Jump to content

BMW 324 D proiect


97MNU

Recommended Posts

Salut , am un BMW e30 324D an 87 (86 cai) , am cateva intrebari si cer cateva sfaturi , am cateva probleme cu rugina in urma unor accidente , in special la praguri (asta nu e accident , dar din cate am inteles e moartea lor..) si aripa spate stanga (a fugit pe pietris si a ajuns in sant in urma unei depasiri la limita.. ) Oricum planuiesc sa o vopsesc si sa-i fac cateva retusuri substantiale , intrebarile sunt , motorul meu 2.4 e lenes , as spune ca este din grup , dar nu le prea am cu mecanica , ideea este ca se tureaza foarte rau ... Ce grup as putea sa-i pun? Si o a doua intrebare , pot sa-i pun un alt motor tot diesel? Multumesc pentru intelegere ...
Link to comment
Share on other sites

Salut , am un BMW e30 324D an 87 (86 cai) , am cateva intrebari si cer cateva sfaturi , am cateva probleme cu rugina in urma unor accidente , in special la praguri (asta nu e accident , dar din cate am inteles e moartea lor..) si aripa spate stanga (a fugit pe pietris si a ajuns in sant in urma unei depasiri la limita.. ) Oricum planuiesc sa o vopsesc si sa-i fac cateva retusuri substantiale , intrebarile sunt , motorul meu 2.4 e lenes , as spune ca este din grup , dar nu le prea am cu mecanica , ideea este ca se tureaza foarte rau ... Ce grup as putea sa-i pun? Si o a doua intrebare , pot sa-i pun un alt motor tot diesel? Multumesc pentru intelegere ...

Se poate absolut orice; poti sa bagi si motor de M pe el. Binenteles ca trebuie facute modificari substantiale.

Link to comment
Share on other sites

Pai si modificari in carte? Nu vreau sa ma trezesc ca ma trage Piedone pe dreapta si dupa raman fara certificat :))

Pai va fi trecut la "mentiuni" modificarea respectiva, insa partea proasta e ca toate astea costa...si nu putin! Ca sa nu mai vorbesc de drumuri si hârÞoage, adica timp pierdut.

Ce vrei tu sa faci e putin cam complicat -parerea mea-; cat te vei chinui cu un alt motor (cumparat, demomtat motorul actual, montat celalalt motor, eventuale modificari + alte componente, omologat, acte peste acte etc), mai bine iti iei un alt ursulet cu motorizarea pe care o vrei. Iti spun ca tot la banii aia ajungi.

Link to comment
Share on other sites

Ok , deci faza cu motorul pica , ideea e ca daca iau alt urs o sa ma coste si adusul din afara si inscrierea si o sa fie si benzinar... Faza e ca motorul e bun , nu a fost umblat niciodata in el , eu cred ca are stoparea asta pe la 130-140 km/h din grup , se tureaza si foarte rau , as putea sa-i pun alt grup? Din cate am vazut pe net e vorba de un raport , imi puteti da niste sfaturi despre ce grup ar trebuii sa iau?
Link to comment
Share on other sites

daca se limiteaza la 13- 140 probabil ca ai un grup mai scurt pentru demaraj mai bun.Poti pune alt grup dar vei pierde din demaraj.din ce am vazut 3.46 a fost pus pe 324d deci cauta un grup cu un raport cat mai apropiat.

 

aici ai toate combinatiile motorizare=>diferential de pe E30

 

http://www.e30zone.net/e30zonewiki/index.php/Differential

legat de ce vrei tu sa faci iti recomand sa ai un buget de minim 2000 eur,in momentul in care desfaci masina o sa gasesti mult mai multe probele decat praguri ruginite si aripa stanga .

Link to comment
Share on other sites

Ok , sa zicem ca accept grupul si tot ce e pe ea asa cum este , problema e ca eu nu prea gasesc la TG Jiu piese ... Deci trebuie sa cumpar de la dezmembrari , etc... Mai ales ca e 2.4 D deci foarte greu de gasit piese si e in 4 usi , elemente de caroserie mai rare , o problema care o am e pompa servo frana (tulumba aia) se tot duce , am schimbat si pompa centrala si pompa vacuum , acum am vazut ca mi-a bagat motorina in ea... Am cumparat in jur de 5 pompe servo frana (tulumbe) , ideea e ca am curatat foarte bine pompa vacuum si la pompa centrala i-am luat garnituri noi ... Am frane bune , dar cred ca-mi va baga motorina dinou in ea.. De la ce sa fie?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.