Jump to content

Jante m paket 18 pe 530 xd touring


veterinara

Recommended Posts

salut.

Detin un 530 xD e61 care pana de curand avut jante pe 17 cu anvelope 225 / 50 /17

de ieri mi-am pus jante de m paket oem 18 - 245 40 18

 

Ce mi se pare ciudat si destul de inestetic faptul ca pe fata anvelopele + jantele ies un pic in afara.( depasesc un pic linia aripii)

Pe spate stau ok.

m-am tot uitat prin trafic dupa alte e60-uri si nu am vazut sa aiba asa ceva.

cu ce am gresit ? jantele nu sunt compatibile ? anvelopele sunt potenza..

Link to comment
Share on other sites

anvelopa e cea care iese in evidenta - in afara aripii - latimea ei - janta e ok.

desi in talon scrie ca 245 40 18 si pe usa ca se potriveste.

orice janta as pune la fel s-ar vedea.

ti-au spus baietii ca ai jante cu ET gresit...cauta pe net specificatii jante si vezice inseamna ET-ul, ca sa stii ce vorbim..

daca pui anvelopa 225/40 R18 pe jante cu ET 20 nu e acelasi lucru cu o anvelopa 225/40 R18 montata pe jante cu ET 40.

spun ca nu e acelasi lucru montata rpata pe masina.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

anvelopa e cea care iese in evidenta - in afara aripii - latimea ei - janta e ok.

desi in talon scrie ca 245 40 18 si pe usa ca se potriveste.

orice janta as pune la fel s-ar vedea.

nu,cu un et cum au spus colegii ,janta se trage in interiorul aripii...maresti et ul spre 50 se duce in interior ...micsorezi et ul(15-20)janta este spre exteriorul aripii,exista niste programe pe net,parca si la oz pe site,unde iti arata cum modifica et ul aspectul (daca ai jantele vechi,citeste pe spatele jantei si vezi acolo ce et iti da)tot ala trebuie sa l ai si pe 18"My link tu ai nevoie daca am ales eu bine masina de et 35

si apropo jantele de m sunt bbs,eu cel putin asa stiu ca sunt facute de bbs

Edited by RTM
Link to comment
Share on other sites

ti-au spus baietii ca ai jante cu ET gresit...cauta pe net specificatii jante si vezice inseamna ET-ul, ca sa stii ce vorbim..

daca pui anvelopa 225/40 R18 pe jante cu ET 20 nu e acelasi lucru cu o anvelopa 225/40 R18 montata pe jante cu ET 40.

 

 

Mai citeste ce scrie Alex.

Link to comment
Share on other sites

eu pe 225 50 17 am Jante style 243 cu et 43 sau et 20.

Eu vorbesc de cum se vede din profil si lateral.

Anvelopa fiind mai lata iese de sub aripa un pic.

 

degeaba as schimba jantele cu alt et ..anvelopa ar fi acceasi, nu ?

Altfel mi le pun la vanzare :(

 

Cauciucurile sunt ok..jantele nu..asculta de baieti, si pricepe odata ca et-ul nu este corect...crescand et-ul janta intra mai inauntru(cu tot cu cauciuc, ca sa picepi si tu)

Link to comment
Share on other sites

eu pe 225 50 17 am Jante style 243 cu et 43 sau et 20.

Eu vorbesc de cum se vede din profil si lateral.

Anvelopa fiind mai lata iese de sub aripa un pic.

 

degeaba as schimba jantele cu alt et ..anvelopa ar fi acceasi, nu ?

Altfel mi le pun la vanzare :(

frate ,nu intelegi ca et ul iti baga janta sau o scoate fata de marginea aripii, daca pui cu et 35 cum cred eu,o sa fie la rasul aripii,pui cu et 20 e in exteriorul aripii,anvelopa este tot aia,e cum ai avea distantiere sau nu,ti am dat un link,dc nu verifici acolo ce tip de et iti trebuie

 

m am uitat acum la bbs pe site,ptr masina ta ca sa fie ok (anvelopa la fata aripii) iti trebuiesc jante cu et35,,,,,ca sa intelegi pui pe masina jante cu et mai mic de 35 ies in afara aripii,pui cu et mai mare de 35 sunt bagate sub aripa

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.