Jump to content

NU faceti CASCO la Credit Europe Bank Asigurari !


doubtfire

Recommended Posts

Daca ii intrebi, jusjtificarea e cam asa: daca e bmw e scump. Daca e noua e scump, din cauza valorii mari. Daca e veche e scumpa din cauza faptului ca masina este veche si expusa riscurilor de accident. Oricum o dai, casco e scump la noi, si inteleg ca din cele 3 marci magice, bmw e considerata a fi cu cel mai mare risc.

E noaptea mintii cu casco in romanica.

Link to comment
Share on other sites

Cand se calculeaza prima de plata exista o grila cu procente care se aplica la valoarea masinii in raport cu vechimea.

Din cate stiam se pleaca de la 4% la o masina noua si creste procentual de la an la an.

Mi se pare ca pentru o masina de 5 ani se ajunge la 10% din valoarea ramasa (valoare calculata conform cataloagelor de specialitate).

De aceea e ieftin casco la masina noua si scump la masina veche.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@doubtfire, transmite-le un email celor de la Credit Europe si spune-le ca vei apela la toata PRESA la care ai acces... caci de ASF, instante si alte autoriati ii doare-n coor.

 

de articole-n ziare si TV se tem cel mai mult

Link to comment
Share on other sites

Cand se calculeaza prima de plata exista o grila cu procente care se aplica la valoarea masinii in raport cu vechimea.

Din cate stiam se pleaca de la 4% la o masina noua si creste procentual de la an la an.

Mi se pare ca pentru o masina de 5 ani se ajunge la 10% din valoarea ramasa (valoare calculata conform cataloagelor de specialitate).

De aceea e ieftin casco la masina noua si scump la masina veche.

 

Dap. Cam asa este. Ideea e ca la masina veche platesti mult, desi valoarea asigurata mica. In acelasi timp, piesele nu se scumpesc, deci este intr-un fel o aberatie. Eu mi-am facut la Gothaer cu fransiza de 300 eur/ev, si platesc 268 eur/an la e60 din 2005, valoare asigurata ~7000+.

 

Mie mi s-a parut mult mai avantajos asa, pentru ca nu deschid niciodata dosar pentru mici zgarieturi, care ulterior se reflecta in cresterea valorii ratelor. Eu am nevoie de casco pentru dauna totala, sau avarii care aduc pagube nesemnificative dpdv financiar.

 

 

Edited by mcliviu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai fix asta le-am si zis. Nu prea i-a miscat.

 

Acum astept alt rĂŁspuns de la ei.

 

Am primit solutionarea de la ASF luni,dupã 3 sãptãmâni de la reclamatie si acolo scria cã asiguratorul si-a arãtat disponibilitatea ca În cazul În care nu sunt multumit de rãspuns, sa le trimit eu oferte de pe piata cu masini similare.

 

Bine, asta le trimisesem de 3 sãptãmâni la idioti, dar au ignorat complet.

 

Luni, În schimb, i-am sunat din nou si le-am zis ce rãspuns am primit de la ASF si ca le-am trimis mailul cu pricina de 3 sãptãmâni. Ala de la telefon prima data Îmi zice cã n-a primit nimic. Dupã aia ca sa stau un pic, ca a primit si ca luni cel târziu primesc si rãspunsul lor. Demential.

 

BineÎnteles cã nici pânã azi nu mi-au trimis nimic.

 

Sunt mari nesimtiti . Absolut incredibil. DacĂŁ nu ii sun eu din zi ĂŽn zi, ĂŽmi dau ignor total.

Edited by doubtfire
Link to comment
Share on other sites

Pai fix asta le-am si zis. Nu prea i-a miscat.

ia pe cineva cu o camera video si un proiecctor, mergeti in fata sediului lor si filmati un fel de reportaj in care tu, patitul, esti intervievat cu privire la situatie... apoi pune cameramanul sa filmeze cladirea lor, iar reporterul sa le solicite o persoana de contact pt interviu... bineinteles ca te vor refuza, dar le bagi mortul in casa pt ca, la astfel de actiuni, trebuie sa informeze de urgenta directorul/conducerea... automat vei atrage atentia asupra cazului tau (de care fii sigur ca cei din conducerea firmei habar n-au de durerile tale)...

 

sa fie neaparat in timpul programului lor.

 

sa ai tel.incarcat pt ca in cel mai scurt timp va incepe sa sune cu fel si fel de oferte...

 

Dacă nu ii sun eu din zi în zi, îmi dau ignor total.

suna-i chiar si de 2x/zi...

Link to comment
Share on other sites

Pai fix asta le-am si zis. Nu prea i-a miscat.

