Jump to content

Consum ulei X3 2.0d


Recommended Posts

Buna! Sunt Sunt posesorul unui BMW X3 motor 2.0D din anul 2007. Ăn ultima perioadĂŁ am observat cĂŁ mașina ĂŽmi afumĂŁ și nu mai are sprintul care trebuie. Am bĂŁgat mașina ĂŽn service sĂŁ-i fac schimbul de ulei și filtre,bĂŁieții de la service mi-au zis cĂŁ este dus turbo. Turbo a fost desfĂŁcut si trimis la rectificat, dar au zis ca nu are nimic, este in perfecta stare de funcționare.Ăn motor mai aveam aproximativ 1 l jumate de ulei. Posibil sĂŁ fie dus motorul sau care ar fi cauza acestui consum??? Când deschid bușonul de la motor pe unde se completeazĂŁ ulei ĂŽmi sare in sus. Este normal așa ceva? Edited by patrik
Link to comment
Share on other sites

Poate sunt simeringurile de supape.

 

1 litru la mie nu e ceva care sa te sperie foarte rau. Eu asta as schimba prima oara daca 100% nu exista pierderi de ulei.

La diesel adesea se pierde ulei pe la galeria de admisie, insa unii mecanici nu vad pentru ca nu sunt familiarizati cu aceste motoare.

Link to comment
Share on other sites

Posibil sa fie pe la garnitura de _chiulasa_? Dar automat s-ar cunoaste daca ar fi pe la ea. Nu? Sau pe la alte Garnituri pe unde ar mai putea? Oricum eu am sa le zic parerea ta cu simeringurile de supape, si am sa vad ce zic ei. Am sa revin cu un raspuns la aceasta problema si sa-l postez

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Nu cred. Simeringuri de supape sau segmenti. Insa m-as mira sa fie chiar atat de uzat. Sa se uite totusi si pe la galeria de admisie dupa pierderi pe la clapete.

Vezi si daca se ocupa cu astfel de probleme. Sa nu fie un service care nu se ocupa de motoare.

Edited by Service Premium
Link to comment
Share on other sites

Din pĂŁcate nu. Am si un 320 motor de 2000 din anul 1999 si deschid bușonul si nu sare uleiul. Cineva mi-a zis ca ar fi dus motorul la X3 dar nici nu as da banii așa aiurea. Nu știu ce sa fac

Este normal SA NU SARA uleiul la 320d din 2000.Are o aparatoare din tabla deasupra lantului de la distributie,de acea nu sare uleiul.Daca desfaci busonul la ulei(cu motorul oprit)si te uiti cu ajutorul unei lanterne o sa vezi ca este o bucata de tabla ce protejeaza lantul la distributie,de acea nu sare uleiul.Motorul M47N nu mai are acea aparatoare,de acea sare uleiul cand desfaci busonul la ulei.

 

Nu cred. Simeringuri de supape sau segmenti. Insa m-as mira sa fie chiar atat de uzat. Sa se uite totusi si pe la galeria de admisie dupa pierderi pe la clapete.

Vezi si daca se ocupa cu astfel de probleme. Sa nu fie un service care nu se ocupa de motoare.

Salut!Pai acele pierderi de ulei de la galeria de admisie,de pe landa flapsuri,daca se remediaza nu duc la scaderea consumului de ulei.Acel ulei care da afara pe langa simiringurile de la axul clapetelor oricum este ars de motor. Problema trebuieste cautata in alta parte.Sa incerce sa schimbe intai uleiul cu altul mai calitativ,si apoi trebuieste vazut in ce turatii tine masina,daca mai tot timpul motorul este in zona rosie, poti spune ca are un consum mic(1l la 1000km).

Link to comment
Share on other sites

Pai si uleiul pierdut nu se contorizeaza? Ideea e sa nu mai completeze ulei.

 

Cel mai important in astfel de situatii este sa elimini posibilitatea ca uleiul pe care-l consideri consumat de fapt sa nu fie pierdut pe la garnituri.

 

Ce zona rosie, bre? E 2.0 diesel.

Edited by Service Premium
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.