Jump to content

antifurt oglinzi


Guest juststy

Recommended Posts

Guest IulianE
posibil...dar daca era firma prin rahova mai ziceai....dar la dracu e in cotroceni langa Base....daca imi lungesc gatu ma uit in curtea lui cum face gratare
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 126
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Mie cand mi-au furat oglinda era rabatata. Dar se trage usor.

Nici nu s-au priceput sa o scoata elegant, au tras ca ciobanii de ea si au rupt si sistemul de reglare si o mufa.

Costul materialelor la AB este de 1750 lei.

Am asigurare, insa datorita acestor cretini o sa-mi creasca prima de asigurare anul urmator. Plus alergatura la politie si la asigurare si disconfortul creat de eveniment.

 

Poate ideea lui @Maverick cu socurile electrice nu e chiar rea :). Cred ca merita analizata :blink: .

Link to comment
Share on other sites

Guest IulianE

acu pa bune...am o idee...

daca punem sticker frumos citet pe oglinda...cu HIGH VOLTAGE si semnu cu paratrasnetu...ceva sa arate serios

o avea rezultate?

Edited by IulianE
Link to comment
Share on other sites

acu pa bune...am o idee...

daca punem sticker frumos citet pe oglinda...cu HIGH VOLTAGE si semnu cu paratrasnetu...ceva sa arate serios

o avea rezultate?

225421[/snapback]

 

 

Crezi ca boschetarii mai stiu si engleza? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Guest IulianE

scriem in ROMANA

NU ATINGETI!Pericol de Electrocutare!

aa?cum suna?

sa vezi si paratrasnetu...

deci stickerul pus mare de neam prost pe carcasa oglinzii nu pe sticla

Link to comment
Share on other sites

Si un caine legat de masina cred ca ar fi o solutie.

Acum, mai serios vorbind, eu m-am gandit la o chestie aplicata foarte finut pe spatele oglinzii( ceva ca un abtibild) care sa faca oglinda traceble pe un sistem GPS. Daca asa ceva e posibil rog persoanele care au cunostinta in domeniu sa coopereze. Finantez o astfel de initiativa.

Asta m-ar ajuta sa il urmaresc ca o fantoma iar in momentul in care e gata sa o vanda...TUP!!! Chiar ieri am fost la asigurari pentru un furt de oglinzi...

Link to comment
Share on other sites

Nu se poate. Abtibildul acela ar trebui sa contina atat un receptor GPS cat si un emitator care sa anunte pozitia. Plus bateriile de rigoare .... cu tehnoogia actuala nu cred ca ar trece chiar neobservat :) .

 

Dar daca tot ai zis de abtibild am vazut pe discovery un exploziv care se putea aplica ca un abtibild si care exploda la atingere. Oare de unde se poate procura ? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Nu se poate.  Abtibildul acela ar trebui sa contina atat un receptor GPS cat si un emitator care sa anunte pozitia. Plus bateriile de rigoare  .... cu tehnoogia actuala nu cred ca ar trece chiar neobservat  :) .

 

Dar daca tot ai zis de abtibild am vazut pe discovery un exploziv care se putea aplica ca un abtibild si care exploda la atingere. Oare de unde se poate procura ?  :blink:

225490[/snapback]

 

Ar fi super daca s-ar gasi si daca ar mai imprastia si schije sa ucida scarba.

Link to comment
Share on other sites

Nu se poate.  Abtibildul acela ar trebui sa contina atat un receptor GPS cat si un emitator care sa anunte pozitia. Plus bateriile de rigoare  .... cu tehnoogia actuala nu cred ca ar trece chiar neobservat  :) .

225490[/snapback]

De putut.. se poate... Iar problema cu bateriile se rezolva simplu cu un generator pe inductie sau cu celule fotoelectrice.. mai greu ar fi cu receptorul gps, semnalele satelitilor sunt destul de slabe ca sa nu interfereze cu celelalte transmisiuni, ceea ce inseamna ca respectivul receptor trebuie sa contina si un amplificator. Una peste alta, costurile cred ca s-ar ridica ca cateva sute de euro per oglinda, ceea ce va face ca doua amarate de geamuri sa coste cateva sute bune... prefer sa-mi fac asigurare .. :)

Am asigurare, insa datorita acestor cretini o sa-mi creasca prima de asigurare anul urmator

Bonus Malus-ul ramane neschimbat daca nu te faci vinovat de acele pagube... E valabil si in caz de furt; la fel si daca accidentul nu s-a produs din cauza ta... Penalizarile sunt doar pentru soferii imprudenti. :blink:

Ar fi super daca s-ar gasi si daca ar mai imprastia si schije sa ucida scarba.

