Jump to content

GM pe cutia de viteze = General Motors ?


Recommended Posts

am un E46 330DA din 05/2002

pe cutia de viteze am vazut ca scris GM .... intrebarea mea mare este GM = General Motors ???

sau este un producator GM precum ZF ???

 

deja daca este intr-adevar General Motors imi vine sa vand masina .... de nervi

 

stiu ca a mai fost topicul asta (era cineva care zicea ca a schimbat uleiul la cutia steptronic dar era ZF) dar a schimbat cineva uleiul la o cutie din asta GM ???

pe baia de ulei scrie LIFETIME no change needed bla bla

 

pe mine ma mananca rau de tot sa schimb uleiul si filtrul

 

sper din tot sufletul sa imi spuneti ca nu am cutie General Motors

Link to comment
Share on other sites

La BMW-uri diesel producatorul de cutii e GM....la BMW-uri pe benzina e ZF...cel putin asa stiu eu..oricum calitatea lor e aceasi :blink:

231977[/snapback]

 

 

mosule eu vroiam sa stiu daca GM = General Motors

si nu cred ca GM (daca este General Motors) are aceeasi calitate cu ZF si iti zic de ce

1. GM sunt sigur ca face mai putine motoare diesel (care sunt mai mult pe truck-uri unde nu se cere sportivitate) decat BMW si nu pune accent pe caracterul sportiv ca BMW

2. am citit un articol in AMS-ul romanesc unde se analiza fuziunea Daimler-Chrysler unde ziceau baietii ca baietii de la Daimler (recte MB) au ramas socati ca Chrysler erau cu cateva generatii in urma fata de ei la cutii automate. sunt sigur ca General Motors nu este departe ca tehnologie

 

 

in alta ordine nu cred ca E90 sau E60 diesel nu au tot cutii ZF ca si modelele pe benzina

 

 

deci repet intrebarea mea: pe cutia de viteze steptronic de pe E39 si E46 motor 3000 cmc diesel GM = General Motors ???

mentionez ca la mine pe cutie este o eticheta verde unde GM nu este subliniat cum este sigla firmei americane

Link to comment
Share on other sites

mosule eu vroiam sa stiu daca GM = General Motors

si nu cred ca GM (daca este General Motors) are aceeasi calitate cu ZF si iti zic de ce

1. GM sunt sigur ca face mai putine motoare diesel (care sunt mai mult pe truck-uri unde nu se cere sportivitate) decat BMW si nu pune accent pe caracterul sportiv ca BMW

2. am citit un articol in AMS-ul romanesc unde se analiza fuziunea Daimler-Chrysler unde ziceau baietii ca baietii de la Daimler (recte MB) au ramas socati ca Chrysler erau cu cateva generatii in urma fata de ei la cutii automate. sunt sigur ca General Motors nu este departe ca tehnologie

in alta ordine nu cred ca E90 sau E60 diesel nu au tot cutii ZF ca si modelele pe benzina

deci repet intrebarea mea: pe cutia de viteze steptronic de pe E39 si E46 motor 3000 cmc diesel GM = General Motors ???

mentionez ca la mine pe cutie este o eticheta verde unde GM nu este subliniat cum este sigla firmei americane

231984[/snapback]

Da GM e General Motors si ei produc si pt Mercedes deci nu stiu ce te ingrijoreaza atata..

Link to comment
Share on other sites

shit ... deja nu mai imi place masina

totusi fara sa te superi de unde stii atat de sigur ?

231996[/snapback]

de pe google...altceva nu are ce sa insemne GM la o "componenta" dintr-o masina...decat general motors...sa ma corecteze cineva daca gresesc

Link to comment
Share on other sites

de pe google...altceva nu are ce sa insemne GM la o "componenta" dintr-o masina...decat general motors...sa ma corecteze cineva daca gresesc

231998[/snapback]

 

 

te intreb si eu atunci asa ca un mic gica contra daca

"altceva nu are ce sa insemne GM la o "componenta" dintr-o masina...decat general motors" .... de ce nu este scris intocmai ca sigla firmei americane .... adica pe fond albastru si GM subliniat ???

Link to comment
Share on other sites

te intreb si eu atunci asa ca un mic gica contra daca

"altceva nu are ce sa insemne GM la o "componenta" dintr-o masina...decat general motors" .... de ce nu este scris intocmai ca sigla firmei americane .... adica pe fond albastru si GM subliniat ???

