Jump to content

320d(2003) vs. 320ci(2001)


Vlad_E30_E46

Recommended Posts

dar tu observi pe joja vreo scadere sau n-ai asa multi km incat sa fie vizibila chestia asta?

231868[/snapback]

 

 

Nici nu m-am uitat la joja. Mi s-a aprins martorul portocaliu in bord. La inceput m-am panicat dar m-au linistit oamenii care intr-adevar se pricep. Cine spune ca un motor M54 nu consuma ulei(cat de putin), e prea mandru de masina lui ca sa recunoasca asta.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 152
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Eu am avut si 316 si ala nu papa pic de ulei(sau poate cateva grame pe care nu le sesizam) dar la motorul asta consumul de ulei am inteles ca e direct proportional cu consumul de carburant, bineinteles, pastrand proportiile. Concluzia e ca daca ii dai pe goarna bine, o sa manance si ulei dar asta nu cred ca e o proble avand in vedere ca 1 l de ulei e undeva la 30RON si il bagi o data la 10.000 km.
Link to comment
Share on other sites

eu inteleg ca mananca si e normal, toate mananca si diesel si benzinare, dar depinde acum in ce limite se incadreaza consumul asta la benzinare, caci la diesel e aproape nesemnificativ, adica oricum nu se aprinde becul galben niciodata pe 10-15mii km, rezulta un consum maxim de0.9 l la 10mii km.

molkoman83: cam cat i-ai completat apoi?

Link to comment
Share on other sites

corect. toate mananca ulei

231873[/snapback]

 

 

ma jur ca a mea nu mananca ulei.... :)

schimb uleiul la 10 mii si ii bag 0-30w de la castrol....

 

desi in cartea ei scrie ca tre sa manance nu mananca...

 

p.s. apropo cu uleiul de la Bavaria ala la butoaie de ti-l pune in bidon ,consuma cam 1 litru la 10 mii.. :blink:

Link to comment
Share on other sites

ma jur ca a mea nu mananca ulei.... :)

schimb uleiul la 10 mii si ii bag 0-30w de la castrol....

 

desi in cartea ei scrie ca tre sa manance nu mananca...

 

p.s. apropo cu uleiul de la Bavaria ala la butoaie de ti-l pune in bidon ,consuma cam 1 litru la 10 mii.. :blink:

231881[/snapback]

 

Io nu fac reviziile la Bavaria . Ce motor ai tu?

Link to comment
Share on other sites

ma jur ca a mea nu mananca ulei.... :)

schimb uleiul la 10 mii si ii bag 0-30w de la castrol....

 

desi in cartea ei scrie ca tre sa manance nu mananca...

 

p.s. apropo cu uleiul de la Bavaria ala la butoaie de ti-l pune in bidon ,consuma cam 1 litru la 10 mii.. :blink:

231881[/snapback]

 

Acum am vazut ca ai 320d. Nu vreau sa ma pronunt. Eu deja am spus ca la 4 pistoane nici mie nu imi manca ulei sesizabil, cu toate ca dieselul e cam predispus la consum de ulei.

Link to comment
Share on other sites

Io nu fac reviziile la Bavaria . Ce motor ai tu?

231883[/snapback]

nici eu numai fac revizile la Bavaria dupa ce am aflat cum nu se schimba uleiul la ei si cum iti ia pe treaba asta si 10 milioane ...pt ca baieti mecanaci de la Bavaria au comenzi de ulei si tre sa faca rost in timp util de el...drept urmare iti pune 2 litri de ulei nou si 4 de daia vechi (asta in cazul fericit)

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

nici eu numai fac revizile la Bavaria dupa ce am aflat cum nu se schimba uleiul la ei si cum iti ia pe treaba asta si 10 milioane ...pt ca baieti mecanaci de la Bavaria au comenzi de ulei si tre sa faca rost in timp util de el...drept urmare iti pune 2 litri de ulei nou si 4 de daia vechi (asta in cazul fericit)

231888[/snapback]

 

Stiu. Am mai scris eu pe un topic despre mecanici. Prefer sa merg sa imi fac revizia la 100 km de Bucuresti dar stiu ca platesc mai putin si primesc calitate.