Al Qaeda?!

Edited by Maverick
Link to comment
Share on other sites

Guest juststy
si daca e facuta bucati ...cum mai pun alta noua?

225296[/snapback]

 

sa ne intelegem! nu e sudata, cureti suportii de adeziv si pui alta noua. cel putin hotul nu pleaca cu ea intreaga.

Link to comment
Share on other sites

Guest juststy
am un vecin caruia au incercat sa ii fureMP3-ul de pe cielo...tipu il prinsese in vreo 10 suruburi si toate diferite....

nu a reusit sa ii fure MP#u dar a bagat surubelnita in el pana l-a facut zob...

fii sigur ca daca nu reuseste sa scoata oglinda trage de ea pana o rupe sau o sparge,....de razbunat sigur se razbuna

225327[/snapback]

 

 

nu e chiar asa. oglinzile se fura foarte usor, se declipseaza imediat, cel putin incearca daca nu iese pleaca sau pleaca cu ea bucati, ceea ce inseamna ca esti in usor avantaj.

Link to comment
Share on other sites

Guest juststy
o varianta ar mai fii....sa lipesti arici pe spate si seara sa le dai jos... :)

da ziua daca te duci pe undeva si uiti?

nici-o problema...au baietii grija :)  :)

macar salvezi carcasa...

225373[/snapback]

 

la cat de usor se declipseaza oglinzile, cred ca stau mai bine cu arici! aici ai si tu dreptate. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Guest juststy
nu mai bine le dam cu cianura sau cu antrax...?

225333[/snapback]

 

mai bine iti faci un garaj, pui 2-3 camere video, angajezi doi agenti de paza, o supraveghezi prin satelit si ai rezolvat-o! cred ca e o idee mai viabila decat ideea cu care vii tu!

Link to comment
Share on other sites

Guest juststy
lipite cu poxipol sunt si ale mele...da nu mi-am pus intrebarea daca le sparg hotii ce ma fac? lipesc altele peste ele? om traii si-om vedea...

225358[/snapback]

 

stai linistit. nu sunt sudate, le dai jos cu o surubelnita si cureti suportii. oricum esti in usor avantaj:oglinzile ies foarte usor asa ca daca le lipesti hotul ori pleaca daca incearca si nu ies ori pleaca cu ele bucati ceea ce nu-l avantajeaza...

Link to comment
Share on other sites

Guest juststy
Detalii Misule...detalii :blink:

225316[/snapback]

 

scoti oglinda din locasul ei, cu o sfoara o bagi dupa oglinda si tragi pui lilpici pe suportii de prindere si o clipsezi la loc. E simplu ce naiba...

Link to comment
Share on other sites

alea sunt din latex.. trece curentul prin ele :blink:

 

Dar de ce trebuie sa-i avertizezi? A, stiu e legea care zice, dar totusi, parca e mai distractiv sa dea cu ei de pamant fara ca ei sa stie...

Link to comment
Share on other sites

Guest juststy
se poate si fara ata.. eu am dat pe oglinda dupa de am facut un sabon din hartie..

mai costa si ata aia ceva :blink:

225942[/snapback]

 

nu am inteles nimic. oricum mersi ca te-ai straduit...

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Tot o parte din noi suntem vinovati, ca daca ni se ofera ocazia , le cumparam de la ei ieftine ca sa scapam repede de problema si cu o paguba cat mai redusa.

Parerea mea este ca, varianta cu lipitul e riscanta deoarece ii faci sa iti ia oglinda cu totul nu numai geamul de la oglinzi.

Ar cam trebui "cineva" sa sugereze producatorilor de autoturisme sa aibe in vedere acest factor si sa produca oglinzile astfel incat sa fie mai greu /f greu de furat. Insa i-ar dezavantaja , mai trebuie sa castige si ei de pe urma "pieselor de schimb" .

Una peste alta , tine si de noroc. A cumpara oglinzi in Romania este echivalent cu a schimba uleiul. Acum depinde cat de DES ai norocul ....

Nu conteaza unde o parchezi , in ce cartier stai , important este sa iti reglezi oglinzile zilnic dimineata cand pleci ... poate ai norocul sa ai ce regla ....

Link to comment
Share on other sites

M-am tot gandit, si va dau o idee : fisurativa oglinzile intr-un loc pe care il considerati mai putin util, cum ar fi inspre portiera. Tin sa va aduc la cunostinta , ca totusi sunt securizate iar riscul sa se faca faramite este relativ redus daca "i-o trageti" finut. ..... o idee .....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.