Jump to content

Bmw318 achizitie


cristisad

  

66 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Salut,

 

Merita acest bmw 318 (e46) cumparat?

http://www.autovit.ro/bmw-318-C36801575.html

 

Am un renault clio(2007) , dar m-am saturat de low cost , stiti si voi cum e una low cost.

Vreau ceva mai solid .

Merita aceasta masina bmw 318 2.0 benzina 140cp? linkul e mai sus.

Voi ati condus bmwuri si aveti experienta de a-mi raspunde.

Edited by cristisad
Link to comment
Share on other sites

In principiu,merita. In practica, e vanduta de un samsar si mi se pare cam ieftina pt o masina care e impecabila. Acu 2 ani, un cunoscut a luat una similara cu 4500 la pont. Daca verifici masina si e ok, indiferent cati km are(si are !) ia-o.
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Nu ma mai uit la km,avand in vedere pretul si nici nu vreau s-o tin o viata.

Cat despre masina actuala care o am, low cost, sunt plictisit. Stiti si voi cum e loganul acela turcesc2007.

Edited by cristisad
Link to comment
Share on other sites

Stie careva cum e la drum bmw 318 ?

Eu am un renault symbol 2007, si la 130km/h ai senzatia ca se dezintegreaza,mai ales daca e vant puternic afara, iti intra si in masina.

Cum sta bmw 318 la drum? Cum e tinuta de drum? Voi ramane impresionat daca trec de la renault la bmw ul acesta mai vechi?

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca da, cu siguranĂâşa ti se va pĂŁrea mai solida si stabilĂŁ ( cu condiĂâşia ca suspensia sa fie ok). Personal ti-as recomanda sa mai pui ceva bani, nu stiu ce poĂâşi lua pana in 3000 de euro si sa fie si ok. Daca ai pana in 4500, te poĂâşi uita si dupa seria 5 e39, nu exista comparaĂâşie cu un Clio.
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Merita acest bmw 318 (e46) cumparat?

http://www.autovit.ro/bmw-318-C36801575.html

 

Am un renault clio(2007) , dar m-am saturat de low cost , stiti si voi cum e una low cost.

Vreau ceva mai solid .

Merita aceasta masina bmw 318 2.0 benzina 140cp? linkul e mai sus.

Voi ati condus bmwuri si aveti experienta de a-mi raspunde.

 

Pretul de achizitie e una si cel de exploatare pe termen lung e cu totul altceva. La un venit modest se preteaza mai bine un clio diesel decat bmw. Numai tu stii daca iti permiti un consum de 12L in oras plus consumabile ceva mai scumpe.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pretul de achizitie e una si cel de exploatare pe termen lung e cu totul altceva. La un venit modest se preteaza mai bine un clio diesel decat bmw. Numai tu stii daca iti permiti un consum de 12L in oras plus consumabile ceva mai scumpe.

 

 

Nu merg prea mult cu masina, iar consumabilile si piesele la renault sunt destul de scumpe la reprezentanta.

Link to comment
Share on other sites

si la bmw tot la reprezentanta ai de gand sa intretii masina?

clio il ai luat de nou??

 

evident ca merita diferenta e de la cer la pamant, dar exista o diferenta la intretinere dar pe langa asta ca nu te omoara strict diferenta de intretinere dar daca clio are putini km o sa te omoare diferenta de stricaciuni a masinii. adica la o astfel de masina degeaba e bmw, trebuie sa fii impacat si pregatit financiar ca sigur se vor gasi destule sa pice.

dar ce vrei, calitatea se plateste :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

si la bmw tot la reprezentanta ai de gand sa intretii masina?

clio il ai luat de nou??

 

evident ca merita diferenta e de la cer la pamant, dar exista o diferenta la intretinere dar pe langa asta ca nu te omoara strict diferenta de intretinere dar daca clio are putini km o sa te omoare diferenta de stricaciuni a masinii. adica la o astfel de masina degeaba e bmw, trebuie sa fii impacat si pregatit financiar ca sigur se vor gasi destule sa pice.

dar ce vrei, calitatea se plateste :)

 

Nu o voi face toata la reprezentanta, doar distributia.

Marea mea problema e alta. Daca renault meu l-am luat de nou, iar acum face 90 milioane, mi se pare de-an boulea ca o toba sa coste 10milioane.

