Jump to content

intinzator curea (belt tensioner )


mircea.i

Recommended Posts

Am comandat recent un intinzator curea pt. N47.

Din cele citite pe forum si pe net am ales marca INA .

 

Ce mi se pare ciudat e rulmentul din rola e NSK . In plus pe intinzator nu scrie nicaieri INA.

Din cate stiu NSK nu face parte din Schaeffler Group (FAG-INA-LUK).

 

E normal asa ceva ?

 

 

post-32967-0-00242800-1429699215_thumb.jpg

 

post-32967-0-29897400-1429699215_thumb.jpg

 

post-32967-0-63015500-1429699215_thumb.jpg

 

post-32967-0-88680500-1429699215_thumb.jpg

 

off-topic ....limita de 1000K pt. atasamente mi se pare penibila

Link to comment
Share on other sites

Se mai intampla ca unele produse sa fie impachetate sub o alta sigla, insa ce-i drept e prima oara cand vad asta pentru INA.

S-ar putea sa ne lamureasca unul dintre baietii care se ocupa cu piese...

 

Cred ca nu ar trebui sa te ingrijorezi, NSK e firma japoneza, rulmentii sunt de top.

Edited by .Bogdan
Link to comment
Share on other sites

In primul rand stai linistit si monteaza intinzatorul fara nici cel mai mic dubiu sau frica.

Ina colaboreaza cu multi furnizori de rulmenti.Ei aleg produsul(rulment) cel mai bun si mai sigur competitiv pentru a face parte din sistemele lor de:role,intinzatoare,intinzatoare cu arc...etc.

Spre exemplu intinzatoarele de distributie crichet sunt furnizate de grupul Litens,sunt facute in Canada si in foarte multe cazuri rulmentul propriuzis este fabricat in China.

La masinile asiatice 90%din rolele sau intinzatoarele de distributie sunt facute de NTN si doar sunt ambalate de Ina.

Una peste alta,nu conteaza ce gasesti in cutie,daca cautia este a unui fabricant foarte bun (Ina,Fag,Skf,Luk..etc)ai garantia ca ai achizitionat un produs bun si nu ai motive de ingrijorare.

Edited by GABIVVX1
Link to comment
Share on other sites

Ina colaboreaza cu multi furnizori de rulmenti.Ei aleg produsul(rulment) cel mai bun si mai sigur competitiv pentru a face parte din sistemele lor de:role,intinzatoare,intinzatoare cu arc...etc.

 

cel mai ieftin. A trecut vremea cu cel mai bun etc.

 

Daca e mai ieftin, un minim de calitate si -> e castigator. La toti e asa.

 

On topic: si eu as monta fara probleme.

 

Eu am pus original pt ca diferenta de pret din aftermarket si original era f mica. In plus, este o piesa care ar trebui sa tina 100k km deci cativa ani buni.

Link to comment
Share on other sites

Nu Bala,iti spun foarte sigur ca rulmenti din componenta rolelor Ina sunt premium:NSK,NTN,SKF,SNR.

Spre exemplu pe grupurile masinilor cu distributie pe curea nu poti face rabat la calitate pentru ca daca montezi un rulment necorespunzator si iti pica o rola de ghidaj sau o rola de intindere ...te-ai cacat in el de motor.

Treaba ca rulmentii propriuzisi sunt facuti in :china,turcia,argentina....tine de globalizare si de costurile de productie.

Cand am fost la training la Continental, fostul reprezentant (Doug Rennie) in ce priveste garantiile pe europa ne-a povestit o intamplare din uk cu un ford focus caruia dupa cateva mii de km i sa rupt cureaua de distributie in mers.Clientul a venit cu avocatul si a facut mare taraboi,seful de service a facut si el taraboi la Continental.In cele din urma dupa expertiza amanuntita au constatat ca mecanicul care a lucrat la masina a lasat intinzatorul crichet pe pozitia ,,intins la maxim'',cureaua a fost prea tensionata si a cedat.

Continental are in compozitia seturilor de distributie 80% role Ina.

In consecinta,nu fac rabat la calitate la astfel de produse pentru ca e posibil sa iasa nasol pentru ei.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.