Jump to content

Compact E46 ! cate masini sunt pe forum ?


compactu

Recommended Posts

Discutiile astea sunt interminabile. S-a vorbit de N ori ca e o masina urata sau frumoasa, practica sau nepractica. Peste 10 pagini se va vorbi iar, peste alte 20 iar, samd. Parerile sunt impartite, asta e clar, iar nici unii n-o sa-i convinga pe ceilalti ca este o masina buna sau proasta.

 

Pt mine masina nu are niciun dezavantaj.

Nu ma intereseaza ca este loc mai putin in spate, pt ca este masina mea, nu este masina mea si a prietenilor mei. Nu eu merg in spate. Nu sunt casatorit, nu am copii, nu am obligatii sa duc pe cineva in spate in permanenta.

Nu ma intereseaza ca are 2 usi si este greu accesul pe bancheta, din aceleasi motive ca mai sus.

Nu ma intereseaza ca are spatele cum il are sau are farurile cum le are, mie imi place deci este o masina frumoasa. Parerea mea conteaza.

 

Presupun ca astea sunt cele 3 mari parti criticate.

 

Bine gandit !!!

 

bla bla bla ... oricum suntem mai deosebiti cu modelel noastre decat gramada de cocalari cu E46 sedan ... majoritatea petecite din dezmembrari !!

 

Punct !!!

looool :)....asta se numeste frustare... :)

 

Si ca sa raspund cuiva de mai sus, nu au facut E90 Compact, dar au facut serie 5 GT, in acelasi stil. Astea sunt masini exclusiviste si e normal sa nu placa tuturor.

 

 

daca tu crezi ca un c.u.r. taiat aruncat pe o masina sedan ofera exclusivitate...ce sa zic, mai bine un tuning cu fibra stil 4tuning :twoup:

 

nu prietene... aia nu e frustrare... e mandrie.... fa diferenta....!

 

Duminica pe 25.04 , ne vedem la Macro-Mall in parcare , e intrunire BMW - Bv >>> la ora 16:00 , te asteptam !!

 

te deranjeaza punctul meu de vedere?... n-ai decat... nu ma impresionezi..... iar polemica asta chiar nu-si are rostul pana la urma... din cate imi aduc aminte suntem posesori a unui brand f bun care ne uneste mai presus decat ne dezbina datorita modelelor ce le detinem.... asa ca hai sa ne pastram fiecare parerea pt ca oricum nici o data nu o sa ne convingem reciproc ca ceea ce credem noi sau ceea ce ne place va trebui sa convina si celuilalt si hai sa ne bucuram de placerea care o confera un BMW pe asfalt....

Link to comment
Share on other sites

Discutiile astea sunt interminabile. S-a vorbit de N ori ca e o masina urata sau frumoasa, practica sau nepractica. Peste 10 pagini se va vorbi iar, peste alte 20 iar, samd. Parerile sunt impartite, asta e clar, iar nici unii n-o sa-i convinga pe ceilalti ca este o masina buna sau proasta.

 

Pt mine masina nu are niciun dezavantaj.

Nu ma intereseaza ca este loc mai putin in spate, pt ca este masina mea, nu este masina mea si a prietenilor mei. Nu eu merg in spate. Nu sunt casatorit, nu am copii, nu am obligatii sa duc pe cineva in spate in permanenta.

Nu ma intereseaza ca are 2 usi si este greu accesul pe bancheta, din aceleasi motive ca mai sus.

Nu ma intereseaza ca are spatele cum il are sau are farurile cum le are, mie imi place deci este o masina frumoasa. Parerea mea conteaza.

 

Presupun ca astea sunt cele 3 mari parti criticate.

 

Bine gandit !!!

 

bla bla bla ... oricum suntem mai deosebiti cu modelel noastre decat gramada de cocalari cu E46 sedan ... majoritatea petecite din dezmembrari !!

 

Punct !!!

looool :)....asta se numeste frustare... :)

 

Si ca sa raspund cuiva de mai sus, nu au facut E90 Compact, dar au facut serie 5 GT, in acelasi stil. Astea sunt masini exclusiviste si e normal sa nu placa tuturor.

