Jump to content

My 320 IA (E90)


steradulescu

Recommended Posts

Recent am achizitionat aceasta masina la pretul de 5000 euro(mi-am asumat anumite riscuri la pretul asta,dar dupa o verificare a iesit destul de ok).Sambata am verificat-o la articulatii si a necesitat 2 bielete (alea de intra in caseta ) si 2 brate + geometria=650 ron(lemforder am pus),in rest masina ok inclusiv discuri si placute noi fata/spate.Consumul rezonabil(mai putin decat un b6 1.8t pe care il detin).Mai am 2 probleme majore la ea:1.smuceste cutia la schimbatul treptelor si sper sa se rezolve cu schimbat uleiul(masina are 182k luata din ro de noua si nu a fost schimbat niciodata uleiul in cutie ci doar completat) 2.am un zgomot ciudat la motor (de la cine am cumparat o a zis ca este vanosul de la evacuare dus,acum dupa test o sa vad ce iese).Masina are multe facturi inclusiv la reprezentanta cu schimb amortizoare,garnituri de la supape ,lant distrubutie(putin ciudat mi s-a parut schimbatul lantului),ulei filtre originale Bmw.Sper sa nu ma dezamageasca masina (dupa 2 experiente neplacute cu x3 si 118d,am mers pe Mercedes vre-o 4 ani dar am revenit si la BMW).Revin in cursul zilei de azi cu poze cu masina. Edited by steradulescu
  • Like 4
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Normal ca la banii astia nu am mari pretentii(dar am condus mai multe de 7500-9000 euro si diesel, mi s-au parut mai rau decat asta,aveau turbina reconditionata,se aprindea dpf in bord ,mai multe de schimbat la articulatii).Asta mi s-a parut o masina corecta (fata o avea din 2011,nu luata de bisnitari cu 1 leu si data cu 2),cumparata din Ro de femeie (km mai putini decat cele din DE,dezavanjul drumurilor proste dar masina este peste asteptari la greieri in ea si altele ma asteptam la mai rau).Acum ma chinui cu inseratul pozelor si nu reusesc! Edited by steradulescu
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ca sa poti aauga poze, trebuie ca totalul pozelor sa fie 1 MB, daca incerci sa le

Adaugi din calculator trebuiesc redimensionate, daca le

Adaugi din telefon prin tapatalk, le redimensioneaza automat.

 

 

Sent from my iPhone 1s using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Cam pe la 7000 m-am gandit ca ajung cu ea(dar stiu ce am schimbat ,nu sa dau 8000 si sa imi zica ca a schimbat si sa nu poate dovedi).Referitor la standarde asa e ,eu nu am chestii din astea cu tunning si roti mari,dar la mine masinile sunt intretinut(sunt genul de om care la 2-3 luni mai bag o verificare la masina chiar daca nu are nimic,dar sa vad eu ca volrile la injectoare sunt ok,gradul de incarcare al dpf si altele).Asa cum procedez si cu celelalte 2 masini pe care le mai am ,asa voi face si cu asta,dupa ce o voi pune la punct.Nprmal ca asta arata a epava pe langa masina ta,care la randul ei e epava pe langa alte BMW mai scumpe si mai noi(a nu se intelege toate).
  • Like 6
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

sunteti rautaciosi !!!

din poze si din descriere, masina merita cu prisosinta banii dati.

mai ales ca este si benzinar... si dupa cum stim cu totii, benzinarele

sunt mai putin cautate... de aici si pretul mai mic.

cu putina indemanare si atentie la detalii, cred ca iese foarte bine.

eu, personal m-as baga la asa oferta.

probabil cu putin noroc si rabdare mai bagi vreo 1300 euro in timp si

te-ai ales cu o masina buna cu care sa umbli linistit cativa ani.

 

hai cu bafta !

  • Like 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Da am aranjat-o,pacat ca nu sunt cum zice vorba aia cu gardul si leopardul.Prefer ca aranjatul masinii sa nu se prea vada. Incerc sa ma detasez putin de turma si sa las masina asa cum a iesit de pe poarta fabricii si nu sunt genul:geamuri fumurii,engel eyes,jante pe 19' si cauciucuri second hand.
  • Like 7
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Da am aranjat-o,pacat ca nu sunt cum zice vorba aia cu gardul si leopardul.Prefer ca aranjatul masinii sa nu se prea vada. Incerc sa ma detasez putin de turma si sa las masina asa cum a iesit de pe poarta fabricii si nu sunt genul:geamuri fumurii,engel eyes,jante pe 19' si cauciucuri second hand.

 

 

pe motorul acela+cutie automata ce roi pe 19 sa pui...maxim 17, ca altfel cam ingreunezi traficul, presupun ca e varianta 129cp....cu zgomotele de la motor nu prea ar trebui sa ti faci griji..cred ca la cutie e mai mare problema mai ales daca a fost masina condusa de femeie

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

pe motorul acela+cutie automata ce roi pe 19 sa pui...maxim 17, ca altfel cam ingreunezi traficul, presupun ca e varianta 129cp....cu zgomotele de la motor nu prea ar trebui sa ti faci griji..cred ca la cutie e mai mare problema mai ales daca a fost masina condusa de femeie

 

apropos' de ce spune darius_x

motorul este n46b20 clar... dar ce putere ???

ar fi bine sa fie cel de 150 cp... nu de alta dar mai are si cutie automata.

Link to comment
Share on other sites

Harsh zi merci (ca pasionat de Bmw ce esti) ca masina asta a ajuns la unul,prost cum il considerati voi, care e dispus sa bage ceva bani in ea si nu a ajuns la un bisnitar care sa faca 500-1000 la ea.

