Jump to content

Achizitie F30 - Sfaturi


Alex Miron

Recommended Posts

@Alex Miron uita de topicul de aici ca ceva de bine nu o sa primesti, f30 la 15k se gasesc destule, o sa gasesti ce iti place, verifici vin-ul si voila afli destule, un service si aia e.

Cautarea unei masinii nu este un drum pe Marte sau ceva asa greu cum se prezinta pe forum:)))

Multi aici vorbesc pe banii tai , doamne ce oameni, mi-ar fi rusine ... daca ai 15k si vrei sa ii dai pe toti pe o masina dai si gata, e alegerea ta.

 

Uite colegul nostru a luat cu 15,5k un f30 frumos, deci se poate: http://www.bmwclub.ro/forums/topic/168161-cloca/.

 

Mersi pentru inormati!

Chiar arata foarte bine masina, deci se poate :D

Cat despre faptul ca am 15k si ii dau pe toti pe o masina...so the fuck what?

Ce vrei sa fac cu ei?

De fumat nu fumez. De baut, nu beau prea mult. Femeie si copii n-am de intretinut(am abia 25 de ani). De drogat nu ma droghez. La curve nu ma duc.

Ma multumesc sa stau in chirie, nu caut in viitorul apropiat sa imi cumpar casa.

Activez intr-un domeniu in care se castiga bine (software, nu politica), si o sa imi permit sa am grija de ea pe viitor. Nu o sa dorm in masina. Nu o sa o tin in parcare.

Dau toti banii care ii am pe masina pentru ca imi place. Daca as avea mai multi, tot in masina i-as baga, si sunt de parere ca daca e un lucru care iti place, trebuie sa ti-l cumperi.

 

O sa revin cu un update in cateva zile dupa ce vad cateva masini.

Va multumesc pentru pareri si informatii si...

WISH ME LUCK!

  • Like 6
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Īntreabä-l pe Myx.

 

Parcä el luase una de la noi,sudatä la jumate'...

haha , da un eveniment nefericit , nu as mai lua masina fara o verificare stricta inainte si nici nu m-as mai duce dupa ea la mama dracului nici daca e unsa cu miere si 3 femei dezbracate in ea . Cert e ca masina aia avea km reali , cred ca la iesirea din showroom a avut vreun accident cu un client in teste :)) . In fine sanatosi sa fim , s-a vandut la scurt timp dupa ce am returnat eu cosciugul ala de masina, nu a mai stat pe autovit prea mult deci se vinde orice pe lumea asta ..nu atat la pretul potrivit cat la prostul perfect . Deci ochii in 14 -16 cat e nevoie .

Edited by Myx
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1447881329[/url]' post='2308300']

....

 

Cat despre faptul ca am 15k si ii dau pe toti pe o masina...so the fuck what?

Ce vrei sa fac cu ei?

 

 

De exemplu,sĂŁ-ți cumperi un program de securitate ciberneticĂŁ și sĂŁ prinzi afarĂŁ un post pe 100k/an ?

Și dupĂŁ doi ani sĂŁ-ți iei o mașinĂŁ de 40k ?

 

 

Pfff,ce generații vin din spate..

Edited by sbircris
  • Like 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg de ce te deranjeaza ca e ala evazionist.

 

 

Cu gura mare pentru schimbare poate stai tu, eu prefer sa schimb ceva daca pot, fara sa dau din gura aiurea!

 

 

Asa preferi tu sa schimbi ceva. Afirmi pe un forum public ca nu te deranjeaza ca cel de langa tine e evazionist. Bravo :goodjob: Mi se face greata.

  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

De exemplu,sĂŁ-ți cumperi un program de securitate ciberneticĂŁ și sĂŁ prinzi afarĂŁ un post pe 100k/an ?

Și dupĂŁ doi ani sĂŁ-ți iei o mașinĂŁ de 40k ?

 

 

Pfff,ce generații vin din spate..

 

Sa prind un post afara pe 100k/an pot si fara sa am bani.