Link to comment
Share on other sites

apropo am auzit ca la e46 la 320d dupa 3 schimburi de ulei ar fi bine sa schimbi si piesa aia cu doua cocoase care cica ar avea un filtru in ea si s-ar numi ceva de genul epurator de gaze sau asa ceva...

pt ca se pietrifica filtru ala acolo si numai lucreaza..si scoate si fum

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

apropo am auzit ca la e46 la 320d dupa 3 schimburi de ulei ar fi bine sa schimbi si piesa aia cu doua cocoase care cica ar avea un filtru in ea si s-ar numi ceva de genul epurator de gaze sau asa ceva...

pt ca se pietrifica filtru ala acolo si numai lucreaza..si scoate si fum

231892[/snapback]

 

 

Nu stiu nimic despre asta dar eu am auzit mecanici care spun ca le e scarba sa bage mana in motoare diesel.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu nimic despre asta dar eu am auzit mecanici care spun ca le e scarba sa bage mana in motoare diesel.

231896[/snapback]

 

fitzosi..le e scarba sa bage mana in orice altceva..pt ca au de munca si asta face mecanicii o adunatura de smecherasi care nu stiu cum sa se scuze in fata clientului despre cat de mult se chinuie el..eu cand aud unul ca asta nici numai stau la discutii cu el...

Link to comment
Share on other sites

fitzosi..le e scarba sa bage mana in orice altceva..pt ca au de munca si asta face mecanicii o adunatura de smecherasi care nu stiu cum sa se scuze in fata clientului despre cat de mult se chinuie el..eu cand aud unul ca asta nici numai stau la discutii cu el...

231898[/snapback]

 

Eu stau la discutie, ca nu ma doare. Si sa iti mai spun ceva. Un mecanic care lucreaza mai mult iti ia si mai multi bani ca d-aia "este macanici".

Link to comment
Share on other sites

Fac schimbul la 10.000. si nu scade uleiul pe joja deloc.

E motor in patru pistoane......

231899[/snapback]

 

Asta am sups si eu, dar omul nostru e interesat de motorul in 6 pistoane nu de cel in 4. Cel in 4 sau nu consuma sau consuma foarte putin, insesizabil la joja.

Link to comment
Share on other sites

nici eu numai fac revizile la Bavaria dupa ce am aflat cum nu se schimba uleiul la ei si cum iti ia pe treaba asta si 10 milioane ...pt ca baieti mecanaci de la Bavaria au comenzi de ulei si tre sa faca rost in timp util de el...drept urmare iti pune 2 litri de ulei nou si 4 de daia vechi (asta in cazul fericit)

231888[/snapback]

 

ce tare faza. chiar eu am un tovaras la bloc care scotea 1L de la fiecare masina. el avea alta metoda.. punea ulei pana la nivelu minim. au venit reclamatii dupa o vreme si a trebuit sa renunte. daca se face si la bavaria la fel atunci e grav

Link to comment
Share on other sites

Eu stau la discutie, ca nu ma doare. Si sa iti mai spun ceva. Un mecanic care lucreaza mai mult iti ia si mai multi bani ca d-aia "este macanici".

231900[/snapback]

 

eu nu stau la discutie cu un mecanic d-asta " care te abureste" pt ca din comoditate schimba tot ce ii se pare lui ca i-ar mai usura munca :blink:

Link to comment
Share on other sites

Bai, deci iti iei masina odata? Ca deja e obositor rau topicul asta. E misto si coupe, e misto si 320d, ia-o odata si gata. Personal as lua 320ci, ca arata mai fain. Dar ia-o odata, ca e aiurea atata conversatie. De obicei stii cum se termina episoadele astea lungi de gandire? Printr-o mare teapa. Deci go with the flow!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.