 

nu ma intelege gresit, dar tu tot spui ca pt tine nu conteaza "aranjatul si tiuningul", ci sa fie masina buna tehnic, cat mai oem si cat mai ingrijita. toate bune pana acum, sunt de acord cu tine, doar ca tu in timp ce spui toate astea, ne prezinti o masina care e intr-o stare...dificila sa zic asa. concluzia e ca ce spui nu se prea dovedeste in ce faci. nu crezi asta? daca pt tine conta partea tehnica, nu luai masina asta in seama si nici altele la pret mai mare si cu vicii ascunse. nu stiu cum sa te fac sa intelegi, dar noi nu ne referim la faptul ca masina nu are "tiuningul" asta de care ne tot zici, noi ne referim la faptul ca nu e ingrijita, ca are probleme si ca vei baga multi bani ca sa o aduci la plutire. e ca si cand te lauzi ca tu nu bei, dar esti mereu beat (o comparatie/exemplificare). daca tu crezi ca ai facut afecere, iti urez bafta si sper sa ai dreptate :sorcerer:

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

eu spun ca aici pe forum ar trebui sa ne respectam ca oameni inainte de ce masina are fiecare. faptul ca ai o masina mai intretinuta, mai furmoasa, mai scumpa, mai dotata decat altul nu te face cu nimic superior.mi se pare incredibil cum sare lumea pe baiatul asta asa din 2 vorbe, epava, cazan, nici nu ma gandesc cum este si asa mai departe.

 

atata timp cat omul e sincer, scrie corect gramatical tot respectul din partea mea indiferent ce masina poseda. ca sunt niste fiare, azi ai unul maine altul mare lucru

  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Si eu sunt de parere ca trebuie apreciat omul . A luat o masina ieftina,cu unele probleme,pe care le va remedia. Nu vad nici o diferenta intre un f10 cu pachet M sa zicem,si un e90 ca asta,ieftin,cazan cum spun unii,atata timp cat proprietarii se afla pe acest forum ca-s pasionati de ceea ce inseamna Bmw,si incearca sa-si intretina masinile cum pot mai bine. Spor la treaba!
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

inevitabil cand spui de masina lui ca e o cazatura, ca nici nu iti imaginezi cum este restul (incerc sa citez de pe prima pagina) il ataci la persoana si pe utilizator. daca omul asta a facut alegerea asta, cine suntem noi sa o criticam? adica el e prost, a facut o alegere f proasta?

eu spun ca daca el a facut alegerea asta nu avem decat sa i-o respectam, se pot folosi cuvinte mult mai blande privind masina, mi se par prea grave sa spui cazatura, cazan, epava.

pana la urma stie cineva masina in afara de el? cum poti dupa 3 vorbe si 5 poze sa faci asemenea afirmatii.

 

ii dam un sfat la o problema tehnica una alta, ca pana la urma eu cred ca de asta a intrat nu ca sa ii "evaluam" noi masina. alegerea este deja facuta, masina este deja cumparata...

asta o are asta ne-a prezentat-o.

 

nu stiu de ce dar cred ca multi sunt si influentati de pretul masinii. adica poate ei au dat sau isi evalueaza masinile pe la cine stie cat si cand vad o masina asa mai ieftina automat simt nevoia sa afirme lucruri de genul, pfoai iti dai seama la pretul asta ce cazatura trebuie sa fie? pai eu am dat XXXX euro masina asta e ultimul cazan la pretul asta.

 

apropo, ce an e masina? fiind luata de noua din Romania daca este 2005-2006 nu are taxa platita, taxa cred ca mai este 1000 sau ceva de genul (fiind automata = co2 mare) deci un alt motiv pt pretul scazut.

Edited by CosminE46
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Mai bine bagi tu 3000-4000 in ea din momentul de fata si o faci ca una noua. Cu masina asta, intr-un an, daca iti pui in cap, sigur bagi banii astia.

Ai facut o alegere buna cand ai luat-o, chiar daca bagi bani in ea, macar stii ca i-ai pus tot ce ii trebuie. Masina la sh e loterie @alex_wly, iar la banii astia, cum spune si proprietarul, nu ai mari pretentii si trebuie sa fii constient ca ai de bagat in ea.

 

Probabil omu' nu a avut bani suficienti sa ia una deja pe linia de plutire si a preferat sa o ia asa si sa o faca in timp.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

una este masina cazatura din punct de vedere tehnic, care este un pericol pe strada, care o intretii de la dezmembrari sau eu stiu, nu ai bani sa ii cumperi niste brate sau capete de bara si alta e o masina care prezinta o uzura normala pentru varsta ei.

 

nu toata lumea isi doreste o masina impecabila, asta si vis a vis de ce spuneai de plasticul ala. mare lucru daca nu il va schimba. poate omul o sa aduca masina pe linia de plutire din punct de vedere tehnic, mecanic si restul o lasa cum este.

poate omul vede masina asa cum este: o masina de aprox 10 ani vechime. cand te decizi sa iei o masina de 10 ani vechime nu mai poti avea pretentiile unei masini de 2 ani vechime. bine ca sunt unii pretentiosi fiecare cu treaba lui, dar daca omul nu este un pretentios nu inseamna ca e ceva rau , de criticat sau eu stiu.

a luat o masina aproape veche, SH, isi face treaba cu ea, se bucura de confortul si restul lucrurilor pozitive pe care le ofera si asta e;

 

daca nu esti "pasionat" , "maniac" sau eu stiu ce nu este ceva rau :). daca accepti uzura masinii, un interior mai uzat, o usa mai zgariata, o macara care scartaie putin cand ridici geamul (dau niste exemple total aiurea) asta nu inseamna ca masina ta este cazan!

Edited by CosminE46
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.