Jump to content

Problema Rupere Lant Distributie Motoare N47 2.0D


Recommended Posts

Nu au nici o legatura CASCO cu defectiunile tehnice.Masinile echipate cu N47 sunt din 2008 .Deci 8.000+ ca si valoare.

 

Ai dreptate cu anul/valoare...doar ca in ultima parte s-a vb numai de F10, eu citesc de 2 luni doar despre F10...de unde si "concluzia" mea.

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut casco din prima zi si am si azi. Nu acopera casco daune provocate de defecte. Nici macar tractare. Doar daca se intampla accident intervine casco.

 

Poti maxim sa platesti o garantie extinsa care sa acopere defectul dar sincer nu merita. Era pe la o mie si ceva de euro, mai scump cu mult fata de un kit nou de distributie.

Link to comment
Share on other sites

Aveți idee unde pot găsi codurile pieselor pentru o distribuție la seria 1, 120D, N47. De asemenea, îmi puteți spune din ce piese este compusă distribuția pentru a schimba absolut tot? Mulțumesc

 

 

Ai probl cu distributia? De ce ti faci probleme inutile. Si eu am avut un f20 si nu m am putut bucura de ea pe loc. Am plecat de 2 ori in strainatate si nu dadeam drumul la muzica sa aud vreun zgomot suspect. Cand stateam la semafor mi se parea ca se aud tot felul de sunete ... Am sfarsit prin a vinde o ca mi se parea ca se aude. Masina nu avea nimic , noul proprietar o alearga in fiecare zi in bucuresti fara mila :( . Mi am laut un e90 cam chelut la bani putini in caz ca patesc ceva sa nu mi para rau. Paranoia

Edited by lavi4175
Link to comment
Share on other sites

Aveți idee unde pot gĂŁsi codurile pieselor pentru o distribuție la seria 1, 120D, N47. De asemenea, ĂŽmi puteți spune din ce piese este compusĂŁ distribuția pentru a schimba absolut tot? Mulțumesc

 

aici http://bmwfans.info/parts-catalog/E87N/Europe/120d-N47/L-N/browse/engine/timing_timing_chain_lower_p/

+

aici http://bmwfans.info/parts-catalog/E87N/Europe/120d-N47/L-N/browse/engine/timing_gear_timing_chain_top/

Link to comment
Share on other sites

Ai probl cu distributia? De ce ti faci probleme inutile. Si eu am avut un f20 si nu m am putut bucura de ea pe loc. Am plecat de 2 ori in strainatate si nu dadeam drumul la muzica sa aud vreun zgomot suspect. Cand stateam la semafor mi se parea ca se aud tot felul de sunete ... Am sfarsit prin a vinde o ca mi se parea ca se aude. Masina nu avea nimic , noul proprietar o alearga in fiecare zi in bucuresti fara mila :( . Mi am laut un e90 cam chelut la bani putini in caz ca patesc ceva sa nu mi para rau. Paranoia

 

 

Da, din pacate si eu am devenit paranoica....nu mi se pare ca se aude ceva, insa la ce am citit pe forum a ajuns sa-mi fie frica sa merg cu masina... :(

Pana la urma o schimb preventiv si gata...decat sa-mi fie teama sa plec sau sa o vand...

 

 

multumesc frumos

 

Alina ,eu cred ca te complici ,te duci la un service de pe aici recunoscut ca schimba distributii pe banda cu garantie si tot vce trebuie si gata.3500 ron si scapi de stres.

 

Cred ca pana la urma asta voi face, am inceput sa fiu paranoica si nu e ok.

multumesc :frantics:

Edited by Alina B
Link to comment
Share on other sites

Poate ar fi mai bine sa cumperi piesele de la service si sa ai si garantia lucrarii de la service. Asa ai garantie pe inteaga inlocuire.

 

Daca vii cu piese din alta parte, e mai complicat cu garantia plus ca la magazin iti vor da piesele pe care le au si risti sa primesti piese "vechi" care intre timp au fost modificate de BMW.

 

Eu de ex am schimbat la service Premium si tot de acolo am cumparat si piesele. Stia lista cu piesele noi si pe alea le-a si montat. Am garatie pe intreaga lucrare.

 

Ce este important e sa schimbi toate piesele distributiei dar si cele la care se umbla pe durata inlocuirii: garnituri, suruburi etc. In cei ~35 mil, intra si acestea.

