Jump to content

E92 320i vs 325i vs A5 2.0T


se7en

Recommended Posts

Si as mai recomanda ceva daca mi se permite: nici intr-un caz din romania, chiar de ar fi si de reprezentanta. Cauta o masina in Benelux. Germania nu mai e ce era. Softurile si hardware-urile de resetat km (cele omologate utilizate in reprezentanta la schimbarea motoarelor), atat de indragite de catre nenorocitii de samsari romani, turci, rusi sau arabi au ajuns si pe placul nemtilor ”seriosi”...Mmmm?!...Sa invete si UE ceva de la romanica!pai da..suuces in alegerea ei! Edited by Ionuț_Cosmin
Link to comment
Share on other sites

Alege masina in care te simti bine care iti corespunde cerintelor, care iti place mai mult, pe care o gasesti intr-o stare estetica si tehnica cat mai buna, mai dotata etc.

 

Nu m-as baga la impozit de 2200ron ,la un consum semnificativ mai mare,rca mai mare, la o masina mai greu de revandut pt doar 218cp, iar daca as avea de ales intre rwd si awd as alege tractiunea integrala,fie ca vb de xdrive fie de quattro.

 

Decat 320i mai bine 320d sau A5 1,8/2,0tfsi,decat 325i (3,0L) mai bine 330d sau 330i sau A5 3,0tdi.

Pe topicul tau parca ziceai ca te ai indragostit de RWD, cum de ai trecut la a simpatiza awd?

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

In nicun caz nu as cumpara in 2015 o masina cu motor aspirat pe benzina de 3.0L care dezvolta doar 218cp, frustrarile vor fi inevitabile,fereasca sfantul sa te alerge un 2.0d resoftat, mai ales la deal si apoi sa iti lingi ranile la pompa. Cel de 2,0 este prea lesinat din start, mai ales pt cineva care vinde dupa 30d.

Ai dreptate varianta 325i este de 3.0 l pe e92 FL si la inlocuit pe cel de 2.5 l de pe NFL care era plin de probleme si consuma mult,in rest nu ia dat un calut in plus doar la marit.Nu se pune problema ca un diesel de 2 sa faca un benzinar de 3 aspirat din aceiasi ani astea sunt ineptii fie el softat, resoftat si ce mai vrei tu.

 

Uite aici E92 Benzinar VS Diesel cu motoare de 2l diferenta de putere fiind minima cu tot cu turbina dieselu pe hartie este cu 0.1 s mai rapid la 100 si cam atat.Chiar nu se justifica motorul de 2 diesel chiar si la consum e diferenta de 1.5 l in oras. Nu e mare dar ce sa mai zic de afara care e nesemnificativa.

 

Referitor la diesel eram intr-o seara pe mal cu masinile parcate si trece un e92, ma asteptam sa se dea in spectacol dar ce sa vezi cand ia dat talpa sa auzit un tractoras, urat zgomot mai bine nu se incorda.Noi ne asteptam la un 6 in linie benzina dar ala a dat cu batu in balta.Pentru o masina care se vrea sportiva fiind in 2 usi si avand formele alea dieselu strica tot.

 

Initiatorul topicului a stiut ce vrea nu cred ca avea rost sa bagi dieselu in discutie.Problema e ca 320i e prea slab pentru unii ,325i e plin de probleme si 330i e impozitul prea mare.Mai ramane a5 care cu motoru 2.0T de 211 cai e foarte bun dar deja renunti la RWD si la tot cea ce inseamna BMW.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Momentan am in garaj un 320i e92 si un e90 320d 163cp....nu stiu ce tot vorbiti aici cu 320d resoftat etc etc, dar dupa ce ma urc din e92 in e90 320d, am impresia ca merg cu frana de mana trasa pana in 2500 rpm, de la 2500 la 4000 e in avantaj superior dieselul, dar cu start de pe loc cred ca castiga in final benzinarul!

