Jump to content

Becuri ASC + ABS


Recommended Posts

Problema tare ciudata azi... dupa ce am mers vreo 10 km prin oras, am oprit masina aprox. 30 min in fata blocului. Cand am plecat iar, surpriza: beculetele de la ABS si cel din mijloc, care se aprinde cand decuplez ASC (e46 323i 2000) s-au aprins si nu s-au mai stins... Are cineva idee de la ce poate fi? Parca mi s-a parut ca frana tine mai sus si ABS-ul nu mai intra la franari bruste...
Link to comment
Share on other sites

daca e senzorul ABS ai toate sansele sa nu iti functioneze nici indicatorul de combustibil si nici vitezometrul.

224283[/snapback]

 

Vitezometrul si indicatorul de combustibil functionau... oricum, a doua zi dimineata s-au stins singure... asa ca nu stiu de la ce a fost

Link to comment
Share on other sites

Guest juststy
acelas lucru l-am patit si eu.este senzorul abs si asc, contacte imperfecte. nimic grav.incearca sa cureti contactele si o sa mearga. sa-mi spui ce ai rezolvat.bafta.
Link to comment
Share on other sites

acelas lucru l-am patit si eu.este senzorul abs si asc, contacte imperfecte. nimic grav.incearca sa cureti contactele si o sa mearga. sa-mi spui ce ai rezolvat.bafta.

227699[/snapback]

 

Problema ar fi ca nu prea stiu unde sunt senzorii... poti sa imi spui cam pe unde ii gasesc?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
unul este pe bascula inferioara fata dreapta si unul pe spate dreapta(asc)iar abs in butuc la fiecare roata.

227825[/snapback]

spune-mi si mie te rog ptr 320d 2000,automata,senzorii sunt situati la fel cum ai spus mai sus? mie mi-au facut figuri de cateva ori,s-au stins,si acum sunt aprinsi de 1 luna.m-am hotarat sa merg la service filaret,si mi-a stat inima! mi-au zis ca s-ar putea sa fie pompa abs,partea mecanica,sau ceva de genul asta,ca nu sunt senzorii dar nus cum dracu au dat verdictul asta ca nu s-au uitat la ei decat pe tester,fizic asa nu i-au verificat sa-i curete sau sa-i verifice in vreun fel. si intr-un final m-au trimis la bavaria sa mai dau banii ptr o testare,k sa nu dea ei banii pe pompa degeaba in caz k nu e asta de vina,motivand k le cam face figuri testerul. misto,asta.adika am dat banii cam degeaba.zilele astea ma duc si la bavaria..ce sa fac akum? am sa ii rog sa mi curete ei sau sa-i verifice,dk exista procedeul asta. au mai zis la filaret ca e putin probabil sa se strice pompa...sper k asa o fi..k e numai 7,800 euro saraca+ manopera. spune-mi si mie te rog dk stii ceva de buba asta. ms frumos

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am patit la fel......acum 3 zile s-au aprins pt cca 30 min.....apoi s-au stins......azi au revenit si nu s-au mai stins deloc......senzorii au mufa in aceeasi cutiuta cu cei de la placutele de frana ?? (parca erau 2 cablaje care intrau acolo).

unul este pe bascula inferioara fata dreapta si unul pe spate dreapta(asc)iar abs in butuc la fiecare roata.

Esti sigur ??

Cum anume e pozitionat cel pt asc ?? Vad ca topicul a ramas cu mult in urma in timp, asta insemnand ca v-ati rezolvat problema ?? Cum ?? Thx:

Link to comment
Share on other sites

Am patit la fel......acum 3 zile s-au aprins pt cca 30 min.....apoi s-au stins......azi au revenit si nu s-au mai stins deloc......senzorii au mufa in aceeasi cutiuta cu cei de la placutele de frana ?? (parca erau 2 cablaje care intrau acolo).
unul este pe bascula inferioara fata dreapta si unul pe spate dreapta(asc)iar abs in butuc la fiecare roata.

Esti sigur ??

