Jump to content

motor n53


BOASKA

Recommended Posts

Nu se mai ung draciile alea de culbutori si incepe sa bata, si este destul de scumpa o chiulasa, valvetronicul nu merge cu ulei gros, si in n52 se baga LL04 deci 5w30, 0w40 sau poate 0w30 , deci full sintetic

 

5w40 este LL01, sigur o sa scada consumul de ulei dar m-am uitat la service in catalogul cu uleiuri si asta nu avea asa ceva aprobat

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Eu am am pus 0w40 castrol titanium si merge mai rotund motorul de cand l-am pus,am deja 1.000 km parcursi si se mai aud foarte putin culbutorii. Cu 5w30 se auzeau mai pronuntat.

 

Incearca-l ! :)

 

Pai am aproape 7000km deja, am completat 1.5ltr pana acum, 2 litri la 10.000km nu mi se pare mult, urmatorul schimb il fac si eu cu 0w40, la mine nu bat culbutorii, ma enerveaza totusi ca mananca ulei, la 320d nu completez deloc si nu il menajez, are 270k pe putin

 

Pe viitor o sa cumpar si o valva ccv noua...

Link to comment
Share on other sites

1455823834[/url]' post='2329446']

Pai am aproape 7000km deja, am completat 1.5ltr pana acum, 2 litri la 10.000km nu mi se pare mult, urmatorul schimb il fac si eu cu 0w40, la mine nu bat culbutorii, ma enerveaza totusi ca mananca ulei, la 320d nu completez deloc si nu il menajez, are 270k pe putin

 

Pe viitor o sa cumpar si o valva ccv noua...

 

Sa specific,culbutorii se auzeau doar la rece,cand era motorul rece. Dupa drum lung/turat,nu se mai auzeau.

N52/n53 recunoscut ptr consumul de ulei...daca te gandesti sa schimbi valva ,merita si furtunele alea 3.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...
On 10/15/2015 at 6:50 PM, BOASKA said:

Am vizionat o masina care este in stare buna inca, ma nelinisteste insa motorul, N53 :)

 

Ma puteti ajuta cu ceva pareri legate de motorul asta? N53B30

Am un 530i F10 2012 am 276000km.Acestea sunt cele mai fiabile motoare pe benzina daca este intretinut corespunzator.Schimbul bujiilor ,bobinelor la 30.000.La 200.000 schimbat ulei in cutie,set garnituri la 250.000 am curatat injectoarele .Fiind injectie directa e normal.Daca cineva nu are bani de i tretinere e bine sa se orienteza spre alta masina.La 10 ani am scimbat tot sistemul de franare,propulsie ...5000 euro Austria ...dar fac 600.000 fara alte investitii asta daca este expoatat normal cu grija.Se stie mersul.sportiv omoara motorul.oricare ar fi el...consum 9 in oras 6,5 afara Recomand 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.