Jump to content

Evacuare e46 330i


Recommended Posts

Bunn cum sa incep...aveam montata pe masina o toba aftermarket, am achizitionat-o pe cea originala, toate bune si frumoase am montat-o, insa ma intereseaza de ce nu se mai deschide clapeta aceea de pe a 2 evacuare, tin sa mentionez ca am degripat clapeta deoarece se misca mai greu, am introdus furtunasul acela in vaccumatica aveea insa nu se misca indiferent de turatie.

Pe ce principiu functioneaza clapeta aceea. deschide dupa o anumita turatie?

Care ar putea i cauza, o rezolvare exista?

Va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Nu se misca in sensul ca e inchisa tot timpul sau e deschisa tot timpul ? Poate n-ai infipt furtunasul unde trebuie.

Recomandarea e sa infunzi furtunasul cu ceva astfel incat clapeta sa stea deschisa tot timpul. Si da, deschide dupa 2000RPM, daca imi amintesc bine.

 

Sta inchisa, o pot misca cu degetele, adica o pot deschide.

Pai un singur loc are unde sa il pun, pe chestia aceea rotunda are un tumburuc sa zic asa...gresesc?

Mi-ar fi simplu sa il blochez pe deschis insa as dorii sa functioneze.

Ma puteti ajuta?

Multumesc Bogdan!

Link to comment
Share on other sites

Salut Radu,

Asa am inteles si eu, ca se deschide dupa ce se tureaza mai tare sau cand se incalzeste motorul...nu stiu exact. La mine e deschisa tot timpul, cred ca e mai ok asa. Poti sa mergi la un atelier sa iti taie valva de pe tips si sa scoata clapeta, eu asa as face. Altfel, cred ca iti trebuie o alta finala, si nu prea merita deranjul. Te salut!

Link to comment
Share on other sites

de pe net

 

When the engine is running, the hose should make a hissing noise when not connected. If it doesn't, then the hose running from the intake manifold has failed somewhere and your valve is staying open because of that.

 

mai pe scurt - vezi daca furtunul de vacuum "fasaie" daca nu,inseamana ca e intrerupt pe undeva si trebuie verificat .

daca vrei sa il anulezi

 

 

aici mai ai http://www.diymybmw.com/e46/golf-tee-mod/

 

PS:nu cred ca e nevoie de taiat valva de pe tips si scos clapeta.

Edited by alex230ro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pfff, pana la urma care este rolul acelei clapete. La ce ajuta mai exact?Merg pe premisa ca nu a fost montata fara rost acolo, in plus sunt destul de tipicar si chiar as vrea sa o fac sa mearga.Nu imi fasaie acel furtun, am vazut ca duce undeva prin spatele barii, de unde este acesta alimentat, are cineva habar?

Sper sa nu deranjeze intrebarile mele insa imi imi sta pe creier aceast lucru.

Va multumesc pentru raspunsuri.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.