Si care ar fi problema sa imi iau acum una de 15k si alta de 40k peste 3-5 ani :) ?

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Mersi pentru inormati!

Chiar arata foarte bine masina, deci se poate :D

Cat despre faptul ca am 15k si ii dau pe toti pe o masina...so the fuck what?

Ce vrei sa fac cu ei?

De fumat nu fumez. De baut, nu beau prea mult. Femeie si copii n-am de intretinut(am abia 25 de ani). De drogat nu ma droghez. La curve nu ma duc.

Ma multumesc sa stau in chirie, nu caut in viitorul apropiat sa imi cumpar casa.

Activez intr-un domeniu in care se castiga bine (software, nu politica), si o sa imi permit sa am grija de ea pe viitor. Nu o sa dorm in masina. Nu o sa o tin in parcare.

Dau toti banii care ii am pe masina pentru ca imi place. Daca as avea mai multi, tot in masina i-as baga, si sunt de parere ca daca e un lucru care iti place, trebuie sa ti-l cumperi.

 

O sa revin cu un update in cateva zile dupa ce vad cateva masini.

Va multumesc pentru pareri si informatii si...

WISH ME LUCK!

de fapr cred ca intrebarea e ok gasesti o masina de 15.000(toti banii) dar ghinion peste 2 luni pica distributia si trebuie sa o platesti din buzunar- minim 1000 eur,iti permiti?intretinerea e relativ scumpa la masinile astea cred ca la asta se refereau colegii.Casco e 1500 eur pe an mai zicea cineva pe aici,so masina va manca undeva la 200-300 eur pe luna fara sa mai luam in calcul eventuale costuri neprevazute.Personal am o regula nu iau masina cu ultimii bani,mai pastrez maca 500-1000 eur acolo.Cam la toatea masinile luate am schimbat gume/discuri la ceea ce cauti tu posibil sa fii nevoit sa faci acelasi lucru- inca 500-1000 eur se adauga :)

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu trebuie sa va inflamati asa, dar e absolut uimitor cum apar unii care afirma ca nu e grav:

 

 

sa cumperi de la samsari care fac manevre cu tva si evaziune (no o fii grav, dar cand injurati ca nu avem drumuri si spitale, ganditi-va ca ati ajutat pe unii sa isi cumpere lanturi de aur)

sa cumperi de la persoane fizice care fac profit fara sa plateasca taxe la stat(hmmm....oare asa o fi peste tot in tarile alea luate ca model de noi)

 

 

Pe de alta parte, e treaba ta ce faci cu banii tai, la fel de bine poti sa ii investesti in pacanele, curve, cluburi, etc, este alegerea ta, insa unii colegi au incercat sa iti sugereze ca fata de bugetul initial de achizitie va trebui sa iti asumi un alt buget,important ca procent din valoarea bugetului tau pentru cheltuieli prevazute(casco, placute, etc) si neprevazute(distributie, filtru particule, etc.), cheltuieli care apar invariabil la achizitia unui autovehicul uzat.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Asa preferi tu sa schimbi ceva. Afirmi pe un forum public ca nu te deranjeaza ca cel de langa tine e evazionist. Bravo :goodjob: Mi se face greata.

 

Si daca vreau sa-l schimb eu pe evazionist n-am cum. Oricum infractorii vor fi cu un pas inainte si se vor adapta, degeaba traiesti visul romanesc unde Tepes inca exista! Poti sa ai cu mine ce doresti tu, dar pricepe ca sunt lasati in pace tocmai datorita faptului ca economia subterana o tine pe aia oficiala in picioare. Schimba tu ceva daca poti! Ia exemplul ciorilor care importa valuta cu sacii si omoara oameni pe trecerea de pietoni fara permise. Le face cineva ceva? De ce? Tu, nationalistule, intelege ca asta e realitatea in care traiesti, lasa greata si lasa-ma pe mine sa am opiniile mele, Preasfinte! Iar daca vrei sa nu mai fac afirmatii pe un forum public, pot sa te fac sa intelegi unde traiesti si sa revii cu picioarele pe pamant si prin PM. Respecta-mi punctele de vedere asa cum si eu ti le respect pe ale tale! (forumul "public" e locul unde oamenii, ascunsi in spatele unei tastaturi isi exprima opiniile, impart idei s.a., tocmai fiindca nu pot sta la o masa la o cafea si discuta anumite chestii datorita timpului, locatiilor, etc)

