Jump to content

3.0i 231hp an 2002


ALCS

Recommended Posts

Va salut baiati si fete

 

De curand sunt in posesia unui frumos exemplar de BMW E46, an 2002 cu un motor pe masura de 3Litri si 231 hp

Sunt destul de multumit ca si masina, cu unele mici exceptii din bord :))) (DSC aprins) insa per ansamblu este o masina ce merita tot respectul cuvenit ..Am sa urc cateva poze din care sper sa va dati seama cum arata

Optiunile sunt destule, chiar functionale .. Daca aveti intrebari va stau la dispozitie cu orice raspuns

post-75051-0-60475400-1447405583_thumb.jpg

post-75051-0-25294200-1447405593_thumb.jpg

post-75051-0-61988100-1447405631_thumb.jpg

post-75051-0-76023000-1447405636_thumb.jpg

Edited by ALCS
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Am vazut-o de vanzare, ai luat-o tu sau tu o ai la vanzare?

 

Da, a fost la vanzare si acum este la mine.. O am si pe OLX insa cu gandul de schimb cu ceva in 4 usi sau cash!

Ca si serie 3, este prima de acest gen ..

de'a lungul timpului m-am lovit in general de seria 5, insa 3.0i nu este de neglijat deloc. Este o masina foarte fiabila si puternica si daca as face o incursiune in timp, regret acum ca nu am fost tentat sa incerc si E46 (motoare peste 2.3i). Dar.. este bine si acum :)

Singura problema cu care am luat-o este DSC si martorul de la placute aprinse. Am bagat-o pe tester aseara, insa nu s-a putut loga pentru ca un pin din mufa ei este dus putin. Insa am reusit sa sun proprietarul si sa ma clarifice : senzorul ABS stanga spate..

Cat despre masina, dau cheie si plec. Nimic altceva..

Imi place

Link to comment
Share on other sites

Da, a fost la vanzare si acum este la mine.. O am si pe OLX insa cu gandul de schimb cu ceva in 4 usi sau cash!

Ca si serie 3, este prima de acest gen ..

de'a lungul timpului m-am lovit in general de seria 5, insa 3.0i nu este de neglijat deloc. Este o masina foarte fiabila si puternica si daca as face o incursiune in timp, regret acum ca nu am fost tentat sa incerc si E46 (motoare peste 2.3i). Dar.. este bine si acum :)

Singura problema cu care am luat-o este DSC si martorul de la placute aprinse. Am bagat-o pe tester aseara, insa nu s-a putut loga pentru ca un pin din mufa ei este dus putin. Insa am reusit sa sun proprietarul si sa ma clarifice : senzorul ABS stanga spate..

Cat despre masina, dau cheie si plec. Nimic altceva..

Imi place

mai degraba dreapta spate senzor ABS,daca pica stanga nu merge km din ce tin eu minte. poti sa incerci sa scoti senzorul si sa il cureti,o sa mai mearga ceva timp dar in general rezolvarea e alt senzor.Stiu ca am patit asta pe pielea mea.mare grija daca iei senzor sh,aparent sunt ceva diferente intre 2.5 3.0,sau intre masinile de UK si cele de Europa.Tot din proprie experienta stiu :)

Martor placute= de verificat senzorii si cutiutele in care intre mufele(aripa stanga spate la prag,contraaripa dreapta fata) din pacate mai pot fi probleme pe traseu si sunt greu de rezolvat- tot din proprie experienta it spun,poti incerca sa lasi contactul pus 2 min cu usa de la sofer deschisa!!(altfel risi sa se incuie masina)asta presupunand ca a fost intrerupt circuitul doar temporar

Edited by alex230ro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

doamne ajuta ! ne faci o prezentare? poate un film cu un drive test?

 

 

Prezentare in ce sens? Doresti info legat de optiuni, sau tehnice? :) Pe tehnic, datele sunt din fabrica :

 

300 nm

250 km /h

6.5 0-100 km /h

consum 9.3 mixt

 

Optiunile sunt numeroase ..

 

 

No. Description

167 EU4 EXHAUST EMISSIONS NORM

 

210 DYNAMIC STABILITY CONTROL (DSC)

 

249 MULTI-FUNCTION FOR STEERING WHEEL

 

302 ALARM SYSTEM

 

431 INTERIOR RR VW MIRROR W AUT ANTI-D

 

441 SMOKERS PACKAGE

 

459 SEAT ADJUSTM., ELECTR. W. MEMORY

 

481 SPORT SEATS F DRIVER/FRONT PASSENGER

 

494 SEAT HEATING F DRIVER/FRONT PASSENGER

 

502 HEADLIGHT WASHER SYSTEM

 

508 PARK DISTANCE CONTROL (PDC)

 

522 XENON LIGHT

 

534 AUTOMATIC AIR CONDITIONING

 

661 RADIO BMW BUSINESS

 

785 WHITE DIRECTION INDICATOR LIGHTS

 

855 LANGUAGE VERSION ITALIAN

 

863 EUROPE/DEALER DIRECTORY

 

877 DELETION CROSS-OVER OPERATION

 

884 ITALIAN / ON-BOARD DOCUMENTATION

 

915 NO OUTER SKIN PROTECTION

 

928 TYIRE CONTROL

 

 

Series options

No. Description

255 SPORTS LEATHER STEERING WHEEL

 

351 LT/ALY WHEELS/STAR SPOKE 89

 

473 ARMREST, FRONT

 

520 FOGLIGHTS

 

548 SPEEDOMETER WITH KILOMETER READING

 

550 ON-BOARD COMPUTER

 

832 BATTERY IN LUGGAGE COMPARTMENT

 

 

 

 

 

@ alex230ro - senzorii se pot verifica in vreun fel anume? La modul, sa nu cumpar degeaba ?

