Jump to content

BMW E46 320D sau VW Passat 1.9 TDI


Unleashed

Recommended Posts

Deci tu ai luat o masina de maxim 9 ani. El o sa ia una de minim 10.

 

Cati km avea masina cand ai luat-o?

Am inteles unde bati.

Intr-adevar acum sunt mai vechi si va avea mai multe probleme, poate. Eu am facut o simpla sugestie. Omul a cerut pareri, iar eu i-am spus parerea si experienta mea cu E46. Ca si paranteza mie mi-a placut masina aia mai mult decat E60 care l-am luat acum.

 

Masina mea avea 150k km cand am luato eu. (reali)

Cand am dato avea 250k.

 

Haide totusi sa nu stricam topicul omului. Daca vrei sa discutam putem discuta pe privat.

Edited by John92
Link to comment
Share on other sites

Deci inteleg ca bugetul tau este in jurul sumei de 3000E?

 

 

La 3000E sansele sa gasesti un E46 decent sunt minime. Daca totusi ai gasit masina, iti mai trebuie aproximativ 500E pentru a o pune cat de cat la punct, un cauciuc, o bujie o revizie si se mareste pretul initial de achizitie. (in general valabil la orice masina cumparata SH).

 

 

Eu am E46 136cp din septembrie 2013 (4500E) si in anii astia am facut 13000km si am bagat 2500Ron in set jante iarna 16", anvelope vara 17", revizie (ulei BMW si filtre MANN), termostat, tampon evacuare.

 

Daca estimezi ca faci cati km am facut eu in aproape 2 ani nu merita. Recomand un hatchback benzina motor 1,2-1,4. costurile initiale scad la jumatate.

 

Daca iti place BMW, intorci capul cand le vezi pe strada, mergi pe BMW, daca vrei o masina care sa iti fie o unealta si nu o bijuterie mergi pe masina mica, motor mic.

Link to comment
Share on other sites

Eu personal daca as avea 18 ani as lua o pisicutza coupe :)

 

Dar daca musai vrei e46 320d pot sa-ti dau exemplul meu.Masina luata la 173.000 km acum 3 ani ('99 anul de fab).Acum are 308.000,deci dupa aprox 135.000 de km ,totalul banilor bagati in ea este de 1400 de euro (am tot ce am facut la ea pe lista)numai intretinere.Am avut noroc de masina buna si nu mi-a picat nimic costisitor (gen turbina ,pompa de injectie)pina acum cel putin :),in banii astia nu pun impozite,taxe ,asigurari .Eu personal nu suport cloncaneli de articulatii si alte defecte,deci am schimbat imediat ce a fost nevoie la masina si nu cu piese SH sau "noname-uri".Poate unii ar mai fi tras de amortizoare sau de articulatii,dar eu le-am schimbat imediat ce au dat semne de uzura.Masina si acum se prezinta brici.Acum tu poate faci km astia in 5-10 ani.

 

De Passat nu vb ca nu are rost,numai cind ma gindesc la injectoaele alea pompa duza.

Edited by catacfc
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei neaparat BMW, poti lua in calcul si E46 316i/318i NFL. Are motor de 1.9 ( M43 ) si e cel mai simplu si usor de intretinut E46. Singurul dezavantaj ar fi consumul cam maricel raportat la puterea masinii. Ii faci o verificare amanuntita la un service inainte de a o cumpara, ca sa fii scutit de eventuale neplaceri costisitoare. Eu as opta pentru 318i M43 daca as fi in situatia ta. La 3k de euro ai sanse sa gasesti o masina buna. Edited by Alin KIR
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.