 

On topic: nu stiu daca distributia aia e chiar un capat de lume, mai ales daca o schimbi din timp. Oricum o vei schimba pentru linistea ta. Cum a spus si colegul de mai sus, consumabilele nu-s o fita, sunt o necesitate care nu reprezinta o investitite. Spor la ales!

Edited by VeGe
  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ok, m-am mai gandit putin si am ajuns la concluzia ca, In bugetul meu, F30 cu dotarile pe care le vreau ( navi prof, xenon, tapiterie piele, automata, motor pe benzina, close to 200hp)... Nu gasesc nici la cei mai jepati samsari.

Astfel, am ajuns la concluzia ca trebuie sa imi iau ceva ieftin (vreau neaparat sa imi iau masina) acum si dupa inca un an - 2 sa am disponibila o suma pe care sa o pot investi intr-o masina asa cum vreau eu.

Dar totusi sunt pasionat de bmw si nu vreau orice masina, vreau ceva care sa arate bine si sa mearga bine.

Astfel, un prieten foarte bun care vrea sa isi cumpere M3 E46, s-a oferit sa imi vanda al lui E46 325ci, facelift, 2003.

Masina se conduce geeenial. Are un feel foarte misto iar sunetul motorului 325i 6L e... Superb. Omul a avut foarte mare grija de ea si stiu tot ce e in neregula cu masina respectiva. ( are nevoie de o investitie se cca 3000 lei dupa spusele lui ( brate si ceva la pompa de apa, nu am retinut exact ), plus ca e genul care nu ar vrea sa isi vanda masina cuiva care nu stie daca va avea grija de ea (as spune ca e nebun dar el se considera doar pasionat).

Ce parere aveti de acest approach?

Eu consider ca e mai bine long-term, dar short term as prefera o masina ca F30, care sa ma lase o perioada "in curu gol", dar e "my number one", si chiar cu motor diesel, mai lenes, fara optiuni, parca tot e F30... Si arata ca un F30.

Mixed feelings.

E ca si atunci cand iubesti 2 femei.

Sfaturi? :D

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu iti sugerez sa mai astepti 2 3 luni, mai strangi 1 mie, o sa mai scada pretul la un f30 2012 si poate gasesti ceva decent.

Daca iei acum 325 ul, o sa il vinzi greu dupa, din pacate la noi benzina nu se cauta cum se cauta dieselul. In plus, este totusi o masina de 13 ani curand, care oricat de ingrijita ar fi, o sa ceara bani lunar.

Asta cu " prietenul pasionat si maniac", iti zic din proprie experienta ca e o gogoasa. Asa am luat si eu Jeep-ul ingrijit si in 2 ani am mai bagat 4 mii euro in el.

Asta e parerea mea. Tu faci cum crezi, sunt banii tai.

In plus, eu nu sunt pasionat in adevaratul sens al cuvantului, insa nu am vandut cuiva vreodata o masina care sa nu fie perfect dpdv mecanic. Prietenul tau putea sa repare masina si sa o vanda ok, ca nu stiu cui ii place dupa ce ia o masina sa se apuce sa o repare. In plus, daca e asa tipicar nu cred ca 3000 lei era o gaura in cer, in conditiile in care costa un cauciuc bun 700 800 ron.

Edited by cavaliere
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Decat sa cumperi cu E46 pe care de la inceput il vei duce in service, cu banii aia gasesti un E90 super dotat si bine intretinut din 2011-2012. Chiar nu vad de ce sa te complici cumparand o masina asa veche.

