Jump to content

Martor bord


karlito

Recommended Posts

Daca nu te refereai la airbag, ca ziceai ceva de centuri, frana de mana si placutele de frana...isi spun singure problema. Cel mai bine pui o diagnoza si iti zice clar de unde provine problema.
Link to comment
Share on other sites

SAlut!Daca ai umblat pe la mufele de sub scaunul pasagerului este posibil sa nu mai stea bine mufate cablurile de la plasa prezenta pasager.O diagnoza urmata de stergerea erorilor ar fi cea mai indicata.Daca dupa stergerea erorilor se reaprinde acel martor inseamna ca ai plasa la pasager defecta,ori o schimbi,ori faci un montaj electronic din doua diode zener si o rezistenta, pacalesti DDE-ul ca ai plasa pasager buna.Cam asta!
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Verifica atent ,sterge bine toate furtunele,vasul de expansiune,coturi ,etc. verifica vizual radiatorul ca ai pe undeva pierderi de lichid de racire.

 

Se pare ca insusi termostatul a fost vinovat.Era blocat pe inchis.Am ramas socat cand mi-a spus pretul la cel mai ieftin termostat de la firma Unix.Probabil are contract cu ei.361 ron.Pe el scrie Made in Germany.Asa sa fie de scump un termostat low price in viziunea lor?Pe internet am citit ca sunt termostate pentru e46 316 si 50 de ron.N-am citit pe cutie ce marca era.I-am facut o poza.

post-73511-0-90942300-1439493675_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Bine ca ai rezolvat problema ..in ceea ce priveste pretul este unul normal probabil. Unix este distribuitor de piese nu fabrica asa ceva. Probabil termostatul tau e behr ,mahle,etc. Eu la e46 318i din 2004 am dat pe termostat behr 270 de lei. Nu prea cred sa existe pt 316i e46 cu 50 de lei.
Link to comment
Share on other sites

Si din curiozitate...unde si cum verific plasa de la scaun???

Asta am si eu eroare in bord...am facut o diagnoza si mi-a dat plasa de sub scaunul pasagerului...

Plasa de sub scaun pasager e consumabil odata dusa nu se mai merita schimbata e mult de umblat in scaun costisitoare si pentru ce sa se rupa iar?

 

Plasa aia masoara greutatea pusa pe scaun pentru asi da seama daca exista pasager, daca da ===> explozie airbag in caz de accident.

 

Exista un DIY pentru martor in bord, cauta pe forum(o mini instalatie sub scaun in loc de plasa). DAR atentie el este pacalit si doamne fereste in caz de accident sa nu sara airbagu.Grija la ce rezistenta ce pui sub scaun, eu am facut acea instalatie ca ma enerva la culme prostie aia de martor si acum face normal cand pun contactu : imi apare martoru la contact si dupa 5 s dispare crezand ca e cineva pe scaun.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.