Jump to content

My 320 IA (E90)


steradulescu

Recommended Posts

Ai doua posibilitati cu incuietoarea:

1. Cumperi broasca (150 lei sh sau peste 300 lei noua)

2. Schimbi motorasul din broasca (45 lei doua motorase de la chinezi).

Eu am incercat sa schimb motorasul si am rupt un plastic asa ca am fost nevoit sa iau broasca.

Daca ai nevoie de motoras mai am unul. Gasesti pe forum DIY pentru schimbarea motorasului

Edited by lucian_alex
Link to comment
Share on other sites

Mai era un coleg pe aici pe forum cu un 118i luat de la Welt auto.A bagat mii de euro in masina aia apoi nu se mai vedea scapat de ea.O mie de probleme...Masina ta este veche,este rulata exclusiv in Romania, motorul consuma multicel raportat la performante,sa nu mai zic de taxa de prima inmatriculare...in concluzie as zice ca nu merita sa bagi banii in asa ceva.Mai bine o lasi asa,mai circuli cu ea o perioada pana strangi ceva banuti,spoi te orientezi pe ceva mai nou (3-4 ani vechime)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc lucian_alex pentru informatie.ajaccio83 nu vreu sa o fac de expozitie ,vreau doar sa o pun la punct.Nu mi se pare ca ar merge rau in comparatie cu altele(si am mers cu cateva pana sa o cumpar pe asta).Bugetul pentru masina a fost de peste 9000 euro(asta a fost sa fie ,putea sa fie una de 8000).Legat de consum ,sub 10 nu am scos (nici nu prea ma stresez cu el,stia ca 2.0 benzina consuma). Edited by steradulescu
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mai era un coleg pe aici pe forum cu un 118i luat de la Welt auto.A bagat mii de euro in masina aia apoi nu se mai vedea scapat de ea.O mie de probleme...Masina ta este veche,este rulata exclusiv in Romania, motorul consuma multicel raportat la performante,sa nu mai zic de taxa de prima inmatriculare...in concluzie as zice ca nu merita sa bagi banii in asa ceva.Mai bine o lasi asa,mai circuli cu ea o perioada pana strangi ceva banuti,spoi te orientezi pe ceva mai nou (3-4 ani vechime)

 

Deci masina e cazan ca are mai mult de 3-4 ani si taxa de inmatriculare de 600eur e enorma, nu? :)) Masina asta a fost 5000euro. Un F e minim 20k euro. Sesizezi discrepanta?

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Intre timp masina s-a inmatriculat.Am facut revizia (ulei Twin turbo +filtre Man).Am trecut la cuciucri de vara 225/50 (nu cred ca trec la roti pe 17 ,deoarece talon de 45 e mult prea mic pentru gusturile mele,50 e maxim.Chiar daca estetic nu da bine dar asta e).Am parcurs cam 3500 km cu masina ,fara probleme sau consum de ulei.Mai am de rezolvat la ea usa spate care nu se deschide/inchide din telecomanda,bidonul de parbriz are o fisura(cred ca e topit sus la capac unde nu e protectia aia ,plus ca mi se pare foarte mic cred ca 2 l intra max).Amortizoarele fata cred ca ar trebui schimbate(in 2012 au mai fost schimbate ,Bilstein sunt si nu prea mi se par ok).In primavara ma bage gandul sa o vopsesc rosie.
Link to comment
Share on other sites

Mai am inca w203 rosu(nu l-am dat ce sa iau cu 7000 cat am primit pe el,plus ca nici in 10 000 nu am gasit in Ro un w211 care sa ma satisfaca).205/55 avea cand am luat-o si arata ca o caruta din spate cu rotile inguste ,pe 225 arata omeneste din spate.Din lateral pare putin mai bombat cauciucul pe janta(nu e chiar rau),dar jante pe 16 cu 7.5j nu prea am vazut la vanzare.Sa stii ca se simte la trecerile de cale ferata diferenta intre 55 si 50 de 45 nu stiu cum se simte(oricum BMW scutura rau,dar si sta bine pe sosea fata de MB).Eu merg destul de mult cu masinile cam 30 000 km pe an face fiecare masina (la mine chestiile cu jante mari si altele nu le iau in calcul).
Link to comment
Share on other sites

Sa stii ca e90 meu este mult mai confortabil decat w204 ul cu roti pe 17 si pachet avantgarde.. La Bmw daca nu ai pachet m , nu cred ca e setupul suspensiei mai tare decat la Mertz. Depinde de configuratia masinii. 225 pe janta cu 7 j mie unul nu imi place cum sta cauciucul la talon. Depinde de gusturi. Oricum cred ca a devenit mult mai "moale" pe curbe.
Link to comment
Share on other sites

Rapy 22 multumesc!Sapro213 ai dreptate cutie de 6 trepte de Bmw este mult mai moderna decat 5g de MB ,dar fiabilitatea nu este aceesti(mai fiabil 5g),plus ca diferenta de viteza intre cele 2 marci premium este clar in favoarea BMW-ului(MB este mult mai puturos dar nici nu stai toata ziua cu el la schimbat turbine si anulare dpf).
Link to comment
Share on other sites

Vineri mi-a venit si decizia de la ANAF,taxa este 2450 ron(178 emisii co2).Daca me puteti indruma spre un link cu ce marime de cauciucuri am nevoie pentru jante pe 17 sau 16,nu vreau talon mai mic de 50,as prefera 225 pe 55/50 .Multumesc anticipat!

 

Cum dracu, 178 are 320i-ul meu manual 150cp, pe cine cunosti la RAR?

Edited by yellow
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

A fost noroc pot sa spun,eu ma asteptam la 190 cum e normal,inginerul era unul sitirit de viata si nici nu a bagat mufa pe teava de esapament ci s-a dus pe net s-a uitat si cred ca 178 a vazut prima data si a zis ca ala e.Cand a venit l-am intrebat ce emisii co2 imi ies si el a zis ca mult 178 ca e automata.,imi venea sa-l pup ca am economisit 250 euro.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

A fost noroc pot sa spun,eu ma asteptam la 190 cum e normal,inginerul era unul sitirit de viata si nici nu a bagat mufa pe teava de esapament ci s-a dus pe net s-a uitat si cred ca 178 a vazut prima data si a zis ca ala e.Cand a venit l-am intrebat ce emisii co2 imi ies si el a zis ca mult 178 ca e automata.,imi venea sa-l pup ca am economisit 250 euro.

 

Nu pot sa cred asa ceva dar in fine, nu asta e scopul discutiei, e bine de stiut ca CO2 la masina prezentata este de 190 si cei ce vor cauta informatii sa gaseasca cifrele corecte.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.