Cumparatul unei masini (asa cum vrei) nu este o treaba de o zi-doua. Daca ai fi castigat banii la ruleta mai ziceam graba asta ca doar nu erau bani munciti efectiv dar asa... . Gasesti si F30, sunt o gramada pe net in suma asta insa trebuie sa mai reduci un pic din pretentii (cumperi manuala - diesel de ex si asta e) sau mai astepti. Si eu vreau sa-mi iau masina si tot suma asta vreau sa dau pe un F30 insa m-am calmat repede si masina o voi lua anul viitor cand preturile vor mai scadea.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mai bine un E90 din 2011 - 2012 cu suficiente dotari care-I peste orice E46. Ala e deja foarte vechi si nu se compara cu un E90. Au fost multe discutii intre generatii si reiterez ca-i o diferenta destul de mare intre E90 si E46 si nu prea mare intre E90 si F30. Intr-adevar pt F30, 15000Euro sunt cam putini daca vrei sa fie si dotata, dar la fel sunt suficienti sa-ti iei un E90, 320D cu foarte multe dotari la banii aia. Gandeste-te ca un E90 din 2011 sau 2012 imparte acelasi motor cu F30-ul de dupa 2012 pana in acest an cand s-a trecut la B47-le de 190CP. Cred ca e cea mai proasta decizie sa ai disponibili 15 000Euro si sa-ti cumperi un E46 vechi de 13 ani cand cu banii aia poti sa-ti iei o masina de 3 ani cu mult peste aceea din 2003. Cum au zis si altii, chiar daca respectivul iti spune ca-i intretinuta, avand deja 13ani, sigur vor incepe sa pice tot mai multe de pe ea. Pe de alta parte un benzinar de 2,5L e ceva foarte exotic pe la noi, deci foarte greu vei scapa de ea.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cred ca e cea mai proasta decizie sa ai disponibili 15 000Euro si sa-ti cumperi un E46 vechi de 13 ani cand cu banii aia poti sa-ti iei o masina de 3 ani cu mult peste aceea din 2003. Cum au zis si altii, chiar daca respectivul iti spune ca-i intretinuta, avand deja 13ani, sigur vor incepe sa pice tot mai multe de pe ea. Pe de alta parte un benzinar de 2,5L e ceva foarte exotic pe la noi, deci foarte greu vei scapa de ea.

 

Cea mai proasta decizie e sa-i recomanzi F30 320d cu N47 ca prima masina pt mers in oras. Motorul se aude ORIBIL la viteze mici si este bun daca faci naveta. Plus ca bonus ai si distributia care te poate lasa fara motor :) este absolut cea mai comuna masina, fara nimic care sa te faca sa te atasezi de ea. Cu ce-o sa ramana de la masina aia in afara de "consuma putin"?

  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

f30 masina comuna ? eu zic sa nu discutam gusturile. insa sunt acord cu prima parte: diesel ca prima masina pt mers in oras = jale.

legat de zgomot - omu isi ia prima masina, poate nu e as in zgomote si poate nu vrea motor de 3... tu fiind mai experimentat intr-ale automobilelor, recomanda-i ceva ce ii trebuie.

inteleg, vii si dai cu paru, gaseste si o solutie :)

 

sau asta la 17000e

J619388

54.177 km

 

decodezi vin-ul pe bimmer.work

Link to comment
Share on other sites

Dar ce are dieselul pt mers in oras? Si sa zici ca f30 este comuna si fie el si 320d nu iti ofera senzatii deloc.. hai sa fim seriosi ca se misca cel putin decent. Cat despre zgomot ORIBIL , iar este exagerat. Un e90 320d cu n47 nu deranjeaza absolut deloc, asa ca ma indoiesc ca f30 este asa oribil.

Parerile vin probabil de la cei care au benzina si e d einteles, dar hai sa fim putin obiectivi.

Link to comment
Share on other sites

 

inteleg, vii si dai cu paru, gaseste si o solutie :)

 

 

O solutie din partea mea ar fi urmatoarea. Bmw e90 facelift, motorul de 2l benzina. Asta ar fi varianta luata de mine pentru o masina de oras. La banii care ii are, gaseste o masina cu km putini, ingrijita, si multe dotari :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.