Link to comment
Share on other sites

buna,

 

Am scris un PM catre Service Premium (prin decembrie), insa nu am primit raspuns, probabil nu a mai intrat.

Ii voi scrie din nou. Voi merge pe varianta service, insa am vrut sa ma documentez inainte, sa stiu ce trebuie schimbat ptr a ma asigura ca se schimba absolut tot. Ca si femeie care merge cu masina in service (chiar si reprezentanta), am avut neplacuta surpriza sa apara anumite piese in factura, insa nu au fost schimbate, nestiind ce trebuie schimbat si ce nu, am aflat ulterior ...si de atunci prefer sa previn. Plus ca, chiar daca primesc piesele vechi, atata timp cat nu stiu ce anume trebuie schimbat, pot primi orice ptr ca nu-mi voi da seama.

multumesc frumos ptr sfaturi

Link to comment
Share on other sites

de ce e banat , e hilar sa-i recomandam fetei un service dar userul respectiv e banat . Daca as fi new user nu as intelege nimic din situatia asta :))

 

Eu am scris unde am schimbat eu. Nu vad de ce ar trebui sa tin secret. Idem cum altii au scris ca au schimbat la Bimmer Service sau la alte service-uri.

 

De schimbat, schimbi la service, nu "pe forum". Deci cat timp service-ul este functional, nu vad de ce sa nu fie recomandat. Este irelevant daca reprezentantul service-ului intra sau nu pe forum.

 

Ar fi si culmea ca la intretinerea masinii sa ne limitam la doar cine intra pe forum :blink:

Link to comment
Share on other sites

de ce e banat , e hilar sa-i recomandam fetei un service dar userul respectiv e banat . Daca as fi new user nu as intelege nimic din situatia asta :))

 

Nu este banat pentru teapa sau pentru alte lucruri pentru care sa nu mai fie recomandat sau de evitat. Se poate duce linistita.

Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca daca imi iau un BMW cu acest motor, dau cele 35 mil pe piesele noi si manopera, problema e ca si rezolvata?

 

Intreb pentru ca sunt in cautare si constant am ocolit acest motor dar parca tot la el ajung in cele din urma.

 

Este un motor foarte bun, nu ar trebui sa te sperie problemele cu distributia si nici nu ar trebui ocolit din acest motiv.

O schimbi preventiv si va fi ok. In aceeasi situatie sunt si eu acum si o voi schimba chiar daca nu are "simptome". :rolleyes:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Poate sa confirme cineva valabilitatea codurile pieselor/reperelor aferente distributiei pentru N47 din prima pagina a acestui post.

Ma intereseaza daca sunt actualizate la zi (repere noi pe 2015).

 

Intreb acest lucru pentru ca vreau sa schimb distributia preventiv si vreau sa ii verific pe cei ce fac oferta. Deasemenea am observat ca anumite link-uri din prima pagina nu functioneaza - de aici si rugamintea pentru re-confirmare.

 

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Poate sa confirme cineva valabilitatea codurile pieselor/reperelor aferente distributiei pentru N47 din prima pagina a acestui post.

Ma intereseaza daca sunt actualizate la zi (repere noi pe 2015).

 

Intreb acest lucru pentru ca vreau sa schimb distributia preventiv si vreau sa ii verific pe cei ce fac oferta. Deasemenea am observat ca anumite link-uri din prima pagina nu functioneaza - de aici si rugamintea pentru re-confirmare.

 

Multumesc anticipat!

Pina in 2015 sau tot schimbat, nu este exclus ca si in 2016 sa mai schimbe ceva.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Da, din pacate si eu am devenit paranoica....nu mi se pare ca se aude ceva, insa la ce am citit pe forum a ajuns sa-mi fie frica sa merg cu masina... :(

Pana la urma o schimb preventiv si gata...decat sa-mi fie teama sa plec sau sa o vand...

 

 

 

multumesc frumos

 

 

 

Cred ca pana la urma asta voi face, am inceput sa fiu paranoica si nu e ok.

multumesc :frantics:

 

 

Daca vrei sa nu mai dormi noaptea, citeste forumu-uri si o sa iei si pastile dupa 50 de pagini :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca e vorba de speriat sau ca nu-si permite, e vorba ca nu poti sa schimbi distributia din 100 in 100k km daca tu faci 30k-50k pe an. Oamenii normali ar evita din capul locului motorul asta. La dracului iti mai iei diesel, mergi cu toate dezavantajele diesel ca sa ai consum mic si dup-aia dai mai mult decat ai economisit pe distributii :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.