Jump to content

Problema Rupere Lant Distributie Motoare N47 2.0D


Recommended Posts

Deci abia POATE in 16 sa se faca interventia. Cica inca mai lipsesc piese (vreo 2-3). Nu inteleg de ce le ia o luna de zile pt a aduce piesele.

 

@danwxs - recall-ul se face dupa VIN-ul masinii, nu dupa istoric. Cel mai bine le trimiti un mail sau ii suni.

 

Si eu astept sa ajunga piesele ;))

Link to comment
Share on other sites

Si la mine se aude acelasi sunet de vreo 20-30k km(de atunci o am)doar ca tonalitatea este mai scazuta si nu s-a schimbat (acum are 209k km), din interiorul masinii nu se aude absolut deloc, doar daca ascult la roata opusa soferului si daca deschid capota si ascult in stanga.

Pentru masina in cauzta ai schimbat kit'ul? Cum se aude acum motorul?

 

 

Seria 1, mai 2007 :). Acum se aude ca un benzinar, am 7000km de la schimb. Merge si cu ulei 2T in amestec cu Mol Evo. In 200km fac 10000 si schimb din nou uleiul.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut !

Asa se aude la mine bmw f10 din 12.2011 cu 178.000.

 

acesta este filmuletul: http://youtu.be/1yZj0IOUk5o

 

Cred ca trebuie sa ma gandesc si eu sa schimb lantul la ia.

De auzit se aude parca la cald mai mult.

Inca ceva am un sunet ciudat doar in sarcina la viteze mar mari de un fisiit, la inceput am crezut

ca este un rulmet sau flansa cardan, dar la service mi s-a zis ca nu are cun sa

vina acel sunet de la cardan si au dreptate, parca se aude ba din fata ba din spate am impresia ca sunetul se transmite.

a ramas suspecta volanta, care la fel mi s-a zis ca nu are nimic sau eu cred ca vine acel sunet de la lant,

Repet sunetul se aude doar in sarcina si nu tare, zici ca freaca ceva, nu este sunet metalic.

Sunetul se aude si la viteze mai mici ,dar doar in sarcina cind dau sa accelerez, daca iau piciorul de pe acceleratie sunetul dispare.

Indiferent daca este in viteza se aude diar la accelerare , daca este pe liber si accelerez motorul nu se aude nimic.

Sunetul este fin insesizabil de cineva de linga mine, pina si persoana de la service la sesizat cu greu, da este fapt ca se aude.

Eu la inceput ziceam ca asai motorul , este primul motor de 2 disel pe care il am, inainte aveam un 525 e60.

Edited by bmwbv
Link to comment
Share on other sites

Am sunat si eu la Bavaria, dar seria de sasiu nu se regasea pe lista lor de vin-uri. Eu nu pricep, in functie de ce criterii se face "selectia" seriilor ? Pana la urma motorul n47 este acelasi, de ce se face recall pentru X, care are acelasi motor, iar pentru mine si multi altii nu ? Edited by TudorMTS
Link to comment
Share on other sites

Salut !

Asa se aude la mine bmw f10 din 12.2011 cu 178.000.

 

acesta este filmuletul: http://youtu.be/NutytWIXahw

 

Cred ca trebuie sa ma gandesc si eu sa schimb lantul la ia.

De auzit se aude parca la cald mai mult.

Inca ceva am un sunet ciudat doar in sarcina la viteze mar mari de un fisiit, la inceput am crezut

ca este un rulmet sau flansa cardan, dar la service mi s-a zis ca nu are cun sa

vina acel sunet de la cardan si au dreptate, parca se aude ba din fata ba din spate am impresia ca sunetul se transmite.

a ramas suspecta volanta, care la fel mi s-a zis ca nu are nimic sau eu cred ca vine acel sunet de la lant,

Repet sunetul se aude doar in sarcina si nu tare, zici ca freaca ceva, nu este sunet metalic.

