Jump to content

vreau sa cumpar un 320i


cristianghiras

Recommended Posts

salut

 

o sa merg in august (dupa ce termin cu licenta) in germania in "vacanta" sa cumpar o masina.

din ce am citit pe forum m-am hotarat sa-mi iau 320i 2.2 170 CP.

momentan am un focus din 2004 1.4 si vreau ceva mai puternic.

 

intrebarile mele:

1. unde sa caut inainte de a pleca? siteuri: autoscout24.de; mobile.de; astept altele poate mai bune.

2. in ce targuri imi propuneti sa merg?

3. in vama mai platesc ceva, taxe accize?

4. ce acte trebuie sa fac acolo, eventual cat costa?

5. cat costa verificarile in vederea cumpararii acolo si cam pe unde se fac?

6. sunt probleme cu RAR, ITP in romania pentru acest model?

7. daca ma orientez spre o masina cu pana in 150k km e ok?

mentionez ca am citit si postul cu ce verificari treb facute cend cumparam sh

adica asta http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=7823 foarte tare.

8. cat costa asigurarea in romania pentru acest model? sunt probleme cu acest aspect?

 

cam atat pentru moment .... ma mai gandesc eu si mai storc ceva intrebari.

Link to comment
Share on other sites

6. E o masina normala, nu vad de ce ar fi probleme cu RAR/ITP... (bine, depinde si de starea in care o iei/eventuale defecte ascunse descoperite la inspectia tehnica)

8. Ce fel de asigurare ? RCA e in functie de vechime/capacitatea motorului :blink:, iar CASCO - depinde unde il faci/dotari/an de fabricatie/francize - poate sa urce de la 500€ pana peste 1000 si ceva de €... dar de obicei e undeva intre sumele astea doua.

Link to comment
Share on other sites

ce inseamna? Netto Export Preis 10700.Euro .

 

ce inseamna D-75045 Walzbachtal?

 

am mai citit pe forum

 

 

1. alte siteuri nu mai stie nimeni? eu nu am gasit altele.

2. am inteles ca este mai bine sa merg in nordul germaniei....dar mai exact unde? eventual si nume de targuri bune(si o adresa ar fi un perfect)

3. ????? nu am gasit rasp

4. actele acolo: am citit ceva de numerele zoll. cu asigurarea si restul. dar ramane problema actelor pe care le primesc de la dealer...dar daca gasesc un privat cum se procedeaza?

5. nu am gasit rasp...

6,8. multumesc BoBo

7. am inteles ca numarul de KM conteaza cel mai putin.

Edited by cristianghiras
Link to comment
Share on other sites

EUR 9.900

 

Daten:

Gebrauchtfahrzeug, 198.000 km, 125 kW (170 PS), Benzin, Schaltgetriebe, Euro 3, Erstzulassung: 10/02, HU: 05/08, AU: 05/08, Klimaautomatik, blau-metallic, 4/5 TĂźren

 

Kraftstoffverbrauch ca.:

8,9 l/100km

CO2-Emissionen ca.:

213 g/km

 

Besonderheiten:

ABS, Stabilitätskontrolle, Einparkhilfe, Zentralverriegelung, Tempomat, el. Wegfahrsperre, Leichtmetallfelgen, el. Fensterheber

 

Beschreibung:

LĂźckenlos Scheckheftgepflegt, Klimaautomatik, PDC Einparkhilfe, CD Player, Bordcomputer, Multifunktionslenkrad, LM Felgen, weisse Blinker, KUNDENAUFTRAG !!!

 

Händler:

Celik Automobile

Euskirchener Strasse 123

D-52351 DĂźren

1.Tel.: +49 - (0)2421 / 555616

2.Tel.: +49 - (0)163 / 3030530

Fax: +49 - (0)2421 / 555617

 

 

eMail an den Anbieter

 

- Händler seit: 15.09.2003

 

 

ce spuneti de anuntul acesta?

ce inseamna Händler seit: 15.09.2003?

cum vad daca masina s-a vandut?

cum vad de cand este dat anuntul?

ce inseamna HU: 05/08, AU: 05/08?

Link to comment
Share on other sites

nu stiu daca merita sa iti iei benzina...mie mi-a zis dealarul de la autoransilvania de unde mi-am luat eu masina ca 90 % din masinile pe care le vinde sunt diesel,banuiesc ca e un motiv anume ptcare oamenii isi iau diesel,mai ales daca nu ti-o iei noua...din cate stiu motoarele diesel sunt mai durabile decat cele pe benzina...depinde de dorintele fiecaruia...si in legatura cu toate intrebarile de mai sus parerea mea ar fi sa te duci la vreun targ auto unde aduc masina de afara si sa ii itnrebi pe ei sau sa intrebi pe cienva care se ocupa cu adusul masinilor de afara....
Link to comment
Share on other sites

imi iau benzina pentru ca un diesel daca se strica mai bine il arunci la gunoi... pompa de motorina, turbina, injectia, etc... ffff multi bani...poate chiar cat dau pe masina in jur de 10000e.

