Jump to content

BMW F10 525D BiTurbo


AquariusK

Recommended Posts

Salut in primul rand!

Sunt ceva mai nou pe forum-ul acesta in schimb il urmaresc de mai mult timp.

Am facut trecerea de la un 318D 143 CP 2010 la F10 525D BiTurbo 218CP 2012 nu exista termen de comparatie :)

Masina am cumparat-o acum cateva saptamani avand 75.000 km, garantie inca 1 an si inca 2 ani revizii gratuite, a fost echipata cu jante de vara pe 18 si cauciucuri noi + 1 set jante pe 17 si cauciucuri de iarna.

Singurul lucru care l-am facut i-am schimbat jantele V-Spoke type 328 si cauciucurile de vara run-flat cu alte jante tot pe 18 OZ Ultraleggera cu cauciucuri Dunlop Sport MAXX.

 

Model description: 525d

Market: Europa

Type: XA31

E-Code: F10

Chassis: Limousine

Steering: links

Doors: 4

Engine: N47D20T1 - 2,00l (160kW)

Drive: Heckantrieb

Transmission: automatisch

Body Color: Alpinweiss 3 (300)

Upholstery: Leder Dakota/zimtbraun (LCEZ)

Production date: 22.02.2012

Assembled in: Dingolfing

Code Serienausstattung Standard Equipment

S1CCA Auto start/stop function

S1CDA Brake Energy Regeneration

S4U2A Eco pro Driving experience switch incl. ECO PRO

S548A Calibrated speedometer

S1CAA Selection of COP relevant vehicles

S1CBA CO2 package

S230A Extra package, EU-specific

S248A Steering wheel heater

S255A Airbag Sports leather steering wheel

S258A Tire with run-flat functionality

S2K2A BMW LA wheel, V Spoke 328

S2PAA Lug bolt retainer

S2TBA Sport automatic transmission

S302A Alarm system

S316A Automatic trunk lid mechanism

S323A Soft-Close-Automatic doors

S3AGA Reversing camera

S403A Glass roof, electrical

S423A Floor mats, velours

S428A Warning triangle and first aid kit

S430A Interior/outside mirror with auto dip

S431A Interior mirror with automatic-dip

S441A Smoker package

S453A Climatised fornt seats

S456A Comfort seat with memory

S464A Ski bag

S465A Through-loading system

S488A Lumbar support, driver and passenger

S494A Seat heating driver/passenger

S496A Seat heating, rear

S4CEA Fine woodgrain vers., Fineline anthrac.

S4URA Ambient interior lighting

S502A Headlight cleaning system

S508A Park Distance Control (PDC)

S522A Xenon-Licht Xenon Light

S524A Adaptive Headlights

S534A Automatic air conditioning

S571A Reinforced power supply

S5ACA High-beam assistant

S5DLA Surround View

S609A Navigation system Professional

S610A Head-up display

S614A Internet, preparations

S615A Expanded BMW Online Information

S644A Preparation f mobile phone w Bluetooth

S676A HiFi speaker system

S698A Area-Code 2 for DVD

S6AAA BMW TeleServices

S6ABA Control for Teleservices

S6FLA USB/Audio interface

S6NFA Music interface for Smartphone

S6VCA Control for Combox

S6WAA Instrument cluster, expanded equipment

S7NHA BMW Service inclusive

S853A Language version English

S877A Delete cross-pattern operation

S8ARA On-board vehicle literature, Romanian

S8KAA Oil-maintenance interval - 24 months/30,000 km

S8SCA Telematics access request,country-spec.

S8TFA Active pedestrian protection

S8TNA Tagfahrlicht Ăźber LichtmenĂź

S8V5A Hinweisschild Label

 

http://s12.postimg.org/tonzuhy09/IMG_0209.jpg

 

http://s12.postimg.org/dk1l19und/IMG_0212.jpg

 

http://s12.postimg.org/tyviducmh/IMG_0213.jpg

 

http://s12.postimg.org/4qaok67op/IMG_0214.jpg

  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Superba masina si culoarea :D Stiu ca jantele sunt foarte performante si usoare dar din punctul meu de vedere nu prea se potrivesc.

 

 

Sa-l stapanesti sanatos, e foarte frumos. Personal prefer jantele originale si ca aspect si ca principiu.

 

 

Misto masina, +1 pt interior si da, se cer alte jante.

 

 

Piesa masina, dar jantele sunt din alt film!;)

 

 

Daca erau pe 20", era altceva.....B)

 

Multumesc! Legat de jante da stiu sunt racing si nu dau atat de bine pe masina oricum live arata mult mai bine decat se vede in poze iar de moment raman astea o perioada :) posibil la un nou upgrade sa le schimb + paket M

Link to comment
Share on other sites

Frumoasa rau masina.. Dar.... continuarea o stii si tu, jantele alea dau bine pe un subaru, nici intr-un caz pe un F10.. Parerea mea..