Sunetul se aude si la viteze mai mici ,dar doar in sarcina cind dau sa accelerez, daca iau piciorul de pe acceleratie sunetul dispare.

Indiferent daca este in viteza se aude diar la accelerare , daca este pe liber si accelerez motorul nu se aude nimic.

Sunetul este fin insesizabil de cineva de linga mine, pina si persoana de la service la sesizat cu greu, da este fapt ca se aude.

Eu la inceput ziceam ca asai motorul , este primul motor de 2 disel pe care il am, inainte aveam un 525 e60.

 

 

Scuze pentru a viziona puteti da click aici: http://youtu.be/NutytWIXahw

Edited by bmwbv
Link to comment
Share on other sites

Am sunat si eu la Bavaria, dar seria de sasiu nu se regasea pe lista lor de vin-uri. Eu nu pricep, in functie de ce criterii se face "selectia" seriilor ? Pana la urma motorul n47 este acelasi, de ce se face recall pentru X, care are acelasi motor, iar pentru mine si multi altii nu ?

Masinile din 2009 sau 2010 nu au acelasi tip de patine ca masinile din 2007. Probabil d-asta recall-ul nu e pentru toate.

Probabil ca au ei o baza de date in care stiu exact ce loturi de masini sunt afectate.

Edited by Service Premium
Link to comment
Share on other sites

la mine a inceput de pe la 25-30k. masina noua luata din reprez, fabr 05/2011. cam acelasi sunet. s-a schimbat pe garantie. daca o faci pe culanta sau garantie, fugi de bmw bavaria OTOPENI.

 

exact asa si la mine.. de la 30k s-a intensificat sunetul .. si dupa schimb ai mai avut alte probleme cu distributia? a revenit sunetul? cati km ai acum de la schimb ? salut.

Edited by FaraTine
Link to comment
Share on other sites

Cam asa se auzea si la mine...inainte sa mi se rupa lantul :D.

 

Dar oricum, e un sunet specific. Chiar nu poti stii daca o sa ai vreo problema sau nu doar dupa sunet. E posibil sa mergi lejer inca 100k fara probleme.

Eu aveam sunetul asta metalic de la vreo 140k si abia pe la 200k s-a rupt.

Edited by doubtfire
Link to comment
Share on other sites

Ne putem vedea cind vii pe la Brasov si ascultam motoarele.

 

Cred ca trebuie sa ma gandesc si eu sa schimb lantul la ia. Inca nu l-am schimbat

De auzit se aude parca la cald mai mult.

Mai am un sunet ciudat doar in sarcina la viteze mar mari de un fisiit, la inceput am crezut

ca este un rulmet sau flansa cardan, dar la service mi s-a zis ca nu are cun sa

vina acel sunet de la cardan si au dreptate, parca se aude ba din fata ba din spate am impresia ca sunetul se transmite.

a ramas suspecta volanta, care la fel mi s-a zis ca nu are nimic sau eu cred ca vine acel sunet de la lant,

Repet sunetul se aude doar in sarcina si nu tare, zici ca freaca ceva, nu este sunet metalic.

Sunetul se aude si la viteze mai mici ,dar doar in sarcina cind dau sa accelerez, daca iau piciorul de pe acceleratie sunetul dispare.

Indiferent daca este in viteza se aude doar la accelerare , daca este pe liber si accelerez motorul nu se aude nimic.

Sunetul este fin insesizabil de cineva de linga mine, pina si persoana de la service la sesizat cu greu, dar fapt ca se aude.

Eu la inceput ziceam ca asai motorul , este primul motor de 2 disel pe care il am, inainte aveam un 525 e60.

Link to comment
Share on other sites

E putin off topic intrebarea, dar citeam din intamplare pe undeva ca la masinile cu BSI valabil, se poate extinde garantia, chiar daca a expirat si nu s-a prelungit.

