Jump to content

Instalare atasament remorca pentru X3 F25


inteleptu

Recommended Posts

Salut,

 

Am un X3 F25 si as vrea sa montez un carlig de remorca.

Am gasit pe ebay piesa second hand: http://www.ebay.de/itm/261969569984?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&fromMakeTrack=true

Problema este ca nu stiu cum at trebui sa il conectez electric, masina vine deja preechipata cu cablurile sau trebuie sa fac ceva improvizatii? De asemenea ma interesa daca am nevoie sa modific softul masinii.

Alta nedumerire pe care o am se refera la cum se va face comanda, exista ceva buton special?

Link to comment
Share on other sites

Mi-am pus de curand carlig original semielectric pe e91. (electrica e doar comanda de deblocare, punerea in bozitie si blocarea se face manual)

Am avut ca piese: carlig, instalatie cu 3 mufe si cateva fire libere (taiate de pe masina donatoare), 2 module, buton. Un modul era pentru comanda deblocarii carligului si celalalt pentru lumini. Au trebuit trase 2 fire la modulul de lumini din fata si cateva legaturi in portbagaj (canbus lumini si alimentare)

Am avut pe masina doar rack-ul de plastic in care intra cele 2 module.

Se recodeaza modulul de lumini.

Daca nu este codat corect modulul de lumini, nu da comanda de deblocare,

 

La mine instalatia electrica facea corp comun cu carligul (nu avea alte mufe pe traseu pana in masina).

 

Cel din anunt vad ca nu are instalatia electrica si are mufa inainte de intrarea in masina ceea ce inseamna ca mai are nevoie de ceva piese.

 

Retrofitul l-am facut la colegul neo.

Edited by mmneg
Link to comment
Share on other sites

Ma lamuresti un pic cum functioneaza instalatia electrica CAN-BUS? La masina anterioara a trebuit sa ma conectez pe niste cabluri care mergeau la becuri, ceea ce as vrea sa evit acum.

 

Daca as vrea sa o fac OEM, ce mi-ar mai trebui pe langa carligul acela automat? Mai precis ma intereseaza unde conectez cele doua mufe cu care vine carligul, se pot observa in poze. Dupa care ma intereseaza daca trebuie codat ceva.

Link to comment
Share on other sites

Tot trebuie sa te conectezi pe firele care merg la becuri, altfel trebuie sa schimbi o mare parte din instalatia masinii (asta daca nu cumva ai vreo preechipare pentru carlig).Asta afli cu un VIN decoder.

 

Sigur iti trebuie cele doua module, butonul si cablajele din exterior in interior cu mufele aferente.

Sunt sigur ca cele doua mufe din poze servesc separat comanda carligului si instalatia de lumini.

 

Parca vine cam asa:

-mufe carlig->

-instalatie ext->int->modul 1->becuri+canbus si separat 2 fire la FRM

-instalatie ext->int->modul 2+buton->alimentare baterie

 

Se codeaza FRM ca sa stie ca ai carlig

Edited by mmneg
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 6 months later...

Pana la urma ti-ai pus carlig?

 

eu as vrea sa pun unul pe un x1 .

 

cat te-a costat ( sau cat costa ) varianta cu buton?

 

puteti sa imi recomandati un service prin zona clujului? sau timisoara?

 

Numai bine

Cosmin

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Pana la urma ti-ai pus carlig?

 

eu as vrea sa pun unul pe un x1 .

 

cat te-a costat ( sau cat costa ) varianta cu buton?

 

puteti sa imi recomandati un service prin zona clujului? sau timisoara?

 

Numai bine

Cosmin

 

Salut. M-ar interesa si pe mine un carlig montat pe un X3 (tot in zona Cluj). Ai reusit sa iti montezi? Merci.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.