 

320I de 170cp e foarte reusit, consumul e insesizabil mai mare ca la diesel, si se observa doar extraurban, in oras e cam la fel (benzinarul are start stop)...daca vorbim strict de power iati a5 20 tfsi, dar consumul o sa fie mai mare si decat al unui e92 de 3 litri tot benzina, si poti sa te astepti sa cada turbinele in orice moment :thumbsup:

  • Like 5
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Aberezi putin cu consumul mai mare la 2.0 tfsi decat la 3 litri aspirat. Si e utopie si consumul insesizabil mai mare la 320i fata de diesel. O fi mai lent un pic dieselul daca e m47-le ce ai tu, insa la consum chiar nu are sens sa compari. Ca sa misti 320i in acelasi ritm cu 320d, creste consumul de n-ai aer. 320i consuma putin doar la mers legal. In rest daca vrei sa il alergi trebuie turat serios si obligatoriu te imprietenesti mai bine cu benzinaria.
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Si daca mergi cu 150 cu el cat consuma? Sau daca faci 500 km pe dn-uri Bucurest-Arad, ca sa scoti medie de 90km/h ( adica sa il alergi ca pe hotii de cai), consuma sub 10 12? :))

Si inca ceva, viteza medie 110 km ..pe 1500 km.. pe unde? Si consuma la pompa 6.1?

Daca tu mergi numai cu 100 constant probabil ca scoti 6.1.

  • Like 8
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

1440354684[/url]' post='2286968']

tot tema consumului.. pe care o aduc in discutie mai ales neposesorii de n43..

 

in fine, da frate consuma cat un 335i si trage ca un 316i.. acuma lasa-ne..

 

are el alte bube motoru asta, dar consumul nu e nici pe departe.

 

am inteles, ai 320 i, e super motorul, fuge ca nebunul si consuma cat dieselul. scuza-ma, dar despre ce trebuia sa se discute, nu despre performante raportat la consum?

  • Like 2
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

 

am inteles, ai 320 i, e super motorul, fuge ca nebunul si consuma cat dieselul. scuza-ma, dar despre ce trebuia sa se discute, nu despre performante raportat la consum?

 

Despre asta se si vorbeste. N43 este peste 1.8 TFSI_ul de pe A5. Si la performante si la consum. ( echivalentul lui )

Daca il compari cu 2.0 TFSI e alta mancare de peste dar nu cred ca este corect.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

am inteles, ai 320 i, e super motorul, fuge ca nebunul si consuma cat dieselul. scuza-ma, dar despre ce trebuia sa se discute, nu despre performante raportat la consum?

 

pai si cum discuti tu tema consumului cand tu habar nu ai care e consumul real al motorului?

despre ce vorbim?? ca ai un prieten care a avut un prieten care stie pe cineva... :nea:

 

cand vreo 4 insi care au acest motor iti zic ce consum are, vi tu ca ce sa spui ca nu e asa, ca iti inchipui tu ca e altfel??

ca sa o spun cat se poate de frumos.. e complet lipsit de sens..

Link to comment
Share on other sites

cred ca castiga in final benzinarul!

 

Esti absolut sigur?

 

Tip motor 320i (150 Hp)

Număr de uşi 4

Putere 150 CP

Viteza maximă 220 km/h

Acceleraţia de la 0 la 100 km/h 8.5 sec

Cuplu 200/3600 Nm

 

Tip motor 320d (163 Hp)

Număr de uşi 4

Putere 163 CP

Viteza maximă 225 km/h

Acceleraţia de la 0 la 100 km/h 8.3 sec

Cuplu 340/2000 Nm

Edited by Radu I
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

hai sa scurtam treaba,de pe margine e usor de dat din gura

Battle : A5 2.0 TFSI vs 325 i Coupé 2.5 (E92)

 

deci 2.0TFSI e ceva mai bun decat 2,5 N52 diferentele sunt relativ mici,cel mai probabil in reprize e clara treaba.