Daca diferenta e de la cer la pamant, atunci de ce as mai intretine o rabla de renault de 7 ani vechime, care se dezmembreaza la 130km/h, dar toba noua costa 900 ron+ 100 manopera)).

Clio are 130.000km reali, poate nu are asa multe defectiuni ca un bmw din 2002, dar tie iti convine sa intretii una low cost in care intra vantul la 130km/H , care face ca barca pe sosea la orice denivelare? Iar la un impact, ce siguranta in plasticata aia. Intretinerea la bmw poate ca e scumpa, dar si la renault e la fel de scumpa. Am fost la reprezentanta si m-am lamurit.

Poate ca sunt preturi mari si la bmw la reprezentanta, e normal, e bmw, dar la renault nu ma asteptam la asa preturi. Cum pana mea sa coste 10milioane o toba finala cu manopera , cand masina mea costa 90 milioane.

 

Concluzia e urmatoarea: accept sa am o intretinere costisitoare daca am una premium in fata blocului, nu un pisat de renault.

Am fost la reprezentanta renault si a trebuit sa schimb o toba finala, placute frana fata, discuri fata si parbriz. Stii cat mi-au cerut? 800 euro. Stii cat costa masina? 2000 euro. E din 2008 ca an.

Prefer sa bag oricand 800 euro intr-un bmw, ca e o masina superba, e altceva fata de pisatul de renault clio. De asta vreau trecerea pe ceva premium.

 

 

 

 

taxa auto? taxa auto la bmw e 200-400 euro, imi iau bmw si n-am bani de taxa? Am dat 500 euro sa iau un pisat de toba si placute frana fata + discuri fata , toate de la renault si n-am sa platesc un pisat de taxa?

Edited by cristisad
  • Like 6
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Nu e neapĂŁrat corect sĂŁ compari costurile de ĂŽntreținere ĂŽntre reprezentațe (fie ea și Renault) și service-urile de cartier și ĂŽntre piese de producĂŁtor vs. OE.

 

Pe de altĂŁ parte, vorbind strict de mașina din link-ul tĂŁu, mie ĂŽn afarĂŁ de faptul cĂŁ o sĂŁ fie mai puternicĂŁ și ceva mai confortabilĂŁ nu mi se pare nimic premium. E un e46 chel care nu-ți va oferi satisfacțiile la care te aștepți.

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Comparativ cu clio, e o masina premium. Comparativ cu un alt bmw cu xenon , full piele ,scaune incalzite, e mai putin premium, dar tot bmw este.

Pana la urma este e46 din 2002, e premium. Ca-i lipsesc niste xenoane si piele pe scaune, n-o face o masina non-premium.

E bmw- e premium.

Cu ce e mai premium un bmw la 4000 euro , acelasi an? Tot aceeasi masina este, diferenta fiind ca e full( xenon,scaune incalzite,senzori ploaie...)

Edited by cristisad
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Comparativ cu clio, e o masina premium. Comparativ cu un alt bmw cu xenon , full piele , e mai putin premium, dar tot bmw este.

Pana la urma este e46 din 2002, e premium. Ca-i lipsesc niste xenoane si piele pe scaune, n-o face o masina non-premium.

E bmw- e premium.

Cu ce e mai premium un bmw la 4000 euro , acelasi an? Tot aceeasi masina este, diferenta fiind ca e full( xenon...)

Cred ca cel mai bine ar fi fost sa faci un test drive, cu acest model de masina si apoi sa vii sa antrebi detalii tehnice,fiabilitate s.a.m.d nu invers...!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Chestia cu nu conteaza cati kilometrii are masina, important e sĂŁ mearga bine e doar o iluzie. Ani multi, kilometrii multi nu inseamna altceva decat uzura mare, prin urmare si costuri de exploatare mari, defectiuni dese și mii de nervi. Din pretul masinilor aduse, o parte o reprezinta profitul vanzatorului si costurile pentru a aduce masina in tara. Asta s-ar cam traduce printr-un cost de achizitie din DE pentru masina ta de 1500-1700 euro, ceea ce inseamna ca masina fie are problemne, fie are peste 350-400 mii de km sau a fost lovita si carpita pentru vanzare. Ca sa te lamuresti mai bine, incearca sa gasesti o masina asemanatoare pe site-urile auto din DE si vezi ce pret are, sigur peste 3000 euro, mai pune si costul de aducere in tara si vezi cum stai.
Link to comment
Share on other sites

Ok.