Mai bine lasai jantele originale, si schimbai cauciucurile daca tot nu ai vrut RFT, puneai normale.. Arata foarte mici jantele pe masina, si nici modelul nu "pusca" pe limuzina.. Dar, fiecare cu gusturile lui..

 

Sa o stapanesti sanatos!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

foarte misto masina, imi place F10-le pe alb, ii sta bine, daca o sa ii pui si pachetul M atunci va iesi bine in evidenta :)...schimba-le sau lasa-le pentru iarna, am avut si eu, sunt foarte bune dar nu merg pe F10, nu pe 18 cel putin, un 20 ar fi aratat mult mai bine.... :thumbsup: Edited by mik15
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc frumos tuturor, legat de jante am inteles ideea :).

Imi poate recomanda cineva de unde pot cumpara un pachet M si un service bun pt. pregatire vopsire si montare?

Se pierde cumva garantia daca fac modificarile astea?

Edited by AquariusK
Link to comment
Share on other sites

Faina "piesa" cu exceptia jantelor care-s din alt film, asa cum au zis si colegii mai sus. Schimba-le cat mai rpd cu unele OEM, cel putin eu asa as face. Si al doilea lucru care nu-mi place este acel eleron spate, dar pana la urma e masina ta si faci ce vrei cu ea. In rest, multe optionale. Multi Km fara incidente.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

A scris unu de jante ca sunt din alt FILM , au mai repetat inca 20 acelas lucru. Uite eu cred ca sunt ok jantele, multi nu au nici vehicolul tau si nici jantele alea. Lasa-i sa scrie ce vor si sa-si de cu pararea, ca e gratis.

Sa o conduci cu placere cu jantele astea sau oricare altele. Si cu jantele stock (asa cum deocamdata le am eu) tot misto se conduce masina asta si ofera distractie maxima cand e nevoie.

  • Like 3
  • Downvote 8
Link to comment
Share on other sites

A scris unu de jante ca sunt din alt FILM , au mai repetat inca 20 acelas lucru. Uite eu cred ca sunt ok jantele, multi nu au nici vehicolul tau si nici jantele alea. Lasa-i sa scrie ce vor si sa-si de cu pararea, ca e gratis.

Sa o conduci cu placere cu jantele astea sau oricare altele. Si cu jantele stock (asa cum deocamdata le am eu) tot misto se conduce masina asta si ofera distractie maxima cand e nevoie.

 

 

:popcorn: daa, pentru noi is acrii rau strugurii.. Te lasam pe tine sa comentezi, ca dupa "logica" ta, doar aia care au "vehicolul tau" pot comenta aici si sa isi dea cu parerea.

Noi de ciuda i-am scris sa schimbe jantele, eu am doar e60 si de ciuda ca el are F10 am zis sa bag un motiv ca nu-mi place. D-aia se numeste forum, sa ne dam cu parerea..

Nu a zis nimeni nimic de masina, masina-i superba, dar jantele alea nu dau bine pe masina asta si punct :console:

 

Scz de offtopic @aquariusK

  • Like 7
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Mie imi place maxim pielea. Ai si ventilatie ca mine :thumbsup:

Daca prindeam una cu piele dakota luam si eu. Dar am gasit doar cu crem...cam nasol ce-i drept ca se murdareste. Probabil te-a dus mai mult masina spre deosebire de a mea, avand in vedere km si dotarile. Legat de jante...nici nu ma intereseaza, astea se pot cumpara ulterior daca e nevoie.

 

Sunt curios si eu care o fi diferenta intre cutia (schimbatorul) sport si cea stock.

  • Like 1
  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

:popcorn: daa, pentru noi is acrii rau strugurii.. Te lasam pe tine sa comentezi, ca dupa "logica" ta, doar aia care au "vehicolul tau" pot comenta aici si sa isi dea cu parerea.

Noi de ciuda i-am scris sa schimbe jantele, eu am doar e60 si de ciuda ca el are F10 am zis sa bag un motiv ca nu-mi place. D-aia se numeste forum, sa ne dam cu parerea..

Nu a zis nimeni nimic de masina, masina-i superba, dar jantele alea nu dau bine pe masina asta si punct :console:

 

Scz de offtopic @aquariusK

 

'ai ca te oftici.. logica mea e departe de a ta MDLN ..lasa-ma pe mine retard asa ca mi-e bine cum sunt. Ma simt f bine in F10 ..Ceao .

 

aquariusK - keep up the good work !

  • Like 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.