Jump to content

Achizitie F30 - Sfaturi


Alex Miron

Recommended Posts

F10 e prea out of my league :)

 

Dar da, e o masina superba.

 

Ciuby, nu a fost aia pe care am vazut-o recent singura din toata RO, de-a lungul timpului ai aparut mai multe 520i-uri. Sunt rare, dar mai sunt.

 

On topic:Cred ca cel mai bine pentru tine tot ceva Premium Selection pe la 20 si un pic de mii, aia 15k avans si lunile alea 3-4 cat ai sta sa gasesti ceva care sa merite banii ai plati-o pe asta mai scumpa. Si asa, f10-le nu va mai fi "out of your league". Sunt si situatii cand e mai bine sa platesti mai mult la bun inceput si apoi sa stai relaxat ca ai luat ce trebuie.

Edited by VeGe
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare!

@Alex Miron, din cate am citit in acest topic, fara sa mi-o iei in nume de rau, esti cam tot ce cauta un samsar, esti clientul ideal ! "Nu te prea pricepi la masini" si mai ales ca "ti s-a pus pata pe F30" ... din cate vad, de de 2 saptamani cauti fara rezultat, cred ca dupa inca alte 2 saptamani de cautari fara rezultat vei intra "in sevraj". Inca nu ai gasist samsarul potrivit, care sa "te dea cu alifie" cum trebuie.

 

Te-ai gandit ce vei face dupa ce vei da cei 15.000 pe un F30? Vreo 300 E te va costa inscrierea, vreo alte 350-400 E te va costa o revizie pe care trebuie sa o faci neaparat dupa achizitie, vreo alte 400 E te vor costa anvelopele de iarna, iar din primavara vreo alte 400 E anv de vara - preturi minime pentru anvelope noi /16"- si toate acestea doar daca masina este "in mintile ei" (fara probleme la suspensie, electronica si cu distributia schimbata - problema mare la N47!!) . Dupa achizitie , vei vedea ca o masina nu inseamna doar peco !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Depinde de criteriul de selectie al fiecaruia. Daca o masina inseamna doar volan, caroserie, 4 roti si cateva dotari "must have", clar ...bemveu ultimu' tip.

 

Eu unul, decat sa-mi iau 316d F30 cu peste 150k km, chel ca optiuni si din 2013, prefer E90 din 2011-2012, 320d steptronic, foarte optionat, poate si cu km mai putini, la 13-14.000 Euro

Edited by fantozzi007
Link to comment
Share on other sites

Daca te referi strict la o comparatie intre f30 si e92...stiu eu ce sa zic ? Tu vrei sa comparam o masina coupe cu una in 4 usi la acelasi pret? Se pot compara, dar depinde si aici de preferinte si necesiati. Personal, daca mi-as permite si o a doua masina pe langa cea de familie, un al doilea BMW, as opta fara sa ma gnadesc la un E92 335i, care este in acelasi segment de pret cu f30 316d. Daca as mai avea 20 si ceva de ani, fara familie, copii si alte responsabilitati, CLAR 335i E92.... uite si un link 335i.
Link to comment
Share on other sites

Pana la urma am luat decizia sa achizitionez un E46 325ci din 2003, pe care sa o tin o perioada de 1-2 ani, pana cand dispun de suma necesara sa pot cumpara un F30 asa cum vreau (328i, tapiterie piele, navi mare, cutie automata, bixenon adaptiv, sub 150.000km).
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.