Jump to content

Achizitie F30 - Sfaturi


Alex Miron

Recommended Posts

Daca o sa le conduci pe amnadoua F30 respectic E46 in secunda 2 cu siguranta vei stii ce cumperi.Asta cu masina comuna F30 a fost simpatica replica colegului...si atata caz cu distributia la acest N47 cand la altele le cad turbinele,CCC-ul si costa cam la fel...nu vad o tragedie sa dai 3500-4000 lei pentru inlocuirea distributiei, nu o schimbi in fiecare an
Link to comment
Share on other sites

Inteleg partea cu F30 prea scump si ca se merge pe o masina de generatie mai veche pt a elimina samsareala (cat de cat).

 

Dar nu inteleg partea cu E46. Astazi sunt produse masini mult mai bune ca E46 de catre marci fara pretentii de premium. Nu inteleg de ce e nevoie neaparat de BMW :pardon:

Link to comment
Share on other sites

Inteleg partea cu F30 prea scump si ca se merge pe o masina de generatie mai veche pt a elimina samsareala (cat de cat).

 

Dar nu inteleg partea cu E46. Astazi sunt produse masini mult mai bune ca E46 de catre marci fara pretentii de premium. Nu inteleg de ce e nevoie neaparat de BMW :pardon:

 

Uite de ce:

 

b9fa3c00fc38f546c4b8378539fb88af.jpg

Link to comment
Share on other sites

Inteleg partea cu F30 prea scump si ca se merge pe o masina de generatie mai veche pt a elimina samsareala (cat de cat).

 

Dar nu inteleg partea cu E46. Astazi sunt produse masini mult mai bune ca E46 de catre marci fara pretentii de premium. Nu inteleg de ce e nevoie neaparat de BMW :pardon:

 

Nu spun cĂŁ nu aș fi puțin pĂŁrtinitor pentru cĂŁ am E46, dar sunt curios ce modele de la mĂŁrcile fĂŁrĂŁ pretenții crezi cĂŁ sunt mult mai bune pe la același buget, sĂŁ zicem un 5k. :D

Link to comment
Share on other sites

Dar ce are dieselul pt mers in oras? Si sa zici ca f30 este comuna si fie el si 320d nu iti ofera senzatii deloc.. hai sa fim seriosi ca se misca cel putin decent. Cat despre zgomot ORIBIL , iar este exagerat. Un e90 320d cu n47 nu deranjeaza absolut deloc, asa ca ma indoiesc ca f30 este asa oribil.

Parerile vin probabil de la cei care au benzina si e d einteles, dar hai sa fim putin obiectivi.

 

Pe langa faptul ca dai mai mult pe o masina diesel si o iei cu mai multi km, se incalzeste greu si trebuie sa mergi tiptil sa nu uzezi motor/turbina cat ai uleiul rece, strici DPF, uzezi ambreiajul si stai in clantzanit de motor. N-am nimic cu motoarele diesel, am mers pasager in e39 530d si este sublim raportat la cost/zgomot/consum/putere, chiar mi-as lua. La fel si 1.9tdi-urile care sunt indestructibile si costa cat costa. Dar sa dai atatia bani pe un N47 pus pe o masina cheala mi se pare nebunie.

 

Daca o sa le conduci pe amnadoua F30 respectic E46 in secunda 2 cu siguranta vei stii ce cumperi.Asta cu masina comuna F30 a fost simpatica replica colegului...si atata caz cu distributia la acest N47 cand la altele le cad turbinele,CCC-ul si costa cam la fel...nu vad o tragedie sa dai 3500-4000 lei pentru inlocuirea distributiei, nu o schimbi in fiecare an

 

Un F30 320d de 15-17k este depaaaarte de a avea dotarile pe care le vrea initiatorul topicului. N-ai de ce sa te "indragostesti" de ea. Nu inteleg placerea de a sta intr-o masina cheala in zgomot de diesel 4 cilindri cu teama de a nu-ti crapa motorul din cauza super distributiei. Si imbatandu-te cu ideea ca "mananca putin frate!". Inteleg un e90 NFL dotat la 10k, inteleg un FL la 12K sa zicem, dar nu un F30 chel diesel!

