Jump to content

e38 730d


tirbic

Recommended Posts

Salutare...am un bmw 730d e38 din 99...am avut probleme cu cutia, dupa ce mergeam vreo jumatate de oran o lua razna, se tura in gol si ramanea in avarie. am vorbit cu mai multe persoane si mi-au spus ca problema ar fi de la grupul de valve. am zis ca mai bine sa cumpar alta cutie de la dezmembrari, am luat alta cutie dar este de pe un 735i v8, cutia este zf5hp24 si am vazut ca s-au pus pe mai multe motorizari nu numai pe motorina....am vorbit cu mai multi baieti care au schimbat cutia la acelasi model de masina ca al meu si au pus tot de benzina si le-a mers fara probleme si inca merg foarte bine, eh, la mine dupa ce am schimbat cutia, nimic bun, sta in avarie, dupa vreo 10 secunde se stinge afisajul din bord cu P R N D, cand bag in marsarier smuceste si se infraneaza...voi ce parere aveti, de la ce credeti ca ar fi problema? multumesc
Link to comment
Share on other sites

Nu va functiona. DDE-ul de pe diesel nu e compatibil cu modulul EGS de pe benzinar. Probabil doar cu rescrierea unor parametri din hartile softului si pentru asta iti trebuie un meserias in resoftari.

 

Parerea mea, este sa cauti o cutie de pe un diesel eventual functional, sa stii sigur ce cumperi.

Edited by nt98adu
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
am schimbat calculatorul...acum nu se mai stinge afisajul din bord, marsarierul merge dar cand o pun in D pleaca greu si intra in avarie...pe tester imi da "59 Stalling speed". am mai citit pe forumuri si cred ca este din cauza anului de fab., cutia a fost p o masina din 98 si a mea este din 99...
Link to comment
Share on other sites

Arunci cu banii aiurea, faci improvizatii, nu rezolvi problema si in final cheltui mai mult decat te-ar fi costat sa o repari pe a ta.

Cutiile se repara, sunt 3-4 service-uri bune doar in Bucuresti care iti pot repara cutia unul chiar Service Premium mai sus care incearca sa te ajute, unul in Timisoara si cu siguranta mai sunt multi prin tara. Intreaba daca nu stii si te ajutam.

Du cutia si calculatorul inapoi si repara-ti propria cutie ca nu e un capat de lume. Iti fac diagnoza, o desfac, vad ce e stricat si iti spun cat te costa.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.