 

 

daca tu crezi ca un c.u.r. taiat aruncat pe o masina sedan ofera exclusivitate...ce sa zic, mai bine un tuning cu fibra stil 4tuning :twoup:

 

nu prietene... aia nu e frustrare... e mandrie.... fa diferenta....!

 

Duminica pe 25.04 , ne vedem la Macro-Mall in parcare , e intrunire BMW - Bv >>> la ora 16:00 , te asteptam !!

 

te deranjeaza punctul meu de vedere?... n-ai decat... nu ma impresionezi..... iar polemica asta chiar nu-si are rostul pana la urma... din cate imi aduc aminte suntem posesori a unui brand f bun care ne uneste mai presus decat ne dezbina datorita modelelor ce le detinem.... asa ca hai sa ne pastram fiecare parerea pt ca oricum nici o data nu o sa ne convingem reciproc ca ceea ce credem noi sau ceea ce ne place va trebui sa convina si celuilalt si hai sa ne bucuram de placerea care o confera un BMW pe asfalt....

 

Deci ne vedem Duminca la Macro - Mall la ora 16:00 la intrunire ?

 

Cat despre "neposesorii" de Compactui , nu te mai deranja sa le raspunzi provocarilor ... nu are rost !!

Link to comment
Share on other sites

Discutiile astea sunt interminabile. S-a vorbit de N ori ca e o masina urata sau frumoasa, practica sau nepractica. Peste 10 pagini se va vorbi iar, peste alte 20 iar, samd. Parerile sunt impartite, asta e clar, iar nici unii n-o sa-i convinga pe ceilalti ca este o masina buna sau proasta.

 

Pt mine masina nu are niciun dezavantaj.

Nu ma intereseaza ca este loc mai putin in spate, pt ca este masina mea, nu este masina mea si a prietenilor mei. Nu eu merg in spate. Nu sunt casatorit, nu am copii, nu am obligatii sa duc pe cineva in spate in permanenta.

Nu ma intereseaza ca are 2 usi si este greu accesul pe bancheta, din aceleasi motive ca mai sus.

Nu ma intereseaza ca are spatele cum il are sau are farurile cum le are, mie imi place deci este o masina frumoasa. Parerea mea conteaza.

 

Presupun ca astea sunt cele 3 mari parti criticate.

 

Bine gandit !!!

 

bla bla bla ... oricum suntem mai deosebiti cu modelel noastre decat gramada de cocalari cu E46 sedan ... majoritatea petecite din dezmembrari !!

 

Punct !!!

looool :twoup:....asta se numeste frustare... :)

 

Si ca sa raspund cuiva de mai sus, nu au facut E90 Compact, dar au facut serie 5 GT, in acelasi stil. Astea sunt masini exclusiviste si e normal sa nu placa tuturor.

 

 

daca tu crezi ca un c.u.r. taiat aruncat pe o masina sedan ofera exclusivitate...ce sa zic, mai bine un tuning cu fibra stil 4tuning :(

 

nu prietene... aia nu e frustrare... e mandrie.... fa diferenta....!

 

Duminica pe 25.04 , ne vedem la Macro-Mall in parcare , e intrunire BMW - Bv >>> la ora 16:00 , te asteptam !!

 

te deranjeaza punctul meu de vedere?... n-ai decat... nu ma impresionezi..... iar polemica asta chiar nu-si are rostul pana la urma... din cate imi aduc aminte suntem posesori a unui brand f bun care ne uneste mai presus decat ne dezbina datorita modelelor ce le detinem.... asa ca hai sa ne pastram fiecare parerea pt ca oricum nici o data nu o sa ne convingem reciproc ca ceea ce credem noi sau ceea ce ne place va trebui sa convina si celuilalt si hai sa ne bucuram de placerea care o confera un BMW pe asfalt....

 

Deci ne vedem Duminca la Macro - Mall la ora 16:00 la intrunire ?

