta o vara calduroasa cred ca trebuie sa-mi pun !..Si pana la urma mai avem probleme cu politia daca e folia autorizata ...??.atat in Buc cat si in provincie ..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca este autorizata, marcata corespunzator nu ar trebui sa fie probleme.Dar.....

saptamana trecuta am vorbit cu cineva de la rutiera si mi-a spus ca cine are folie si pe fata ramane fara talon..."astea sunt ordinele"...

Eu i-am zis ca am si pe fata autorizatie, si ca in lege este prevazut acest lucru, deci, nu are de ce sa-mi ia talonul. A schimbat subiectul... => legea o interpreteaza cum vor ei

Link to comment
Share on other sites

....stiti si alte locuri unde se poate monta folie autorizata  in afara de expert detailing ?,,,si preturi eventual ...

Se pare ca  orice perdeluta pui nu se compara ...si cum se anunta o vara calduroasa cred ca trebuie sa-mi pun !..Si pana la urma  mai avem probleme cu politia daca e folia autorizata ...??.atat in Buc cat si in provincie ..

219989[/snapback]

in targa la Vitan

dar sa stii ca nu te scapa de caldura folia neagra atrage caldura dar ai AC...

nu ai probleme cu politia nici daca pui folie neautorizata dar numai pe spate "daca nu aveai folie pe fata nu te opream" mi s-a intamplat mie.

Link to comment
Share on other sites

in targa la Vitan

dar sa stii ca nu te scapa de caldura folia neagra atrage caldura dar ai AC...

nu ai probleme cu politia nici daca pui folie neautorizata dar numai pe spate "daca nu aveai folie pe fata nu te opream" mi s-a intamplat mie.

220019[/snapback]

 

 

Vreau autorizata ...dar inca mai caut un pret decent ...Decat sa am discutii cu mai stiu eu ce destept care vrea sa aplice legea ...

Astept pareri ...la exp det ..e cam scump ..

Link to comment
Share on other sites

in targa la Vitan

dar sa stii ca nu te scapa de caldura folia neagra atrage caldura dar ai AC...

nu ai probleme cu politia nici daca pui folie neautorizata dar numai pe spate "daca nu aveai folie pe fata nu te opream" mi s-a intamplat mie.

220019[/snapback]

 

stiu ca nu te scapa de caldura dar cand bate soarele in cap ..nu e prea bine :blink: ..

nu o montez pt privacy ,..E46 e destul de ingust in spate ..LOL

Link to comment
Share on other sites

Daca este autorizata, marcata corespunzator nu ar trebui sa fie probleme.Dar.....

saptamana trecuta am vorbit cu cineva de la rutiera si mi-a spus ca cine are folie si pe fata ramane fara talon..."astea sunt ordinele"...

Eu i-am zis ca am si pe fata autorizatie, si ca in lege este prevazut acest lucru, deci, nu are de ce sa-mi ia talonul. A schimbat subiectul... => legea o interpreteaza cum vor ei

220017[/snapback]

ce am gasit eu in codul rutier: http://www.codulrutier.ro/codul_rutier_mod...rd=vizibilitate

deci daca ai omologare, nu are ce sa iti faca...

Eu am omologare doar pt luneta si geamuri laterale spate....alea din fata au alt tip de folie, si e mai transparenta....dar diferenta la soare fata de geamuri fara folie e maaaaare....nu vreau sa raman fara talon...dar nici sa ma bata soarele in cap.

Oare pot sa iau autorizatie de la RAR, sau o fi mai usor sa merg la vreo firma sa ma ia ei pe constiinta? :)

Ce procent de vizibilitate e minim, sau care e pragul dincolo de care nu se mai omologheaza, ZIGZAG? scrie ceva pe foaia aia a ta?

Mi-e si frica sa mai ies....oricum, in cel mai rau caz, imi dau dovada de 15 zile...asta e si mai greu de contestat, pt ca argumentul meu e bunul simt....:blink:

Link to comment
Share on other sites

Tii niste lame la tine si daca te opresc o dai jos pe loc :blink: Eu asa am facut acum cativa ani cand m-a oprit politia si aveam folie pusa de cineva din BV, fara omologare. A vrut sa-mi ia talonul si i-am zis ca mai bine o dau jos si m-am apucat sa trag de un colt. La care politistul mi-a dat talonul inapoi si a spus sa o dau jos acasa nu acolo :) Edited by mihaig
Link to comment
Share on other sites

Vreau autorizata ...dar inca mai caut un pret decent ...Decat sa am discutii cu mai stiu eu ce destept care vrea sa aplice legea ...

Astept pareri ...la exp det ..e cam scump ..

220032[/snapback]

Discutii o sa ai pana la urma si daca le vopsesti cu pensula cred.

Link to comment
Share on other sites

Discutii o sa ai pana la urma si daca le vopsesti cu pensula cred.

220130[/snapback]

 

 

parca vad ca tot la expert det ajung :blink: chiar nu exista alte locuri ?,, ..Am senzatia ca mana de lucru in Romania a inceput sa devina la fel de scumpa ca afara !...