 

imi iau benzina pentru ca nu merg mai mult de 15-20000km pe an

 

imi iau benzina pentru ca este mult mai probabil sa gasesc o masina mai buna cu mai putini km decat un diesel. daca fac un calcul 40000 la un diesel din 2001 fac vreo 240000km si eu vad numai anunturi cu diesel cu 140-160-180mii km deci e cam dubios.

 

baiatul de la autotransilvania... vinde 90% diesel pt k asa e romanul...calc doar pe termen scurt. consum mic...si gata. dar cand se strica o turbina si costa ...multi bani... si te mai lasa si masina in mijlocul drumului...

 

astept rasp la intrebrile mele.

Link to comment
Share on other sites

ce inseamna? Netto Export Preis 10700.Euro .

 

ce inseamna D-75045 Walzbachtal?

 

229436[/snapback]

 

 

Daca o cumperi pe firma, platesti valoarea Netto. Daca iei pe persoana fizica, mai adauga la pretul netto si 19% TVA.

 

E codul postal si orasul unde se afla masina.

 

 

De ce nu cumperi de la licitatii? E mult mai simplu, nu trebuie sa umbli aiurea.

Link to comment
Share on other sites

io din cate am vazut inainte sa cumpar e46 320d-ul meu, neamtul si-a scumpit masinile. acum poate te mai scoate ieftinirea taxei si iesi mai bine. dar io stiu?... se merita sa te duci sa cheltuiesti pe acolo bani de transport, cazare, batai de cap cu taxe acolo, batai de cap cu taxe aici... pentru ce? nu stiu! io sunt mai oportunist si mai comod si am preferat un BMW din tara, deja rulat. m-am gandit si ca unul care cumpara BMW, chiar daca l-a luat "ca sa sparga gura targului" si nu pentru ca ii place, are grija de el, cu tot cu drumurile noastre. nu il omoara ca pe o dacie.

si mai e ceva... nu pot sa fiu de acord cu afirmatia "baiatul de la autotransilvania... vinde 90% diesel pt k asa e romanul...calc doar pe termen scurt. consum mic...si gata. dar cand se strica o turbina si costa ...multi bani... si te mai lasa si masina in mijlocul drumului...", pentru ca cu diferenta de bani de la consumul la motorina la benzina (de la 12 l/100km pt benzina la 6 l/100km la motorina) poti sa intretii masina. la un calcul simplu ai sa vezi ca iesi dublu la carburant pentru benzina, iar intr-un an, asta inseamna enorm, mai ales daca faci calcul la max 20k pe an, asta inseamna cel putin 10 mil pe an...

Link to comment
Share on other sites

io din cate am vazut inainte sa cumpar e46 320d-ul meu, neamtul si-a scumpit masinile. acum poate te mai scoate ieftinirea taxei si iesi mai bine. dar io stiu?... se merita sa te duci sa cheltuiesti pe acolo bani de transport, cazare, batai de cap cu taxe acolo, batai de cap cu taxe aici... pentru ce? nu stiu! io sunt mai oportunist si mai comod si am preferat un BMW din tara, deja rulat. m-am gandit si ca unul care cumpara BMW, chiar daca l-a luat "ca sa sparga gura targului" si nu pentru ca ii place, are grija de el, cu tot cu drumurile noastre. nu il omoara ca pe o dacie.

si mai e ceva... nu pot sa fiu de acord cu afirmatia "baiatul de la autotransilvania... vinde 90% diesel pt k asa e romanul...calc doar pe termen scurt. consum mic...si gata. dar cand se strica o turbina si costa ...multi bani... si te mai lasa si masina in mijlocul drumului...", pentru ca cu diferenta de bani de la consumul la motorina la benzina (de la 12 l/100km pt benzina la 6 l/100km la motorina) poti sa intretii masina. la un calcul simplu ai sa vezi ca iesi dublu la carburant pentru benzina, iar intr-un an, asta inseamna enorm, mai ales daca faci calcul la max 20k pe an, asta inseamna cel putin 10 mil pe an...

229462[/snapback]

dieselul tau nu consuma 6% la acelasi regim de viteza la care un motor pe benzina consuma 12%...asa ca dif e mai mica si ... o turbina e muuuult mai scumpa de 10 mil

Link to comment
Share on other sites

Daca o cumperi pe firma, platesti valoarea Netto. Daca  iei pe persoana fizica, mai adauga la pretul netto si 19% TVA.

 

E codul postal si orasul unde se afla masina.

