Jump to content

Schimbare galerie admisie E60 525


srg

Recommended Posts

Salut,

 

La revizia masinii am observat ca sunt scurgeri de ulei pe langa blocul motor pana jos. Aceste scurgeri sunt de la galeria de admisie.

Masina are acum 225.000 km, iar la ~180.000 km am schimbat galeria de admisie (la fel, pe motiv de scurgeri).

Care pot fi motivele pentru care a picat galeria de admisie dupa numai ~45.000 km? Care e sursa problemei? O schimb, dar nu risc ca dupa o perioada relativ scurta sa pice iar?

Ce parere aveti?

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Salut. Am avut si eu aceeasi problema. Am avut o galerie care pierdea foarte mult ulei. Am schimbat galeria dupa care am observat ca iar pierde. Toti spuneau ca pierde ulei prin locul unde se acctioneaza clapetele din ea. Am desfacut galeria, si am observat ca pierderile sunt din cauza suprafetelor de contact dintre clapete si galerie si nu din cauza punctelor interioare de rotatie a clapetelor. Contactul dintre galerie si carcasa clapetelor se face cu ajutorul unor garnituri incastrate in carcasa clapetelor. Acestea nu se gasesc separat, ci doar cu galeria. Eu am scos toate clapetele, le-am curatat bine, am curatat si galeria dupa care am cumparat un silicon rezistent la temperaturi inalte si l-am folosit in locul de contact dintre carcasa clapetelor si galerie ( contact circular.). De atunci nu am mai avut probleme cu ea. Edited by Dobrescu Alex
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Presiunea mare in admisie de obicei este cauza. Filtrul epurator l-ai inlocuit vreodata? Este important pe unde curge: daca este pe la axul clapetelor nu prea ai ce sa ii faci, daca e prin alte parti mai sunt solutii daca vrei sa pastrezi clapetele. Edited by mcliviu
Link to comment
Share on other sites

Salut. Am avut si eu aceeasi problema. Am avut o galerie care pierdea foarte mult ulei. Am schimbat galeria dupa care am observat ca iar pierde. Toti spuneau ca pierde ulei prin locul unde se acctioneaza clapetele din ea. Am desfacut galeria, si am observat ca pierderile sunt din cauza suprafetelor de contact dintre clapete si galerie si nu din cauza punctelor interioare de rotatie a clapetelor. Contactul dintre galerie si carcasa clapetelor se face cu ajutorul unor garnituri incastrate in carcasa clapetelor. Acestea nu se gasesc separat, ci doar cu galeria. Eu am scos toate clapetele, le-am curatat bine, am curatat si galeria dupa care am cumparat un silicon rezistent la temperaturi inalte si l-am folosit in locul de contact dintre carcasa clapetelor si galerie ( contact circular.). De atunci nu am mai avut probleme cu ea.

 

La ce service ai facut aceste operatiuni, poti recomanda?

 

Presiunea mare in admisie de obicei este cauza. Filtrul epurator l-ai inlocuit vreodata? Este important pe unde curge: daca este pe la axul clapetelor nu prea ai ce sa ii faci, daca e prin alte parti mai sunt solutii daca vrei sa pastrezi clapetele.

 

Da, am inlocuit filtrul epurator.

Link to comment
Share on other sites

Salut. Am avut si eu aceeasi problema. Am avut o galerie care pierdea foarte mult ulei. Am schimbat galeria dupa care am observat ca iar pierde. Toti spuneau ca pierde ulei prin locul unde se acctioneaza clapetele din ea. Am desfacut galeria, si am observat ca pierderile sunt din cauza suprafetelor de contact dintre clapete si galerie si nu din cauza punctelor interioare de rotatie a clapetelor. Contactul dintre galerie si carcasa clapetelor se face cu ajutorul unor garnituri incastrate in carcasa clapetelor. Acestea nu se gasesc separat, ci doar cu galeria. Eu am scos toate clapetele, le-am curatat bine, am curatat si galeria dupa care am cumparat un silicon rezistent la temperaturi inalte si l-am folosit in locul de contact dintre carcasa clapetelor si galerie ( contact circular.). De atunci nu am mai avut probleme cu ea.

 

Exact asa am facut si eu dupa ce galeria noua a inceput sa curga dupa 2 ani si 40k, doar ca pe langa siliconul rezistent la temperatura am adaugat si cate o garnitura de cauciuc de 0.5 (cred). De 6 luni nu mai am nicio scurgere.

Link to comment
Share on other sites

La ce service ai facut aceste operatiuni, poti recomanda?

 

 

 

Salut. Nu am mers la service pentru a face acest lucru. Am facut singur. Dupa ce am cumparat alta galerie am mai verificat daca imi curge. In prima faza a fost totul OK, dupa care iar a inceput sa curga si am desfacut sa vad cauza. Nu este ceva complicat. Daca ai un loc decent ( curte, garaj, etc.) poti face acesti lucru singur. Iti pot spune tot ce trebuie facut.

Edited by Dobrescu Alex
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Operatiunea de dat jos a galeriei o poti face la orice service. Eu merg de obicei la Bogdan, pe care il recomand cu incredere. Dupa ce cureti galeria, operatiunea de etanseizare o poti face si singur, e important sa folosesti garnituri rezistente la temperaturi inalte, si siliconul sa nu fie aplicat in cantitati mari. Am scris undeva pe un topic mai multe idei de rezolvare a scurgerilor, cu conditia sa nu curga pe la ax, caz in care nu prea ai ce face.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.