 

Cat despre "neposesorii" de Compactui , nu te mai deranja sa le raspunzi provocarilor ... nu are rost !!

 

Ai perfecta dreptate... n-are rost... asa ca ne vedem la intrunire :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Salutare ,

Cei care au pachet sport sa imi spuna si mie daca invart mai greu de volan in comparatie cu altele din seria 3. de cand am luat masina cam consum calorii in viraje si in comparatie cu un 320 din 2000 fara nici un sport pe el , eu depun mai mult efort . dar nu asa mult incat sa fie ingrijorator .intrebam intr-un topic daca servo directia este reglabila , si inca mai astept raspunsuri acolo

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
daca se poate si cu poza ar fi super, E 46 si E 36 :)

 

fiind o masina mai rara si mai uratica (spun unii :twoup: ) ar fi bine sa pot impartasi diverse pareri cu alti detinatori de compact.

 

va astept :twoup:

 

 

eu am o relatie mai speciala cu compact-ul....in sensul ca sunt la al treilea.....in ordine cronologica a fost un 316i(cel visiniu), apoi un 318 tds(si am vandut 316i-ul), iar acum langa tds am un 316ti(cel negru)...probabil ca imi place mie mult ideea de hatchback.(acum vreau sa ma despart de diesel)........

 

 

O intrebare off-topic pentru cei ce au 1.8 valvetronic...astazi am fost sa fac ITP si in momentul in care a scos joja de la ulei pentru a introduce sonda respectiva, s-a oprit motorul......am observat ca daca scot joja de ulei se opreste motorul....are un senzor care face asta sau e vreo problema tehnica?

 

eu nu cred ca este mai urata...e mai diferita putin.

post-31137-1289923520_thumb.jpg

post-31137-1289923531_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

http://img203.imageshack.us/slideshow/play...5990016y0v.smil

 

 

am si eu compact de 2 ani, 143 cai, steptronic, e la vanzare si aici pe forum. Eu am avut mai multe masini si am circulat cu foarte multe, asta mi se pare cea mai practica in oras si cutia chiar pot spune ca face mult din comportamentul masinii. loc este la fel ca in sedan, portbagaju e mai mic, masina mai usoara si mult mai rigida.

post-10266-1296583286_thumb.jpg

Edited by doru111
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Cam de 2 saptamani am intrat si eu in posesia unui Bmw 316ti compact anul 2002 motor 1.8. Sunt foarte multumit de cum arata , daca stau sa ma gandesc bine acest model mi-a placut intodeauna si chiar nu ma intereseaza de parerea altora , evident gusturile nu se discuta. Tocmai ce am terminat cu inscrierea ei. Masina a fost cumparata cu cateva mici probleme cum ar fi: Martorul airbag aprins desi nu a fost declansat care din cate am inteles se poate reseta la tester ( as dori mai multe detalii din partea voastra si daca ati avut probleme de genu care a fost rezolvarea). A 2 a problema ar fi ca unul din geamuri daca il deschid ramane blocat cand vreau sa il inchid si imi atinge ceva in interiorul portierei(freaca ceva si scartaie cand deschid dau inchid geamul).. am de gand sa ii fac saptamana asta o revizie completa , ma intrebam cam ce ulei este indicat, ce densitate sa aibe ce cod ..cel mai indicat ulei castrol care ar fi pentru acest model? O sa revin cu poze mai tarziu.
Link to comment
Share on other sites

Cam de 2 saptamani am intrat si eu in posesia unui Bmw 316ti compact anul 2002 motor 1.8. Sunt foarte multumit de cum arata , daca stau sa ma gandesc bine acest model mi-a placut intodeauna si chiar nu ma intereseaza de parerea altora , evident gusturile nu se discuta. Tocmai ce am terminat cu inscrierea ei. Masina a fost cumparata cu cateva mici probleme cum ar fi: Martorul airbag aprins desi nu a fost declansat care din cate am inteles se poate reseta la tester ( as dori mai multe detalii din partea voastra si daca ati avut probleme de genu care a fost rezolvarea). A 2 a problema ar fi ca unul din geamuri daca il deschid ramane blocat cand vreau sa il inchid si imi atinge ceva in interiorul portierei(freaca ceva si scartaie cand deschid dau inchid geamul).. am de gand sa ii fac saptamana asta o revizie completa , ma intrebam cam ce ulei este indicat, ce densitate sa aibe ce cod ..cel mai indicat ulei castrol care ar fi pentru acest model? O sa revin cu poze mai tarziu.