De ce nu cumperi de la licitatii? E mult mai simplu, nu trebuie sa umbli aiurea.

229460[/snapback]

 

 

 

cum adica de la licitatii? unde sunt licitatiile astea?

Link to comment
Share on other sites

cum adica de la licitatii? unde sunt licitatiile astea?

229465[/snapback]

 

Nu trebuie sa alergi prin Germania de nebun.

 

Eu sunt adeptul licitatiilor de la o vreme, am primit multe recomandari de la cei care au cumparat de acolo. Masina ti se da in stare perfecta si fara defecte ascunse prin contract. Platesti banii in avans si te duci si o ridici fara stress si fara umblatura.

 

Trebuie sa o iei pe o firma, asta e singurul inconvinient, insa ai avantajul ca o iei la pretul Netto si platesti tva-ul in Romania doar cand o vei vinde.

Link to comment
Share on other sites

Nu trebuie sa alergi prin Germania de nebun.

 

Eu sunt adeptul licitatiilor de la o vreme, am primit multe recomandari de la cei care au cumparat de acolo. Masina ti se da in stare perfecta si fara defecte ascunse prin contract. Platesti banii in avans si te duci si o ridici fara stress si fara umblatura.

 

Trebuie sa o iei pe o firma, asta e singurul inconvinient, insa ai avantajul ca o iei la pretul Netto si platesti tva-ul in Romania doar cand o vei vinde.

229471[/snapback]

 

detaliaza putin...cu firma nu e problema.

e fffff interesant

unde cum cand?

Link to comment
Share on other sites

Iti redau de pe Alfaclub.ro un ghid pentru cumparat masina de la licitatii.

 

Personal sunt membru de aproape 2 ani al site-ului de licitatii, si probabil am intrat intr-o baza de date cu mailuri, pentru ca primesc o gramada de oferte de la diversi dealeri din Germania, Belgia si Olanda.

 

 

Informatiile de mai jos au fost postate de mine pe reno.ro, scriu asta pentru a nu se isca discutii privind sursa materialului :blink:.

 

M-au intrebat colegi de forum care e procedura de achizitie la licitatie a unei masini din Belgia, mai exact carsontheweb.be, mai ales tinand cont ca in ultimele luni preturile pe mobile.de au cam luat-o razna.

 

In primul rand, exista si carsontheweb.de, respectiv licitatii din Germania (drumul mult mai ieftin si numere temporare la juma' de pret). Atat site-ul .be cat si .de listeaza toate vehiculele, e bine de tinut cont totusi unde se afla masina.

 

Conditiile de participare sunt publicate la: http://www.carsontheweb.com/CarSite/terms.aspx?language=en

 

si explicate:

http://www.carsontheweb.com/CarSite/FAQ.aspx?language=en

 

1. Sistemul in general:

 

Societatile de leasing din DE si BE ramase cu vehiculele iesite din contract urmaresc sa le valorifice rapid la un pret cat mai bun. Pentru aceasta se organizeaza licitatiile online pe www.carsontheweb.be , licitatii la care dealerii de autovehicule uzate le cumpara pentru a le revinde ulterior clientilor finali.

 

2. Cine poate participa la licitatii?

 

Orice firma dealer auto din Europa. Te inscrii pe site cu numele firmei , CIF-ul e esential (fostul CUI cu RO in fata) si ai acces la detalii masini si poti licita.

NU pot participa persoane fizice.

NU trebuie sa ai in statulul firmei obiect de activitate comert auto. Nu se verifica, te cred pe cuvant.

 

3. Cum se liciteaza?

 

Alegi vehiculul dorit din liste si te uiti la pretul minim si la pretul tinta. Minimul e orientativ, sa nu pui 2000 pe o masina pe care ei vor sa o dea cu 6800. Regula este ca licitatiile se incheie oricum la un pret sub pretul tinta. Respectiv nimeni nu vrea sa dea cat ar vrea ei sa incaseze.

 

Exemplu: O laguna are minimul la 4500 si targetul la 7000. Licitezi pe masina, pui 6500. Daca esti primul , va aparea pretul curent 4500. Altii vor vedea ca ai pus 4500 dar nu vor sti cat esti tu dispus sa dai, adica 6500. Altul pune 5000. Cum tu ai pus maxim 6500, sistemul pue in locul tau 5100 automat. Si tot asa...

 

Sa zicem castigi licitatia la 6500. In momemtul asta iti vine un mail de felicitare si in 2 zile ai confirmarea sau refuzul vanzatorului. Adica pentru ca nu ai dat 7000 cat vor ei isi rezerva dreptul sa refuze. Mie mi s-a itamplat de doua ori sa castig licitatii sisanu mi se acorde masina. Daca vrei sa fii absolut sigur ca masina iti revine, pune suma = tagetul si bifeaza "Place maximum bid immediately".