232016[/snapback]

da acuma vrei si mura'n gura ? :) este destul sa scrie GM pentru cunoscatori...P.S. nu mai fii gica contra :blink:

Link to comment
Share on other sites

da acuma vrei si mura'n gura ? :) este destul sa scrie GM pentru cunoscatori...P.S. nu mai fii gica contra  :blink:

232019[/snapback]

 

 

mosule eu nu sunt gica contra asa gratuit ci ridicam o problema logica normal este sa iti folosesti sigla companiei mai ales ca pe piesa respectiva este scris brandu tau si nu altceva si apoi pana la urma este semn de mandrie sa ai cutii de viteze pe BMW din 2002 cel putin in cond in care tu ca firme auto nu prea existi in europa

 

adica nu inteleg de ce nu este aceeasi sigla

si nu e vorba de mura in gura sau ca vezi doamne daca scrie undeva GM pe ceva auto gata cunoscatorii stiu ca este GM ....

 

pana la urma m-ati lamurit am cutie GM (ceeace nu imi place deloc)

dar nu inteleg de ce nu este sigla la fel

Link to comment
Share on other sites

Pai ce conteaza daca e cutie GM? Cunosti pe cineva care a avut probleme cu o astfel de cutie sau mergi pe ideea "ce e american e prost"? Pana la urma chiar daca BMW nu fabrica majoritatea componentelor ei le proiecteaza si sigur isi respecta blazonu.. Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

mosule eu nu sunt gica contra asa gratuit ci ridicam o problema logica normal este sa iti folosesti sigla companiei mai ales ca pe piesa respectiva este scris brandu tau si nu altceva si apoi pana la urma este semn de mandrie sa ai cutii de viteze pe BMW din 2002 cel putin in cond in care tu ca firme auto nu prea existi in europa

 

adica nu inteleg de ce nu este aceeasi sigla

si nu e vorba de mura in gura sau ca vezi doamne daca scrie undeva GM pe ceva auto gata cunoscatorii stiu ca este GM ....

 

pana la urma m-ati lamurit am cutie GM (ceeace nu imi place deloc)

dar nu inteleg de ce nu este sigla la fel

232023[/snapback]

bine moshule , atunci infrunta adevarul , cutia e facuta de GM :blink:

Link to comment
Share on other sites

da , ia supara-te tu si vinde-ti masina din cauza la General Motors

235464[/snapback]

 

era o exprimare mai in sensul ca daca te gandesti unu care ai BMW la o masina GM care e cuvantu care iti vine in minte: bullshit

si apoi sa descoperi ca masina ta BMW are cutie de viteze de la GM care abia s-a salvat din faliment cu chiu cu vai si ca tehnica fata de BMW este way behind

deci nu te mai impacienta. chill ca vine vara

Link to comment
Share on other sites

GM = genetically modified :blink: asta ca sa stai linistit.

 

cutie GM e si pe SAAB, Holden, Chevy, iar la Opel chiar nu am auzit de probleme la cutia de viteze

Edited by cat
Link to comment
Share on other sites

nu sunt probleme,stai linistit,oricum nu multa lume nu se uita pe sub masina si nu asta intereseaza,important e sa mearga bine si sa percuteze

235485[/snapback]

 

da mai stiu ce zici si ai dreptata da na ti-am zis ai BMW si desconsideri marci precum GM si la urma vezi ca ai cutie de viteze de la ei

vroiam si eu un ZF dreaq oamenii au scos cutie auto cu 8 trepte acuma

 

na daca merge bine (si merge) e bine

Link to comment
Share on other sites

da mai stiu ce zici si ai dreptata da na ti-am zis ai BMW si desconsideri marci precum GM si la urma vezi ca ai cutie de viteze de la ei

vroiam si eu un ZF dreaq oamenii au scos cutie auto cu 8 trepte acuma

 

na daca merge bine (si merge) e bine

235604[/snapback]

nu pot nega :blink: ,intr-un fel ai dreptate,dar sa fie asta cea mai mica problema,ok?in rest totul sa mearga ok :)

Link to comment
Share on other sites

nu pot nega :blink: ,intr-un fel ai dreptate,dar sa fie asta cea mai mica problema,ok?in rest totul sa mearga ok :)

235605[/snapback]

 

 

de mers merge bine nu am ce comenta

chiar ma mananca sa ii schimb uleiul si filtrul desi unii (pe la augsburg) mi-au zis ca mai bine nu

pe ea zice lifetime da na ma gandesc ca i-ar prinde bine si ei un ulei nou

 

oricum daca bmw a ales cutia asta inseamna ca le satisface exigentele asa ca sunt linistit

Link to comment
Share on other sites

din ce stiu intr-adevar cam la toate cutiile de viteza de generatie mai noua scrie pe ele lifetime,adica pe viata,dar nu faci un rau daca ai vei schimba uleiul,eventual un bine,e indicat sa-l schimbi si nici nu costa chiar mult,mai mult ca sigur vei simti o schimbare in bine
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.