Jump to content

intrebare de 100 pct. Are E81 120i filtru de benzina?


blecota1

Recommended Posts

Nu are.

 

Pai si atunci cum este filtrata benzina? Mai ales intr-o tara ca a noastra unde calitatea carburantilor nu-I tocmai cea mai buna. Eu zic sa pui ultimele caractere din seria de sasiu ori poate cei care mai au masini cu acest motor de 2L benzina iti pot raspunde exact. Parerea mea este ca sigur are. In cel mai rau caz este fix si nu se schimba, desi n-as crede.

Link to comment
Share on other sites

Doar la masinile pentru piata CHINEZA,exista filtru de benzina care arata ca un filtru normal cu 3 tevi.

Ca sa schimbi filtrul de benzina...care este lifetime...trebuie schimbat tot ansamblul asta:

http://www.ecstuning.com/ES36030/

http://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=UC51-EUR-06_2009_E82_BMW_120i&diagId=16_0746#16127233840

Edited by GABIVVX1
Link to comment
Share on other sites

producarorul MANN spune ca este lifetime cu 2 exceptii:

1. export china... unde se foloseste filtrul MANN WK515

2. optional code S1AKA.

 

unde, code S1AKA = For vehicles with Outside fuel filter.

 

vezi mai jos linkul:

http://catalog.mann-filter.com/EU/eng/vehicle/MANN-FILTER%20Katalog%20Europa/Vehicles/CARS%20%2B%20TRANSPORTERS/BMW/1%20%28E81~E82~E87~E88%29/120i%20%28%20%28E81~E82~E87~E88%29%29%20N46N%20B20,%20N43%20B20%20A%20%28T31823%29

 

si poza atasata.

 

hai cu bafta !

Link to comment
Share on other sites

Ei recomanda ca filtrul respectiv sa nu fie schimbat niciodata....dar problema nasoala este ca daca ai prins carburant nasol filtrul respectiv nu are o capacitate mare de filtrare.

Exact asa arata un astfel de filtru spart,dupa 200.000km,la un vag tfsi....pozele sunt captate de pe un site rusesc.

post-54789-0-01844400-1437635922_thumb.jpg

post-54789-0-52074100-1437635932_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

daca bagi benzina adusa cu canistra de nea Titi de la Afumati, atunci poti sa-ti faci probleme.Eu am schimbat filtrul exterior acum 5 ani, era vechi d ecel putin 10 ani si n-am vazut nici o mizerie in el. De aunci mi-am propus sa nu mai umblu la el. Edited by mihai vigariu
Link to comment
Share on other sites

Benzina bag numai de la pompa insa eu eram mai mult curios sa stiu daca are, unde il are, etc. Cert este ca am schimbat pana acum pompa de combustibil, injectoarele si bobinele si motorul tot parca merge in 3(gen) (intrerupt ,cu lag la accelerare, etc).

Ma gandeam sa schimb si pompa cu filtrul din partea stg a rezervorului, poate isi revine masina!

Link to comment
Share on other sites

Benzina bag numai de la pompa insa eu eram mai mult curios sa stiu daca are, unde il are, etc. Cert este ca am schimbat pana acum pompa de combustibil, injectoarele si bobinele si motorul tot parca merge in 3(gen) (intrerupt ,cu lag la accelerare, etc).

Ma gandeam sa schimb si pompa cu filtrul din partea stg a rezervorului, poate isi revine masina!

in stanga ai pompa? nu e decat pentru controlul nivelului?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.