  • Like 4
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Nu spun că nu aș fi puțin părtinitor pentru că am E46, dar sunt curios ce modele de la mărcile fără pretenții crezi că sunt mult mai bune pe la același buget, să zicem un 5k. :D

 

 

La acelasi buget cu al lui, nu pretul E46 de piata.

 

Adica as da cei 15k pe un passat (doar un exemplu), nu mai vechi de cativa anisori. Nu m-as duce pe BMW-uri prea vechi.

 

Da, merita un BMW cat mai e in garantie sau imediat iesit dupa ea. Gen F30. Merita. E90 asa si asa dar sa cumperi E46 nu vad de ce ai face-o cand dispui de banii pt masini mai bune/noi.

 

Scade calitatea si fiabilitatea prea mult incat sa justifice sa il cumperi.

Link to comment
Share on other sites

 

Un F30 320d de 15-17k este depaaaarte de a avea dotarile pe care le vrea initiatorul topicului. N-ai de ce sa te "indragostesti" de ea. Nu inteleg placerea de a sta intr-o masina cheala in zgomot de diesel 4 cilindri cu teama de a nu-ti crapa motorul din cauza super distributiei. Si imbatandu-te cu ideea ca "mananca putin frate!". Inteleg un e90 NFL dotat la 10k, inteleg un FL la 12K sa zicem, dar nu un F30 chel diesel!

 

Ca bine zici. Putina lume intelege. :thumbsup:

 

Vorba aia: Eu am F30, nu ca tine E90 =))))

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Chiar inteleg ce spuneti, va multumesc pentru ca ma ajutati, si sunt constient ca la 15.000E nu prea o sa gasesc ce vreau eu.

Sunt insa dispus sa mai scad din pretentii, ca nu e nimeni prost sa imi dea F30 320i automat full option, ingrijita si cu km putini la 15.000E, sunt constient de asta.

 

Si mie imi place mai mult sunetul motoarelor pe benzina, dar nu sunt la fel de comune (la vanzare) ca cele diesel insa, si preturile (din cate am observat), sunt mai mari.

Cred ca am gasit 1-2 in toata Romanica.

 

Vreau neaparat BMW pentru ca asta e marca care imi place(scuzati cacofonia).

Spuneam de acel E46 ca m-ar interesa pentru ca e o masina ieftina, si o am de plimbat pana mai strang ceva bani pentru una pe gustul meu din toate punctele de vedere.

325ci-ul acela ma satisface ca motorizare si sunet, e chiar o masina draguta, dar nu se compara cu F30 :))).

 

Ah, si faptul ca diesel consuma mai putin...chiar ma doare-n...

Edited by Alex Miron
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Chiar inteleg ce spuneti, va multumesc pentru ca ma ajutati, si sunt constient ca la 15.000E nu prea o sa gasesc ce vreau eu.

Sunt insa dispus sa mai scad din pretentii, ca nu e nimeni prost sa imi dea F30 320i automat full option, ingrijita si cu km putini la 15.000E, sunt constient de asta.

 

Si mie imi place mai mult sunetul motoarelor pe benzina, dar nu sunt la fel de comune (la vanzare) ca cele diesel insa, si preturile (din cate am observat), sunt mai mari.

Cred ca am gasit 1-2 in toata Romanica.

 

Vreau neaparat BMW pentru ca asta e marca care imi place(scuzati cacofonia).

Spuneam de acel E46 ca m-ar interesa pentru ca e o masina ieftina, si o am de plimbat pana mai strang ceva bani pentru una pe gustul meu din toate punctele de vedere.

325ci-ul acela ma satisface ca motorizare si sunet, e chiar o masina draguta, dar nu se compara cu F30 :))).