 

Stiu ca intrebasem prin vara de extinderea garantiei si mi s-a spus ca daca a expirat, nu mai poate fi prelungita. E posibil sa se fi schimbat pozitia pt masinile cu BSI?

 

Din nou, stiu ca nu are leg cu topic-ul (doar indirect, ca sunt posesor de N47:))...

Multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Sunetul se aude si la viteze mai mici ,dar doar in sarcina cind dau sa accelerez, daca iau piciorul de pe acceleratie sunetul dispare.

Indiferent daca este in viteza se aude doar la accelerare , daca este pe liber si accelerez motorul nu se aude nimic.

 

Putin probabil sa fie lantul.

 

stiu ca intrebasem prin vara de extinderea garantiei si mi s-a spus ca daca a expirat, nu mai poate fi prelungita. E posibil sa se fi schimbat pozitia pt masinile cu BSI?

 

Daca s-a schimbat sau nu pozitia, ar trebui sa-i intrebi pe ei.

Link to comment
Share on other sites

Poate asa se aude motorul 2.0d nu pot sa imi dau seama,dar mai mult ca sigur cel de 2,5 si 3 suna altfel,sper sa nu va suparati dar galagios ma este acest motor.

Am impresia ca izolatia fonica si anume la compartimentul motor este mai buna la e60.

Cardanul si grupul cu flanse, rulmenti nu vine de acoli a fost verificat la Subaru acolo imi fac reviziile, baietii stiu ce inseamna zgomote la grup. Suspect ramine volanta sau lantul. In istoric verificat la BMW la 90.000 apare ca inlocuit flansa sau ceva rulment la cardan.

Stiu ca mai exista la f10 o a doua flansa sau rulment fata de e60 si vine la grup, asa putea verifica dar nustiu ce ?

Link to comment
Share on other sites

Am dus masina la reprezentanta pt recall-ul distributiei.

 

Se face asa:

 

Se masoara cu un dispozitiv lungimea lanturilor (nu se da motorul jos)

 

Exista 3 situatii:

 

1. nu se constata alungirea si se pune totul la loc mai putin intinzatorul care se inlocuieste oricum (mai putin de o zi)

2. se constata intinderea lantului de sus si se inlocuieste (nu se da motorul jos) (mai putin de o zi)

3. se constata intinderea ambelor lanturi si se da motorul jos (dureaza 2-3 zile)

 

Astazi aflu in ce situatie se afla :clover:

 

P.S. Initial trebuia sa ajung in 16 insa s-a retras cineva asa ca m-au sunat pe mibe. Baieti faini :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Deci trebuie sa fie ambele lanturi intinse sa dea motorul jos, patinele nu le schimba?

 

Pana la urma mi se pare un mare rahat recall-ul asta

 

Sunt curios daca dupa ce schimba doar intinzatorul sau lanturile si se sparge o patina, ce se intampla in cazul asta? cum raspunde BMW, ca practic ai fost la recall si tu ai tot aceeasi problema

Edited by InSidE
Link to comment
Share on other sites

Masinile din 2009 sau 2010 nu au acelasi tip de patine ca masinile din 2007. Probabil d-asta recall-ul nu e pentru toate.

Probabil ca au ei o baza de date in care stiu exact ce loturi de masini sunt afectate.

 

 

sigur au vin-urile cu motoarele afectate, am sunat la autotransilvania(ei au masina mea in baza de data) mi-au spus ca, conform vin-ului motorul nu face parte din categoria motoarelor afectate

Link to comment
Share on other sites

Sunt curios daca dupa ce schimba doar intinzatorul sau lanturile si se sparge o patina, ce se intampla in cazul asta? cum raspunde BMW, ca practic ai fost la recall si tu ai tot aceeasi problema

 

Mai rau, se schimba doar lantul de sus in cazul meu. Ah, si intinzatorul.

 

Bonus: nu au scula ca sa puna distributia asa ca vine de la bucale drept urmare imi pot lua masina abia luni :pinch:

 

Care e lantul care se rupe mai des?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.