Jump to content

Mama lor de zgarieturi


Recommended Posts

Paste fericit tuturor in primul rand.Astazi am parcat langa un gard de tuia si cand am plecat de acolo nu am mai iesit cu aceeasi atentie si am auzit un scartait pe tabla,cand m-am dat jos am vazut ce realizare am facut si mi-am pus mainile im cap :(.Acum cer ajutorul vostru si va intreb cum as putea sa scot zgarieturile,imi recomandati vreun service,ceva? Masina este gri metalizat perlat si mor de ciuda.mentionez ca zgarieturile nu sunt adanci. Si c cat ma costa?
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei solutie babeasca exista prin comert polish-uri de mana la culoare. O sa-ti rotunjeasca muchiile zgarieturilor si au efect de umplere (care in timp dispare).

 

Daca vrei profesional si cu corectie reala, atunci in primul rand eu iti recomand sa mergi la cineva care are un aparat de masurat vopseaua (lac+vopsea+grund). Asa din ce vad in poze (e greu sa-ti dai seama din poze) cred ca ai nevoie de cel putin 25microni sa-ti scoata din lac. In principiu se lucreaza local cu smirghel, 2000,2500 si 3000 iar in functie de priceperea omului poate sa vina dupa aia cu compound sau poate incepe direct de la mediu dupa care finish.

 

Pe langa asta, o sa se vada diferenta intre portiunea polishata si restul masinii, elegant ar fi sa-i faci macar un finish pe toata caroseria pt a improspata lacul.

 

Repet, este riscanta corectia, mai ales corectia severa fara un aparat de masurat stratul. Majoritatea detailerilor de la noi lucreaza "orbeste", fara a cunoaste cat de agresiv pot intra si unde sa se opreasca. De exemplu daca o masina are citirea pe panou de 100microni, o regula de bun simt zice ca ai raport 25+25+50, adica 25 grund, 25 vopsea si 50 lac. Daca tu ai nevoie sa scoti 30microni esti ok, dar la limita. In schimb daca masina ta are o citire de 70 mironi de exemplu ? Sa zicem ca a mai fost polishata inainte...ce te faci ? Sau cum stie detaileru cat sa insiste pe zgarietura ? Nu cred ca e cineva pe lumea asta care poate face citiri ochiometrice :)

 

Iti recomand pro-detailing.ro

 

Eu am aparatul asta, fac detailing de prin 2008 dar eu lucrez doar pe masinile mele, este un hobby. Iti spun asta ca sa nu crezi ca vorbesc din auzite/citite ci din experienta :)

 

Primele 2 sunt de la C-ul sotiei si a 3 a este de la un Cayenne pe care l-am avut acum 1 an. Deci de putut se poate :)

post-71829-0-98616400-1428907935_thumb.jpg

post-71829-0-19989000-1428907941_thumb.jpg

post-71829-0-15442500-1428907968_thumb.jpg

Edited by Baracuda82
Link to comment
Share on other sites

multumesc pentru raspunsul prompt,am sa sun la pro-detalining sa vad ce zic si ei si sa duc masina.

 

m-am uitat acum pe site,au niste preturi cam piperate momentan,dar daca spui ca sunt buni am sa o las asa 2-3 saptamani si o fac la ei,inca astept propuneri de detaileri buni din Buc:D

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cu placere.

 

Da, preturile nu sunt mici, din pacate cam ca peste tot ieftin si bun mai greu :)

 

Indiferent unde te duci, eu am vrut sa-ti prezint situatia corect ca sa poti face o alegere informata, multi nu stiu ce implica si ca exista si niste riscuri, destul de mari.

 

Pana una alta cumpara un polish din ala la culoare, costa in jur de 30ron si freaca putin peste zgarieturi, o sa se vada mult mai bine, dispare albeata aia si nu e mult de munca :)

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei solutie babeasca exista prin comert polish-uri de mana la culoare. O sa-ti rotunjeasca muchiile zgarieturilor si au efect de umplere (care in timp dispare).

Poti sa-mi recomanzi si mie unul?

Mi-a lasat unu si mie o bucurie pe un colt al barei fata. Din fericire nu a atins tabla; am mai dat eu cu Meguiars Ultimate Compound, s-au mai atenuat un pic, insa tot sunt vizibile zgarieturi daca te uiti de aproape. Sunt destul de adanci, nu stiu sincer daca ar iesi la un polish mai serios.

Link to comment
Share on other sites

Daca nu au iesit cu Megs'u ala slabe sanse sa reusesti fara un aparat.

 

http://www.sonax.com/Products/Exterior-Paintwork-and-Chrome/%28search%29/1/%28so%29/26/%28node%29/16247/296141-SONAX-Polish-Wax-COLOR-Nano-Pro

 

Stelian de la Pro-detailing poate sa-ti aduca, daca tin bine minte chiar are in magazin unul folosit. Daca nu vrei sa te chinui tu, te poate ajuta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.