 

Acum astept alt răspuns de la ei.

 

Am primit solutionarea de la ASF luni,după 3 săptămâni de la reclamatie si acolo scria că asiguratorul si-a arătat disponibilitatea ca în cazul în care nu sunt multumit de răspuns, sa le trimit eu oferte de pe piata cu masini similare.

 

Bine, asta le trimisesem de 3 săptămâni la idioti, dar au ignorat complet.

 

Luni, în schimb, i-am sunat din nou si le-am zis ce răspuns am primit de la ASF si ca le-am trimis mailul cu pricina de 3 săptămâni. Ala de la telefon prima data îmi zice că n-a primit nimic. După aia ca sa stau un pic, ca a primit si ca luni cel târziu primesc si răspunsul lor. Demential.

 

Bineînteles că nici până azi nu mi-au trimis nimic.

 

Sunt mari nesimtiti . Absolut incredibil. Dacă nu ii sun eu din zi în zi, îmi dau ignor total.

 

Mai omule, daca vrei sa intelegi nu ai ce astepta de la ei , astepti mult si bine . Ti-am spus care e solutia, DESCHIDERE DOSAR PE RCA chiar daca este Euroins , despagubirea este simtitor mai consistenta plus ca exista un termen maxim de trei luni. Pe casco , termenul maxim este cel la care se redacteaza hotararea definitiva a instantei si nu ai nicio garantie ca iti este favorabila !

Legat de ASF sa stii ca nu au nicio putere de constrangere a asiguratorului in cazul asigurarilor facultative !

 

Ti-am spus ca te ajut, nu te speria, nu iti cer niciun ban !

Edited by kosfunny
Link to comment
Share on other sites

Inca sunt in dubii cu Euroins. Au si aia o reputatie de te doare capul si ma gandesc ca facem acelasi circ. Dar daca tu zici ca ar fi mai ok, incerc si asa.

 

Cum sa ma sperii daca imi ceri bani ? :)

 

Am zis doar sa nu te deranjez pana cand nu inchei cumva discutiile cu ei, din punctul meu de vedere.

 

Am sunat azi iar. Urmeaza sa ma sune alt departament care sa imi comunice ce alte hotarari au luat.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Vedeti si astia cu Gothaer, mai nou au introdus o mizerie:

 

10.4. Pe langa excluderile generale, Asiguratorul nu acopera nici daunele produse in urmatoarele imprejurari:

f) Daune produse de autori necunoscuti, in timp ce Autovehiculul asigurat se afla parcat/garat/stationat;

Link to comment
Share on other sites

Majoritatea au optiune suplimentara pentru vandalism.

 

Sa va mai tin up-to-date.

 

Astia de la Credit Europe mi-au sunat brokerul de asigurare sapt trecuta, sa stabileasca o intalnire.

 

Am uitat ca de fapt asta era al treilea an de cand eram clientul lor si pe seama asta, vezi Doamne, ca am fost un client foarte bun pt ei (nu am avut niciun dosar deschis) si ca incearca sa gaseasca o solutionarea mai buna.

Asta dupa ce intr-un mail le-am trimis topicurile de pe net pe care le-am deschis despre problema lor.

 

E un pic ilara toata situatia. Adica, pe mine nu ma cheama la discutii civilizate, dar imi cheama brokerul.

 

In fine. S-a dus tipul la ei. Astia i-au explicat faptul ca ei trebuie sa justifice suma in caz ca o maresc si ca la momentul asta nu gasesc masini care sa fie la fel ca a mea ca sa poata spune cu precizie exact cat e valoare de piata. Si ca mai maresc la 8000 de eur despagubirea, tot asa ca un favor.

 

Sincer, nu voiam sa las mai putin de 9000 de eur, mai ales pt felul in care m-au tratat, dar am o aversiune fata situatiile astea in care ma tiganesc.

 

Astfel, le-am zis ca sunt de acord ca imi dea 8500 de eur si ca justificare pt aia 500 de eur in plus pe care ii mai vreau, ar fi sa recalculeze primele de asigurare pentru primii 2 ani in care am avut asigurarea la ei.

Pt ca daca mi s-ar fi intamplat accidentul in anii respectivi, la fel ar fi zis ca valoarea de piata este mai mica si atunci, fair ar fi, ca asa cum acum mi-au recalculat prima anuala, asa sa faca si pt anii precedenti.

 

Au fost de acord, oarecum. A ramas sa la platesc eu ratele ramase din contract si apoi sa primesc 8400 de eur, cat au convenit ei dupa ultima discutie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.