Jump to content

Ajutor montaj navi mare bmw e46!


Recommended Posts

Salutare tuturor, sper sa ma poata ajuta cineva cu montajul navigatiei oem 16:9. Momentan pe masina am navi monocrom cu modulele in portbagaj si cablul care intra in casetofon e cel cu mufa mica albastra. Acum am luat de la cineva monitorul mare si modulul de navi mk3 si am inteles ca imi mai trebuie tras cablul de video cu mufa alba. Ma poate ajuta cineva cu o schema pt acest cablu sau cu un cablu de genu sau macar ceva sfaturi daca o sa imi afiseze pe ecran daca fac cablul acesta sau trebuie sa il modific si pe cel care il am? Mentionez ca am montat navi mare cu modulul si am mufat doar cablul care il am si merge absolut tot doar ca monitorul nu afiseaza se aprinde doar fundalul. Multumesc anticipat si astept ajutorul vostru!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut tuturor! In primul rand multumesc colegului manole pt ajutor si imi pare rau ca nu am mai luat cablul de la time dar au intervenit alte probleme pe parcurs.

Intr-un final am facut cablul, navi merge ok doar ca am cateva probleme minore, adica: nu pot seta ora, data, si limita de viteza, sunt acolo intru pe ele dar cand trebuie sa dau set, acel buton pe ecran e inchis. Daca a mai intalnit cineva problema asta il rog sa ma ajute cu un sfat. Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

buna seara

am reusit sa montez pe e46 navi 16:9 luata tot de pe un e 46

am luat si instalatia electrica si totul este ok

acum am si eu o intrbare, la aceasta instaltie avea 2 fire mai iesite din manunchiul instalatiei

1 fir maro cu rosu care venea legat in mufa de la bord pe firul negru cu alb si al doilea fir albastru cu galben care era lagat la panoul de sigurante in mufa cu fire albastra cu galben

ce fac aceste doua fire?

va multumesc

Edited by emilmarin
Link to comment
Share on other sites

salut

multumesc pt raspuns

pinii pt magazie sunt deja cuplati in mufa B de la bm 54 si duc la mufa de la magazie, deci nu sunt acestea

mufa care am aratat-o in poza de mai sus duce in bm dar are firele scoase din mufa

daca as sti la ce se conecteaza mufa in cauza as sti si unde vin pini bagati in bm

poate totusi cineva ma ajuta

Multumesc

asta e mufa in cauza

post-66831-0-96082600-1456510618_thumb.jpg

Edited by emilmarin
Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Salutare am și eu o problemă, recent am luat-o Navigație Oem 16:9 cu toate modulele mai exact cu:

 

NAVI MARE 16:9 

MODUL SUNET BM 54

MODUL GPS MK 4

MODUL TV

MODUL BLUETOOTH 

MAGAZIE DE CD-URI

INSTALAȚIE ELECTRICĂ COMPLETĂ 

Am montat-o pe mașină singur mi-a luat 13 ore să, o fac cap coadă ca la carte doar că:

 

Am 2 fire mai subțirele care duc din modul GPS mai exact din mufa "VIOLET" până în față.

1 fir este "ALBASTRU CU GALBEN "

Iar celălalt este "VERDE CU GALBEN "parcă.

Și bănuiesc că trebuie legat undeva dar nu știu unde mai exact.

Asta ar fi prima problemă"!!

 

  A-2-a problemă ar fii faptul că, eu pe instalația navigației în față mai exact unde e Navigația am 2 mufe care una e de la Microfon,iar a-2-a este de la AUX .

În spate unde sunt toate modulele conectate dar mai am o mufă cu 3 pini exact ca cea din față neagră de la "AUX" care nu știu ce e,ce vine băgat în ea.

 

Întrebarea ar fii e posibil ca acea mufă din spate care vine pe mufa de la Bluetooth să fie de la Bmw Assist sau e posibil să fie de la altceva".?? 

20230820_205839.jpg

20230619_081415.jpg

Captură de ecran_20230616_160835_OLXro.jpg

Captură de ecran_20230616_160818_OLXro.jpg

Captură de ecran_20230616_160814_OLXro.jpg

Captură de ecran_20230616_160810_OLXro.jpg

Captură de ecran_20230616_160822_OLXro.jpg

Edited by LaUrEnTiU97
Adăugare info.
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, LaUrEnTiU97 said:

Salutare

Am 2 fire mai subțirele care duc din modul GPS mai exact din mufa "VIOLET" până în față.

1 fir este "ALBASTRU CU GALBEN "

Iar celălalt este "VERDE CU GALBEN "parcă.

Și bănuiesc că trebuie legat undeva dar nu știu unde mai exact.

Asta ar fi prima problemă"!!

 

  A-2-a problemă ar fii faptul că, eu pe instalația navigației în față mai exact unde e Navigația am 2 mufe care una e de la Microfon,iar a-2-a este de la AUX .

În spate unde sunt toate modulele conectate dar mai am o mufă cu 3 pini exact ca cea din față neagră de la "AUX" care nu știu ce e,ce vine băgat în ea.

 

Întrebarea ar fii e posibil ca acea mufă din spate care vine pe mufa de la Bluetooth să fie de la Bmw Assist sau e posibil să fie de la altceva".?? 

 

Salut!

1. Asa cum a explicat un coleg mai sus in postarea nr. 10 din topic, firele din mufa violet merg la senzorul de roata. Conectarea lor face ca masina sa-si pastreze pozitia pe harta atunci cand semnalul GPS este slab sau inexistent (intr-un tunel de exemplu). Din cate imi amintesc se leaga la modulul DSC (nu mai retin exact).

2. Daca ai magazia de CD-uri conectata si functioneaza corect atunci acea mufa ramasa libera ar putea fi de la un modul de telefon (altul fata de cel pe care l-ai montat).

Au fost mai multe variante de module (cu sau fara Bluetooth) si unele aveau un amplificator GSM extern alimentat cu aceasta mufa. Daca modulul Bluetooth functioneaza corect poti ignora acea mufa. Se pot activa si comenzile vocale pentru modulul Bluetooth, iar pe partea de conectivitate este compatibil doar cu IOS.

Mai exista o mufa similara care alimenteaza antena radio de pe stalpul din stanga spate, dar banuiesc ca pe aceea ai conectat-o.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.