Am vorbit cu tot felul de posesori de e46 de pe olx, care vand asa masini si le-am propus ca-i platesc ca sa fac un test drive.

N-a vrut nici unul.

Intr-adevar , masina din anunt e prea ieftina si din cauza ca e cheala.

 

una full are mai multe pe ea, gen asta.

http://www.autovit.ro/bmw-318-C36931478.html

sau

http://www.autovit.ro/bmw-318-C36930889.html

 

Acum , pana la urma toate au rulaj mare, fie ca e full , ca e cheala, toate-s rulate,invechite si toate , chiar si cele scumpe, pot fi aduse de prin serviceuri, facute dupa vreun accident.

Test drive as vrea sa fac cu una, dar am tot incercat cu diferiti soferi care-si vand astfel de fiare, dar nu m-au ajutat.

Edited by cristisad
Link to comment
Share on other sites

Ok.

Am vorbit cu tot felul de posesori de e46 de pe olx, care vand asa masini si le-am propus ca-i platesc ca sa fac un test drive.

N-a vrut nici unul.

Intr-adevar , masina din anunt e prea ieftina si din cauza ca e cheala.

 

una full are mai multe pe ea, gen asta.

http://www.autovit.ro/bmw-318-C36931478.html

sau

http://www.autovit.ro/bmw-318-C36930889.html

 

Acum , pana la urma toate au rulaj mare, fie ca e full , ca e cheala, toate-s rulate,invechite si toate , chiar si cele scumpe, pot fi aduse de prin serviceuri, facute dupa vreun accident.

Test drive as vrea sa fac cu una, dar am tot incercat cu diferiti soferi care-si vand astfel de fiare, dar nu m-au ajutat.

Pai tu esti un posibil client,deci nu au cum sa te refuze daca vrei sa dai o tura ca sa-ti faci o idee.Nu stiu pe nimeni sa fi cumparat o masina fara sa o testeze inainte...

Link to comment
Share on other sites

Au refuzat ca le-am spus ca vreau sa-mi iau un e46 si nu stiu masina si platesc pentru a face un test drive.

Poate daca le spuneam ca-s interesat de masina, era altceva...

Pai exact asa trebuia sa pui problema :thumbsup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Merita trecerea de la Clio la E46, atata timp cat esti pregatit financiar. Si aici ma refer nu neaparat la intretinerea aferenta ci la eventualele probleme ce pot aparea, avand in vedere vechimea masinii. Sfatul meu e sa iti iei E46 daca iti place asa mult, insa ai grija mare ce cumperi. Fa un test drive cu masina, verific-o bine sa nu ai "surprize" dupa. De obicei 316i si 318i Valvetronic au probleme cu semeringurile de la supape, ai grija sa nu scoata fum.
Link to comment
Share on other sites

Dar cum e la drum fata de clio? Are suspensia rigida? Nu-mi plac masinile care au suspensia prea rigida, de simti totul in masina, la orice groapa/denivelare.

E mare diferenta intre clio si bmw, ma refer la drum?

Voi ati condus si stiti cum e un bmw la condus, la drumurile noastre.

 

merita asta? Imi place ca e an mai bun si jantele acelea sunt preferatele mele.

http://olx.ro/oferta/vand-bmw-316i-ID3ZiJI.html#37921fe92c

 

:)

Edited by cristisad
Link to comment
Share on other sites

E diferenta de la cer la pamant intre ele. La BMW ai o pozitie mai joasa la volan, directia e mult mai precisa, simti masina altfel datorita propulsiei spate. Cat despre suspensie, daca este stock, e destul de confortabila. Nu stiu cum e in comparatie cu Clio.

Arata bine masina din anunt, insa in poze toate arata bine - http://www.autovit.ro/bmw-316-C36858808.html

Edited by Alin KIR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

La clio, suspensia e foarte moale si e ok pentru drumurile noastre, dar face ca o barca pe apa la orice denivelare a soselei.

Am mers cu un seat cu suspensie rigida si era mai rau, troncanea la orice denivelare , desi a trecut service-ul cu 0 probleme la diagnoza mecanica.

Vroiam sa stiu cum e bmwul, daca are suspensia rigida si cum e la drum comparativ cu renault clio symbol.

Daca e uriasa diferenta , atunci merita sa trec la e46, n-am ce sa regret.

 

Daca bmwul e mai joasa, sa nu aibe suspensiile prea tari pentru drumurile noastre ...

Edited by cristisad
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.