 

4. Am castigat licitatia, vanzatorul mi-a acorat masina, acum ce?

 

Primesti un email pe care il printezi, stampilezi, semnezi si il trimiti pe fax in Germania sau Belgia. Acesta este actul de vanzare cumparare. Termen 2 zile lucratoare.

Platesti suma la care ai castigat licitatia + 75 Euro taxa participare la licitatie in contul indicat de ei. Termen 5 zile lucratoare.

Posibil sa nu fie aceeasi firma, eu de exemplu am cumparat masina de la Ecadis Gmbh din Koln si am ridicat-o de la un garaj din Amberg.

 

Transferul banilor dureaza cateva zile asa ca nu amanati pe ultima zi.

 

5. Livrare

 

Cand au oamenii banul, te suna si te anunta cand si unde te poti prezenta dupa masina. Cazul meu: am castigat licitatia joi dimineata, joi dupamasa mi-au confirmat acordul vanzatorului, joi seara am trimis faxul de confirmare, vineri am platit, marti dimineata m-au sunat ca au primit banii, miercuri dimineata m-am prezentat dupa masina.

Acolo primesti factura fiscala, proces verbal predare primire si cheile. Factura fara TVA evident si daca nu revinzi masina nu ai treaba cu TVAul nici in Romania.

 

Eu luand-o din Amberg DE am facut rapid numerele rosii si asigurarea tot acolo cam 150 de Euro si 15 minute. In Belgia e cam 300 de Euro.

 

 

Atentie la:

1. Descrierea masinii: carnet de service e esential, ultima mentenanta e forte bine sa fie mentionata, mai ales daca masina are peste 120ooo. Distributia ---

2. Pozele masinii: mai ales starea interiorului este un bun indiciu despre cum a fost folosita

3. Prezenta zgarieturi lovituri la Pictures Damage. Cu cat mai multe cu atat mai bun pret vei obtine.

4. Vicii ascunse: NICI O GARANTIE. Carsonteweb nu vinde masini cu probleme de functionare. Cand se face receptia, te asiguri ca totul functioneaza. Orice apare dupa aia si nu e mentionat la Car Damage pe site, ei bine, te descurci singur.

Cazul meu: Alfa 156 cu service la zi, distributie, discuri, ambreiaj schimbate, merge perfect,nu bate nu zdrangane, interior perfect. DAR, dupa 1500 km (drumul inapoi si ceva fataiala) imi agata cea la marsarier. Desfacut cutia, schimbat un rulment cu 20 RON, acum e OK dar manopera nu a fost ieftina. La 5600 cat am dat pe ea zic bogdaproste.

 

 

Cam asta imi trece prin minte acum, daca aveti intebari, shoot.

 

Succes!

Link to comment
Share on other sites

@wlf:ai tinut ascuns pana acum ghidul asta? :blink: parerea mea e ca ar trebui pus undeva sa il vada toti, ca topic separat... pentru ca sunt multi care isi pun intrebari cu privire la cumpararea de masini. cel putin ca o alternativa. Edited by bara_ac
Link to comment
Share on other sites

NU trebuie sa ai in statulul firmei obiect de activitate comert auto. Nu se verifica, te cred pe cuvant.

lol :)  :)  :)  :)  :D  :blink:  :)

229476[/snapback]

 

E strict pentru dealeri, asta e faza. Oricum nu trebuie sa le trimiti documente, si oricum nu cred ca e SRL care sa nu aiba toate activitatile trecute in statut.

Link to comment
Share on other sites

Prin contract masina trebuie sa fie in stare perfecta, fara nici un defect, carte de service si tot ce trebuie. Eu spun ca e mai sigur decat sa te duci si sa te fraiereasca vreun arab prin Germania.
Link to comment
Share on other sites

bine dar daca nu e in stare perfecta? ce se intampla?

229484[/snapback]

 

Ei, asta nu stiu sa iti spun, trebuie aflat din termeni si conditii.

 

Nu eu am facut ghidul, este pus de cineva de pe alfaclub care si-a luat masina de la ei. Se pare ca sunt si alte persoane care si-au luat si au fost multumiti, si cu siguranta si eu voi face la fel cat de curand.

 

Ultima mea masina am cumparat-o din Germania fara sa ma deplasez pana acolo. Am platit un tip care aduce masini pe platforma, am vorbit cu neamtul la telefon si mi-a trimis toate actele prin fax. M-a costat 50 de euro pentru ca respectivul sa se abata de la ruta lui si sa imi confirme ca masina corespunde cu ce am primit de la neamt si ca totul e in regula, si 500 de euro sa mi-o aduca pe platforma la urmatorul drum care l-a avut. Mi-a platit el garantia care se lasa pentru Mwst, si mi-a adus toate actele facute. Am fost super multumit.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.