Jump to content

Discuri frana spate


D_A_N

Recommended Posts

Hai sa spun una tare, care va atrage foarte multe minusuri probabil :)

E82 120d manual de noua la mine, setul de placute original + inca unul schimbat au mers perfect cu discurile originale. De fapt asta este regula la mine, doua seturi de placute-un set de discuri.

Si acum raspunsul la intrebarea ta: 135.000 km spate si 164.000 km fata. Nu erau ovalizate, erau doar tocite. Conteaza enorm stilul de condus.

Multora li se va parea poveste, dar se poate!

 

Isi spune cuvantul si greutatea mai mica a masinii fata de e9x, discurile si placutele fiind identice. Fe fata, difera doar senzorul de exemplu.

 

Si am si dovada :) Primul set de placute spate a fost shimbat la 75.000km la contempo Bv. Cu istoric adica :)

Edited by Dan Dan
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

La automata e cu totul alta discutie. Pe partea cea mai tocita cati mm au mai putin? Cred ca exagereaza un pic si oamenii de la revizie :)

Acum cica ar avea 40 mm iar la 30 mm se recomanda schimbarea. Cred ca mai stau vreo 5000 km cu ele.

 

Chiar zilele trecute vb cu un coleg de munca si a fost socat ca de ce schimb si discurile pe spate, ca el nu le schimba ca alea nu se ovalizeaza, ca sunt pline etc.

Eu am ramas socat...

Da, asa e, la Dacia 1300 nu se schimba. :)

Link to comment
Share on other sites

Mda mi-a zis "pai daca pe tine te prostesc mecanicii sa schimbi discurile spate du-te schimba-le"

 

Cam in aceeasi nota am avut si o discutie despre schimburile de filtre si ulei in fiecare an/10-15k km...l-am lasat in pace :)

M-am dus la service pt alta chestie si vade mecanicul martorul pe bord de la placute si gata! TREBUIE SCHIMBATE!.Si deja incepuse cu preturile,o pusese pe elevator.....si ma uit si eu ca toanta la roti(spate)...si il intreb: totusi,imi par foarte ok..(cu gandul ca ma jupoaie)..si se uita si el...mda..cred ca nu sunt atasati senzorii..CZ:Te-a prins in service,imposibil sa nu iti gaseasca ceva.

Alta faza:Gasesc apa sub scaunul dreapta..gata! e spart furtunul bla bla..si ma enervez,vin in parcare acasa,bag mana la balamaua capotei si curat acolo,aveam coaja de castana.asta obtura..ce furtun spart... :purple:

CZ finala:cel mai bine este sa ne gandim mai mult,intrebat prieteni.. inainte dea a lua de buna tot ce spun prin service.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.