Jump to content

E87 consum mare , nu trage


Vladv

Recommended Posts

Salut . Am si eu un 116i din 2005 . As vrea sa va intreb concret cat ar trebui sa consume ?? Mie mi se pare ca ar consuma cam mult 14% imi arata in oras iar exteriror cu greu am scos 8 ( il compar cu un golf4 1.6 , poate nu e cea mai buna comparatie dar ma astept sa consume cam la fel adica un 10 in oras si un 7 exterior ) . In al doilea rand sincer mi se pare ca trage greeeu . La diagnoza nu are nici o eroare . Toate cifrele sunt in parametrii... Am mai curatat debitmetrul am schimbat clapeta de acceleratie , bujii noi .. Toate la indicatia unor mecanici. Ce as putea sa mai iaunin considerare ? In ritmul asta ma pun mecanicii sa schimb toata masina .. Help
Link to comment
Share on other sites

O sa incerc 0-100 si o sa postez. Sonda lamda mi au zis la 2 service-uri ca e in parametrii... Catalizatorul nu ar trebui sa aprinda vreun martor ? Sau macar vreo eroare la tester ? ...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

aia apare pe tester doar cand e moarta de tot.

daca masina are peste 160k km poti sa le schmbi direct, indiferent de ce zice pe tester.. macar pe alea dinainte de catalizator. iti scoti banii din consumul redus apoi..

Link to comment
Share on other sites

Alimenteaza cu benzina premium de la rompetrol EFIX S si sa vezi ca se schimba masina

Am avut si eu seria 1 1,6 benzina dar nu consuma 14% in oras iar afara imi lua 6%

Intra in meniul ascuns si vezi ce temperatura ai la apa instant ,acolo am avut o problema la termostatul de apa, ramasese pe deschis si consuma ceva...:thumbsup:

Edited by valy
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

07.00 este temperatura la apa

minutul 02,15 pe video :thumbsup:

Iar cel care a dat minus---am mers cum masina saptamani si imi consum foarte mult ,temperatura la motor nu se ridica mai mult de 37 de grade :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca este mult mai delicata decat pare problema. Am fost din nou azi cu masina la service si am constatat urmatoarele :

 

1. In primul rand ca sa ii raspund lui DOMI , masina are 250k , deci inteleg ca trebuie neaparat schimbata sonda lambda. Intrebarea mea, e de-ajuns sa schimb doar cea dinainte de catalizator ?

 

2. Valy ... Apa la benzina ajunge la 90 in mers, dar la relanti coboara si pana pe la 70 . E normal ?

 

3. WORST PART ! Mecanicul mi-a spus dupa inca o verificare ca este compresia slaba ( 12 - 14 ) - 9 si ca motivele sunt : - supape si rectificare _chiulasa_ gresit . ( eu am cumparat-o de la un tip care a umblat la motor categoric )

 

- mecanicul mi-a spus asa scurt ca mai bine vand masina - easy to say . sau daca nu sa schimb motorul cu totul ( ceea ce iar mi se pare absurd ) . A zis ca oricum pot merge cu ea asa ca nu se nitampla nimic grav doar ca puterea e scazuta si consumul e mai mare ....

 

 

V-as ruga sa imi spuneti ce pot face. Ce variante am sa rectific _chiulasa_ sau ce as putea face ?! Am mare nevoie de ajutor.

Link to comment
Share on other sites

PAi sunt de-acord , dar ma tot duc de la service la service ? Poate imi recomanda cineva in TM unde sa merg. Apropo - am mers la Carlos la Timisoara daca cunoaste careva ...

 

Mi-a mai dat si urmatoarii parametrii :

 

CYL 1 - 9

CYL 2 - 8

CYL 3 - 9

CYL 4 - 9

 

(12-14)

 

NU prea stiu sa interpretez ...

Edited by Vladv
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Cu greu am reusit sa te urmaresc, dar daca compresia e scazuta si trebuie refacuta chiulasa, sa stii ca nu te costa o avere, gen 1000 lei. Mie atat mi s-a cerut ca sa fac o chiulasa de curse, la tine nu e cazul de curse, deci poate mai ieftin.

Compresie cu valoarea de 8-9 nu imi dau seama ce inseamna pana nu citim in manualul de reparatii care e valoarea de fabrica. Dupa ce aflam, abia atunci putem sti daca e OK sau e mica compresia pe care ai masurat-o tu.

Manual de reparatii n-am, daca are cineva si ni-l da si noua ne lamurim.

Doi, eu am tot un E87 116i si consuma cam 11.2-12.8 in oras, functie de cine merge cu ea (eu sau nevasta-mea) si in afara 6.9 la 140km/h, pe GPS, am condus eu, indicatie data pe bord. Taman ieri m-am intors de la mare si de-aia stiu consumul.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.