Cum anume e pozitionat cel pt asc ?? Vad ca topicul a ramas cu mult in urma in timp, asta insemnand ca v-ati rezolvat problema ?? Cum ?? Thx:

problema mea..adica cea cu martorii abs si asc aprinsi,am rezolvat-o.era de vina pompa(unitatea)abs.asc dar nu toata..am avut defecta doar partea electronica. am fact 3 teste la 3 firme diferite,bmw filaret,bmw bavaria,si un alt service..toate mi-au dac cauza..pompa,dar s-au contrazis un pic asupra partii defecte..in fine ce iti recomand e sa faci si tu unul si dk iti da senzorii sau ma rog unul anume,vad ei care ,ai scapat ieftin,dk nu ,si este pompa dumnezeu cu mila. toata e 1400euro+montajul,dar vz ca se poate schimba doar partea defecta,caci are 2.tu poate stii,dar eu habar nu am avut.e primul meu bmw si oricum la mecanica nu ma pricepdar uite ca am am mai invatat si eu cate ceva .daca pot sa te ajut cu ceva..cu placere.fa testul ala mai intai dar nu te arunca sa cumperi ceva,inainte de a fi sigur adica pompa,sau ceva foarte scump.daca e vorba doar de un senzor nu e cazul,e cam 100 euro parca+ montajul.in fine ,fa testul si zi-mi si mie ce ti-a iesit.chiar sunt curios,si apropos ptr cine e interesat am jumatatea de pompa,partea mecanica,caci eu am cumparat-o toata,ca sa fiu sigur,dar nu am folosit decat partea electronica.a fost mai putin de demontat cica.deci bafta si te astept...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Am patit la fel......acum 3 zile s-au aprins pt cca 30 min.....apoi s-au stins......azi au revenit si nu s-au mai stins deloc......senzorii au mufa in aceeasi cutiuta cu cei de la placutele de frana ?? (parca erau 2 cablaje care intrau acolo).
unul este pe bascula inferioara fata dreapta si unul pe spate dreapta(asc)iar abs in butuc la fiecare roata.

Esti sigur ??

Cum anume e pozitionat cel pt asc ?? Vad ca topicul a ramas cu mult in urma in timp, asta insemnand ca v-ati rezolvat problema ?? Cum ?? Thx:

problema mea..adica cea cu martorii abs si asc aprinsi,am rezolvat-o.era de vina pompa(unitatea)abs.asc dar nu toata..am avut defecta doar partea electronica. am fact 3 teste la 3 firme diferite,bmw filaret,bmw bavaria,si un alt service..toate mi-au dac cauza..pompa,dar s-au contrazis un pic asupra partii defecte..in fine ce iti recomand e sa faci si tu unul si dk iti da senzorii sau ma rog unul anume,vad ei care ,ai scapat ieftin,dk nu ,si este pompa dumnezeu cu mila. toata e 1400euro+montajul,dar vz ca se poate schimba doar partea defecta,caci are 2.tu poate stii,dar eu habar nu am avut.e primul meu bmw si oricum la mecanica nu ma pricepdar uite ca am am mai invatat si eu cate ceva .daca pot sa te ajut cu ceva..cu placere.fa testul ala mai intai dar nu te arunca sa cumperi ceva,inainte de a fi sigur adica pompa,sau ceva foarte scump.daca e vorba doar de un senzor nu e cazul,e cam 100 euro parca+ montajul.in fine ,fa testul si zi-mi si mie ce ti-a iesit.chiar sunt curios,si apropos ptr cine e interesat am jumatatea de pompa,partea mecanica,caci eu am cumparat-o toata,ca sa fiu sigur,dar nu am folosit decat partea electronica.a fost mai putin de demontat cica.deci bafta si te astept...

am patit-o si eu. becuri aprinse, mers la tester...si ...nimic concludent. am facut 2 teste in 2 parti diferite. in ambele parti da eroare senzor fata stanga. schimbat senzor...la fel...becuri aprinse...pus ala vechi inapoi...curatat contacte...tot nimic...intr-o parte mi s-a spus sa schimb unitatea, in cealalta zice ca nu are nici o legatura cu unitatea. deocamdata merg tot cu becurile aprinse pana aflu exact ce sa-i fac. nu-mi vine sa dau 700E pe partea electrica a unitati si sa nu fie din cauza ei sau sa mearga si altfel (mai ieftin ma refer). si eu unul nu cred ca e de la unitate, atat timp, cand plec dimineata, cu motorul rece, functioneaza atat abs-ul cat si asc-ul.

aveti idei ce altceva ar putea avea?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.