Jump to content

Problema Rupere Lant Distributie Motoare N47 2.0D


Recommended Posts

Stai calm, asa era si la mine pe la 160.000. Si totusi cu noua distributie, zgomotul a disparut. O vreme. Apoi a aparut iar, dar numai in ralanti si la cald. La rece sau in turatie nu se aude. Deci posibil ca intinzatorul sa nu-si faca treaba.

Insa eu am kitul din 2012. De-atunci au mai scos vreo 3 versiuni.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Sunt destul de problematici si arborii de echilibrare la N47 si rulmentii lor, carora li s-au tot schimbat codurile. Am mai postat si eu anul trecut prin august despre asta. Poate cand se schimba distributia, nu se mai aude acel fasait intermitent din cauza ca e treaba mai echilibrata si mai stransa pe la angrenajul distributiei si ale pinioanelor, inclusiv ai arborilor de echilibrare. Dar o data ce noile lanturi puse se mai intind putin iar incepe sa se auda fasaitul specific. Poate acest zgomot provine de la acesti arbori si rulmentii lor.

--------------

Cred ca eu sunt acela cu '' apa, paie si bataie'' cand vorbeam de fostul meu E90 cu M47,pe care l-am avut pana la 300.000 ,atunci cand l-am vandut.

Bine... am schimbat doua turbine, dar inca nu sunt sigur ca mi s-a schimbat uleiul la anume service din Constanta, unde m-am dus de mai multe ori in acei ani , cat l-am detinut.

Spun asta fiindca am mai avut un Fiat Doblo reparat la acel service, la care cei de acolo mi-au trimis turbosuflanta la reparat la actualul Avdturbo, cred ca se numea altfel inainte . De la ei am luat si turbinele pt Bmw e90 de altfel, si supriza, turbina de Fiat Doblo la nici 200km a inceput sa arunce ulei in prostie pe evacuare. Deci cumva una din cele doua unitati 'autorizate Rar' face treaba de mantuiala, si nu ar fi fost masina proasta.

Link to comment
Share on other sites

salutare, la ce service-uri in Bucuresti ati schimbat distributia in afara de reprezentanta? am un E90 din 2009, ar 240k km si in doua locuri mi s-a confirmat acel zgomot la 1500rpm specific dtristibutiei. Am cumparat piesele si acum caut un service bun. Am inteles ca lucrarea este destul de complicata: demontare bara, faruri, cutie de viteze...
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Sunt 2 optiuni:

- se da jos cutia de viteze + se desfac diferite repere de la motor;

- se scoate motorul;

 

In schimb nu am auzit pe nimeni sa scoata bara si farurile.

 

In privinta service-urilor - eu am incercat prima data la BimmerService, dar dupa ce le-am cerut sa stau langa masina si sa verific inainte piesele m-au amanat desi aveam programare facuta, dupa care nu au mai dat nici un semn de viata.

 

Dupa mai multe cautari am ajuns la Bogdan - BM garage.

Mai sunt si alte recomandari pe acest thread - deci ai de unde alege.

Link to comment
Share on other sites

Eu am stat langa masina la Bimmer, nici nu s-a pus problema altfel, ba chiar m-am si facut util, mi-am curatat scuturile si ne-am mai conversat. Overall mie mi-a placut experienta. Masina e ok, dupa 30000 si un pic de la schimb. Important dupa schimb sa se faca revizii old-school, adica ulei si filtre schimbate la 10000 si distributia ar trebui sa fie in regula multa vreme.

 

Spor!

Link to comment
Share on other sites

Ce garantie ti-au dat, factura?

 

Uite aici raspunsul lor oficial:

 

Intrebare DP>>

#3: Nu imi este clar termenul in ceea ce priveste garantia lucrarii:- inteleg ca se da 12 luni garantie la piese cf 449/2003;- dar nu inteleg cat este garantia la manopera pentru executia schimbarii de distributie.

 

Raspuns BS>>

#3. Garantia pentru manopera este de 3 luni, iar cea pentru piese

acordata de furnizorul de piese in speta BMW Germania. Daca in intervalul

de 3 luni sunt probleme cu montajul distributiei sau cu o piesa

montata,reparatia este gratuita, si piesa este trimisa la BMW germania

pentru analiza sa se stabileasca daca tine de garantia piesei sau a

montajului. In acest timp cat piesa este trimisa, masina ramane la service

pe toata durata verificarii (astfel de verificari dureaza circa 3-4

saptamani). Daca o piesa cedeaza dupa cele 3 luni, manopera pentru

demontare - montare se plateste conform programului de manopera KSD. Piesa

se trimite la fel la BMW Germania pentru investigatii in acordarea

garantiei.

Link to comment
Share on other sites

Mie mi-au spus 1 an...am mai vorbit si la alte service-uri tot "specializate BMW" si se feresc sa dea factura, garantie pe motiv: "daca o schimbi nu mai ai treaba cu ea 300k-500k km" Romania Edited by Bala
scos quote-ul inutil
Link to comment
Share on other sites

Am fost azi la AT pentru a face testul de lant. Cei de acolo mi-au comunicat ca este necesar inlocuirea kitului de distributie. Intinzatorul are o "uzura" de aproximativ 13mm (de la 8mm BMW recomanda inlocuirea lui), ce mi-au spus interesant ca intinzatorul mai are inca 2mm pana ''pica'' dupa care incepe zgomotul sa se auda.
Link to comment
Share on other sites

240 de lei a costat testul, a durat o ora si jumatate. Nu stiu exact ce au facut, doar la final m-au chemat la masina si mi-au aratat intinzatorul si mi-au explicat chestia asta cu 13mm. Masina nu are niciun zgomot de lant, mi s-a zis ca zgomotul apare dupa ce intinzatorul e uzat la maxim.
Link to comment
Share on other sites

salutare tuturor

experienta mea e urmatoarea:

am facut testul si eu :mi au scos intinzatorul superior si in locul lui au infiletat un dispozitiv(era ca si intinzatorul doar ca deasupra avea un ax care culiseaza)in locul intinzatorului care masoara cat s a alungit lantul

dupa infiletarea completa a dispozitivului se observa cat iese axul.cand lantul este nou axul iese 4 mm;in cazul meu axul a iesit 2 mm(masina mea are 160000km)

bmw recomanda schimbarea distributiei cand axul nu iese (0mm sau mai putin)

daca tot mi a scos intinzatorul ,am cumpatat altul nou(ultimul cod ,care este putin mai lung )

acum urmeaza partea interesanta:masina mea inainte de a schimba intizatorul se auzea distributia la rece (5-7 min)

dupa ce am schimbat intinzatorul ,la rece nu se mai auzea ,dar se auzea la cald sunetul specific de distributie

nu mi a placut ,asa ca m am pus in garaj singur am scos intinzatorul nou si l am pus pe cel vechi(prefer sa se auda primele 5 min )

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.