 

E60-ul LCI nu te atrage? Arata si bine, dotari gasesti in toate combinatiile posibile si imposibile, 520d e tot N47, 520i la LCI e un 2.0 in 4 cilindri...cu un interior pe masura (scaune confort, dvd si alte cele) si un exterior ingrijit se gaseste in banii astia. Si fara rulaj astronomic ;). Si e BMW, are toate dotarile pe care le vrei, atat ca e mai mare ca dimensiuni.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

E60-ul LCI nu te atrage? Arata si bine, dotari gasesti in toate combinatiile posibile si imposibile, 520d e tot N47, 520i la LCI e un 2.0 in 4 cilindri...cu un interior pe masura (scaune confort, dvd si alte cele) si un exterior ingrijit se gaseste in banii astia. Si fara rulaj astronomic ;). Si e BMW, are toate dotarile pe care le vrei, atat ca e mai mare ca dimensiuni.

 

Vreau eu 520i d-ĂŁsta! Trimite-mi, te rog, link-uri cu ele, cĂŁ de o lunĂŁ mĂŁ uit și nu existĂŁ...

Link to comment
Share on other sites

In cazul asta ajungi la peste 5000E cu reparatiile care mai trebuie facute. Daca mai ai si taxa de platit....

 

Cel mai bine mai astepti :)

 

Daca o cumperi (F30) acum la banii aia sigur nu gasesti cu tot ce trebuie si in 2-3 luni o sa iti para rau.

Da, poti sa faci tu retrofituri, dar de ce sa nu iei una direct cu tot ce trebuie, tot la banii aia ajungi.

Link to comment
Share on other sites

Inteleg ca ai mers cu E46 si ti-a placut,daca masina are taxa platita pretul e ok.Personal nu m-am uitat niciodata la anul masinii m-a interesat "feelingul" oferit.Pe de alta parte eu fac parte din cei pe care apreciaza un E30 mai mult decat orice E90/F30/E46 .

Edit:Da,2,5-ul ala suna intr-un anumit fel :) cum din pacate F30 nu va suna vreodata :(

Edited by alex230ro
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Masina e inscrisa, a si facut ceva investitii in ea.

Singurele piese care trebuie schimbate sunt bratele (2100RON), capete de bara(care nu stiu cat costa) si un furtun la pompa de apa care e 3j de lei.

Da, masina merge si se aude foaaarte misto.

Nu are look-ul modern pe care il caut eu insa :)

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

bratele fata sunt 2100 lei pe original,daca iei pe producator cred ca iesi mai ieftin.in mod normal capete bara+brate nu ar trebui sa sara de 1500 lei .poate 2100 brate+capete de bara+manopera

Daca nu e ceea ce iti place mai asteapta un pic sa iei F30-ul.

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Vreau eu 520i d-ĂŁsta! Trimite-mi, te rog, link-uri cu ele, cĂŁ de o lunĂŁ mĂŁ uit și nu existĂŁ...

 

Vazusem acum cateva zile pe Autovit unul, dar vad ca nu mai e. Oricum, prin DE sunt cateva si pleaca de la 10.000. Cam pe la 15k se invart alea ok. Exemplu: http://www.mobile.de/ro/Automobil/BMW-520i-Aut.-TOP-2.Hand-8xALU-Festplatte/vhc:car,pgn:1,pgs:10,srt:price,sro:asc,ms1:3500%3B17%3B,frn:01-2007,prx:15001,ful:petrol,vcg:limousine/pg:vipcar/213692575.html

Link to comment
Share on other sites

Vazusem acum cateva zile pe Autovit unul, dar vad ca nu mai e. Oricum, prin DE sunt cateva si pleaca de la 10.000. Cam pe la 15k se invart alea ok. Exemplu: http://www.mobile.de/ro/Automobil/BMW-520i-Aut.-TOP-2.Hand-8xALU-Festplatte/vhc:car,pgn:1,pgs:10,srt:price,sro:asc,ms1:3500%3B17%3B,frn:01-2007,prx:15001,ful:petrol,vcg:limousine/pg:vipcar/213692575.html

 

Vezi? Despre asta vorbeam, e atât de simplu sĂŁ veniți și sĂŁ spuneți cĂŁ gĂŁsești tot felul de variante OK, eventual ieftin... Realitatea este cĂŁ opțiunile nu sunt atât de variate, iar „era una” este foarte departe de a ĂŽnsemna cĂŁ o sĂŁ gĂŁsești mașini OK.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.