cu martor-ul de airbag nu o sa rezolvi asa usor, e boala lui E46, si anume plasa de senzori de prezenta pasager (de la scaunul dreapta), dar daca nu te deranjeaza sa vezi becul in bord, sa stii ca altfel poti merge linistit.(la tester iti sterge eroarea dar ea reapare-rezolvari-ori o improvizatie cu o rezistenta sau dioda/ sau senzori noi).

Pentru geam, macaraua are niste ghidaje din plastic (sunt vreo 4 bucati) care se uzeaza si atunci nu se mai aliniaza.....aici trebuie desfacut si inlocuite plasticurile-trebuie desfacuta toata fata de usa.......

Ulei.....aici o sa gasesti 1000 de pareri, dar cel mai bine te uiti ce recomanda producatorul..eu merg pe 10W40.

 

Motorul e chiar ok , silentios, destul de economic raportat la masa masinii, iar tacanitul de la ralanti este zgomotul facut de valvetronic (desi multi experti spun ca tacane tachetii).

 

Sa te bucuri de ea!

Link to comment
Share on other sites

are cineva gpl pe compact?vreau sa pun gpl si as vra cateva pareri.

imi place masina,nu am avut nici o proplema cu ea de 3 ani.dar o data cu taierea salariilor ...nu am mai miscat-o din parcare(un an si ceva....)

Link to comment
Share on other sites

E o treaba de gusturi si da masina atrage multe priviri. Si pe a mea o atrage pentru ca are niste faruri execrabile! (parerea mea). E o masina reusita dar nu am vazut in viata mea faruri mai urate ca alea. Edited by pss
Link to comment
Share on other sites

cu martor-ul de airbag nu o sa rezolvi asa usor, e boala lui E46, si anume plasa de senzori de prezenta pasager (de la scaunul dreapta), dar daca nu te deranjeaza sa vezi becul in bord, sa stii ca altfel poti merge linistit.(la tester iti sterge eroarea dar ea reapare-rezolvari-ori o improvizatie cu o rezistenta sau dioda/ sau senzori noi).

Pentru geam, macaraua are niste ghidaje din plastic (sunt vreo 4 bucati) care se uzeaza si atunci nu se mai aliniaza.....aici trebuie desfacut si inlocuite plasticurile-trebuie desfacuta toata fata de usa.......

Ulei.....aici o sa gasesti 1000 de pareri, dar cel mai bine te uiti ce recomanda producatorul..eu merg pe 10W40.

 

Motorul e chiar ok , silentios, destul de economic raportat la masa masinii, iar tacanitul de la ralanti este zgomotul facut de valvetronic (desi multi experti spun ca tacane tachetii).

 

Sa te bucuri de ea!

 

si de unde pot cumpara acele ghidaje din plastic..sau cum arata ele mai exact ca sa le pot achizitiona..in orice caz nu cred ca ma pricep sa dau fata de usa jos ca sa il pot repara singur..daca cunoasteti pe cineva care rezolva probleme de genul acesta as fi recunoscator.

Treaba cu revizia a fost terminata, am pus ulei castrol 5w40 ..am ramas cam surprins de pretul filtrului de benzina..acum trebuie sa resetez si inspectia masinii ..care ar fi pasii?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
salut... caut capota fata, aripa st+dr fata ,stop stanga spate, semnal aripa st + semnal fata st, geam dr spate manual cu clema, amortizor st fata daca stiti pe cineva care dezmembreaza un e 46 compact urgent ca am dato de boala :D
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.