Link to comment
Share on other sites

eu am pus omologata cea mai neagra(95%)pe luneta si geamurile si usile spate,marca LUMAR,am certificat de omologare si timbrele alea lipite pe geam si nu e absolut nici o pb.pe fata nu am pus ca era prea deschisa aia pt care iti dadeau omologare(5%).

toata treaba a costat 4,5mil e pusa impecabil.

bmw-ul meu e touring...la o berlina cred ca e tot atat sau mai putin nu stiu.

depinde de marimea geamurilor.

cum vi se pare pretul la buzau---4-5 mil?

Link to comment
Share on other sites

ce am gasit eu in codul rutier: http://www.codulrutier.ro/codul_rutier_mod...rd=vizibilitate

deci daca ai omologare, nu are ce sa iti faca...

Eu am omologare doar pt luneta si geamuri laterale spate....alea din fata au alt tip de folie, si e mai transparenta....dar diferenta la soare fata de geamuri fara folie e maaaaare....nu vreau sa raman fara talon...dar nici sa ma bata soarele in cap.

Oare pot sa iau autorizatie de la RAR, sau o fi mai usor sa merg la vreo firma sa ma ia ei pe constiinta? :)

Ce procent de vizibilitate e minim, sau care e pragul dincolo de care nu se mai omologheaza, ZIGZAG? scrie ceva pe foaia aia a ta?

Mi-e si frica sa mai ies....oricum, in cel mai rau caz, imi dau dovada de 15 zile...asta e si mai greu de contestat, pt ca argumentul meu e bunul simt....:blink:

220091[/snapback]

La folia Llumar transparenta minima pe fata e de 73% cu autorizatie, dar e ca si cand nu ai avea folie montata

Link to comment
Share on other sites

Ceva ceva filtreaza dar nu prea mult .Eu mi-am pus pe fata un pic mai inchisa decat cea autorizata iar pe spate cea mai inchisa si am dat 200 E.

Autorizatie nu am decat pt spate si luneta .De obicei daca vede politaiu' ca ai montat folia la o firma autorizata nu prea se mai leaga ca-i prea inchisa .

Link to comment
Share on other sites

Cu 5% transparenta, cum e 100% legala?

220562[/snapback]

 

In sensul de 100% legala , in sensul ca e pe bune , pe spate am 5% transparenta si pe fata daca nu ma insel vreo 20%......cele mai negre posibile !

 

Am acum si pe fata , cine vine duminica la poli , ii arat autorizatia !

Link to comment
Share on other sites

In sensul de 100% legala , in sensul ca e pe bune , pe spate am 5% transparenta si pe fata daca nu ma insel vreo 20%......cele mai negre posibile !

 

Am acum si pe fata , cine vine duminica la poli , ii arat autorizatia !

220580[/snapback]

Am crezut ca si pe fata ai tot 5% transparenta.

Ne vedem la Polivalenta

Link to comment
Share on other sites

DRG , total gresit ! Se ia de tine , indiferent unde si de cine e pusa, daca are pata pe tine :)

 

De azi am autorizatie si pe fata , 100% legala :)

220556[/snapback]

Daca are pata pe tine ii grav :blink: eu am insinuat da daca ai autorizata mai trece cu vederea faptul k sunt putin mai inchise (decat cele omologate) pe fata .

P.S Scrie pe autorizatie si procentajul de transparenta la geamurile fata??

Link to comment
Share on other sites

Da, este trecut procentajul de transparenta si pentru fata.

220791[/snapback]

 

 

deci macar cu cele de pe spate nu au nici o treaba ..atat timp cat sunt autorizate .. :)

mai nou acum am vazut ca langa stickerul cu folia lumar se pune si nr autorizatiei RAR

 

tocmai am vazut folie montata de Expert Detailing pe un bmw ..cu o vechime de 6 luni ...Nu era perfecta ..La instalare s-au prins fire de par ..si multe bule de aer ..datorita prafului cred ...Poate ca geamul nu a fost curatat f bine Dar in acelasi timp am vazut si montaj perfect efectuat sau 99 % ...Deci depinde de cel care monteaza .... :blink: ..

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

Daca are pata pe tine ii grav :blink: eu am insinuat da daca ai autorizata mai trece cu vederea faptul k sunt putin mai inchise (decat cele omologate) pe fata .

P.S Scrie pe autorizatie si procentajul de transparenta la geamurile fata??

220778[/snapback]

 

Nup , scrie Autorizatie pentru aplicarii folii profesionale 3M Panther , cu stampila , numele meu tot tot tot......am si legea in torpedou , nu are ce sa comenteze :)

Link to comment
Share on other sites

E un tip pe 4tuning, care pune folii autorizate Llumar, 110E spate si luneta , inca 2 mil pe fatza. Eu tot astept sa isi gaseasca garaj, ca nu are unde sa puna, decat daca are clientul garaj ...

Pe spate mai inchis si pe fata mai deschis mi se pare stupid rau, se vede ca o ....

Eu imi pun aceeasi nuanta , fie ca e mai deschisa

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.