Edited by ALCS
Link to comment
Share on other sites

Nu poate fi inlcuita mufa defecta? Va fi munca de chinez bãtrân, cel mai probabil, dar esti mort daca nu poti citi erori la motoarele astea.

Eu sunt curios cu ai ajuns tu la concluzia ca e foarte fiabilĂŁ, din ce inteleg, doar ce ai luat-o si deja ai probleme (sau le avea ĂŽncĂŁ de cand ai luat-o).

Link to comment
Share on other sites

Nu poate fi inlcuita mufa defecta? Va fi munca de chinez bãtrân, cel mai probabil, dar esti mort daca nu poti citi erori la motoarele astea.

Eu sunt curios cu ai ajuns tu la concluzia ca e foarte fiabilĂŁ, din ce inteleg, doar ce ai luat-o si deja ai probleme (sau le avea ĂŽncĂŁ de cand ai luat-o).

 

 

Masina le avea, (DSC aprins) si de ce spui ca nu este fiabila?

Inainte de 3.0i am avut un VW BORA v6 2.8i 4Motion 204hp. O masina EXTRAORDINARA insa cam nervoasa si uneori enervanta . Spun asta pentru ca desi era foarte rapida (am stat in linie cu un E46 330i care are peste Bora 30 hp) uneori aveam senzatia de instabilitate si incomoda la volan, obositoare.

Cu un cuplu bun (270 nm si 7.2 /100) stateam printre masini de pana in 240 hp ..

Ideea este ca E46 are ceva din seria E39, unde si aici am avut motoare de la 2.0i pana la 2.5i, insa adevarata diferenta o observ la tinuta de drum, acceleratie si confort cu toate ca am scaune sport electrice cu diverse pozitii pentru tot ce inseamna RELAXARE .

Asta este parerea mea, legat de aceasta masina E46 .. trage liniar fata de v6 ceea ce conteaza pentru ceilalti pasageri din masina. Cu alte cuvinte nu "se simte"

Cat despre mufa defecta, nu stiu ce sa spun.. poate exista cineva care sa s-a mai lovit de asta.

Eu astept pe cineva priceput :)

Link to comment
Share on other sites

legat de problema ABS/DSC

 

 

Teoretic poti sa scapi doar cu o curatare de senzor.oricum trebuie sa repari mufa OBD ca o sa mai ai nevoie de ea.

 

 

Cum se poate repara? Schimba? Help pls !!!

 

Vine iarna si nu reusesc sa imi dau seama ce are masina.

Ma poate ajuta cineva din Buc cu un tester ?? Platesc nu se pune problema.. vreau doar sa stiu ce investitie sa fac

Link to comment
Share on other sites

Doar roata dreapta spate trebuie sa o dai jos si sa o faci,in mod general acolo apar probleme.

 

 

Am incercat sa-i fac din nou un test, insa din pacate nu am reusit sa intru in calculator!! Daaaar... asa cum multi imi spuneau ca ar fi de vina ABS'ul si ca in prima faza trebuie schimbat senzorul /ii .. faza este ca am ABS!!! Deci problema ar fi din alta parte

Ba chiar din ceea ce am remarcat eu prin diferite topicuri si site'uri de profil, se pare ca semnul este de la LICHIDUL DE FRANA !! ?? Este adevarat?

 

 

 

citez :

 

"Este normal sĂŁ fie aprins când este trasĂŁ frâna de mânĂŁ. DacĂŁ rĂŁmâne aprins și dupĂŁ eliberarea frânei de mânĂŁ, poate indica un nivel scĂŁzut al lichidului de frânĂŁ (verificați și completați)"

post-75051-0-01107200-1448388164_thumb.jpg

Edited by ALCS
  • Like 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am reusit sa intru in service pentru schimbul de ulei (Motul 5w40 LL01), filtru ulei si polen (BOSCH ambele)

Cauciucurile de iarna schimbate si ele pentru sezon sa nu am probleme pana rezolv cu DSC'ul, si aseara am schimat becurile din interior /numar inmatriculare :)

 

 

Intrebare : De ce am luai -3 la postul de completat lichidul de frana? :huh:

post-75051-0-17205500-1449733165_thumb.jpg

post-75051-0-42943400-1449733171_thumb.jpg

post-75051-0-68933000-1449733182_thumb.jpg

post-75051-0-26854400-1449733188_thumb.jpg

post-75051-0-39641300-1449733194_thumb.jpg

post-75051-0-61968900-1449733198_thumb.jpg

post-75051-0-44573600-1449733204_thumb.jpg

post-75051-0-40788200-1449733209_thumb.jpg

Edited by ALCS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.