Legat de consum 2.0 N42 lua cu vreo 2 litri mai putin decat 2,5 M54 cel putin afara era clar destul de economic, alte motoare ce e drept dar diferenta a ramas banuiesc tot pe acolo si la N52 vs N43.

Ideea ramane aceasi daca nu se cauta "viteza" si se accepta ceva bube ale lui N43 ar fi o alegere logica .Daca la aceasi bani poti lua 320i sau A5 (lucru de care ma indoiesc sincer daca e sa mai iau dupa preturile din linkul de mai sus) atunci clar A5.

Daca vorbim de A5 vs 325i acolo alegerea tine de fiecare;clar in reprize si ca si "usurinta" de condus A5 ar trebui sa fie in fata,pe de alta parte un 2,5 bun poate oferi satisfactie.Nu ma pronunt la fiabilitate ca deja ma ia durerea de cap cand citesc anumite lucruri.

Ma rog daca stau bine sa ma gandesc asta cu ce sa aleg e o tampenie ,te duci te plimbi cu cazanul care te-a uns la suflet o alegi chiar daca e 2.0 2.5 3.0 1.6 .Eu cel putin asa am facut cand am luat masina.

edit:umm daca ma gandesc asa mai facut mai putin cand am luat primul E30,atunci am facut la fel un topic de cateva zeci de pagini :D

Edited by alex230ro
  • Like 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

pai si cum discuti tu tema consumului cand tu habar nu ai care e consumul real al motorului?

despre ce vorbim?? ca ai un prieten care a avut un prieten care stie pe cineva... :nea:

 

cand vreo 4 insi care au acest motor iti zic ce consum are, vi tu ca ce sa spui ca nu e asa, ca iti inchipui tu ca e altfel??

ca sa o spun cat se poate de frumos.. e complet lipsit de sens..

 

Deci voua va consuma 320i mai putin decat da producatorul. Interesant. Repet, inteleg ca e masina perfecta din punctul tau de vedere, pt ca e a ta.

Insa ca si performante e modesta si ca sa fiu clar pt ultima data, ca sa o misti decent cat sa nu te alerge un 320diesel amarat, trebuie sa o soliciti serios si creste si consumul.

Deci, pentru ce ai lua 320i daca pana si avantajul consumului dispare cand o alergi? In fine, e prea multa obtuzitate pe aici, se merge pe principiul " masina mea e cea mai buna". Mai exista si alte marci, dar cand unii vorbesc din auzite n-ai cum sa intelegi.

  • Like 5
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Deci voua va consuma 320i mai putin decat da producatorul. Interesant. Repet, inteleg ca e masina perfecta din punctul tau de vedere, pt ca e a ta.

Insa ca si performante e modesta si ca sa fiu clar pt ultima data, ca sa o misti decent cat sa nu te alerge un 320diesel amarat, trebuie sa o soliciti serios si creste si consumul.

Deci, pentru ce ai lua 320i daca pana si avantajul consumului dispare cand o alergi? In fine, e prea multa obtuzitate pe aici, se merge pe principiul " masina mea e cea mai buna". Mai exista si alte marci, dar cand unii vorbesc din auzite n-ai cum sa intelegi.

 

Stii cat da producatorul la 320i?

Link to comment
Share on other sites

In nicun caz nu as cumpara in 2015 o masina cu motor aspirat pe benzina de 3.0L care dezvolta doar 218cp, frustrarile vor fi inevitabile,fereasca sfantul sa te alerge un 2.0d resoftat, mai ales la deal si apoi sa iti lingi ranile la pompa. Cel de 2,0 este prea lesinat din start, mai ales pt cineva care vinde dupa 30d.

 

nici eu nu puteam sa o zic mai bine ! Dar in restul timpului, livrarea uniforma a puterii de pe un aspirat ajunge sa il cucereasca chiar si pe posesorul de dizel.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.