Jump to content

Problema inchidere din cheie


iuli1990

Recommended Posts

Buna seara! Am un bmw 320d e46 din 2001, 136 cp. In urma cu ceva vreme mi s a stricat inchiderea centralizata din butuc(cand inchideam masina din butuc, nu se mai blocau si celelalte usi, doar usa soferului). Atat de la butonul de langa avarii cat si la butoanele de pe telecomanda a mers fara probleme, de aceea nici nu prea am bagat de seama chestia cu butucul. De curand nu mi se mai inchide/deschide din telecomanda, butonul din masina merge. Am cautat pe forum si am incercat sa reinitializez cheia insa fara succes. Am schimbat releele de la modulul de confort, apoi am schimbat si modulul de confort fara succes insa. O parere de la ce ar putea fi? Sa incerc sa schimb si actuator(sau cum se numeste chestia aia de pe usa soferului care comunica cu celelalte portiere cand inchideam din butuc)? As putea initializa cheia si in alt mod decat decat aia cu butoanele de pe telecomanda?

Va multumesc mult!

Edited by iuli1990
Link to comment
Share on other sites

Am mai cautat pe forum si am gasit "Receptorul pentru inchiderea centralizata la e46 2002 touring este montat deasupra lunetei langa lampa de stop frana.Daca cheia (telecomanda) nu comunica cu masina este posibil ca unele fire care alimenteaza receptorul sa fie intrerupte in tubul de cauciuc de langa balamalele haionului.

La modulul de receptie trebuie sa ajunga prin firul rosu o tensiune de 12v de la tabloul de sigurante pozitia 49, prin firul alb 12v ce vine de la mufa radio-cd a masinii si firul albastru-rosu comanda inchiderea centralizata si este conectat in pinul 49 al modulului de inchidere centralizata montat deasupra torpedoului.

La acest receptor este conectata antena pentru telecomanda cea cu mufa rosie si este lipita pe capacul de plastic unde sta si montata lampa stop pe frana. "

Exista asa ceva si la e46 2001 touring? Sa incerc sa desfac la haion?

Link to comment
Share on other sites

Buna seara! Am un bmw 320d e46 din 2001, 136 cp. In urma cu ceva vreme mi s a stricat inchiderea centralizata din butuc(cand inchideam masina din butuc, nu se mai blocau si celelalte usi, doar usa soferului). Atat de la butonul de langa avarii cat si la butoanele de pe telecomanda a mers fara probleme, de aceea nici nu prea am bagat de seama chestia cu butucul. De curand nu mi se mai inchide/deschide din telecomanda, butonul din masina merge. Am cautat pe forum si am incercat sa reinitializez cheia insa fara succes. Am schimbat releele de la modulul de confort, apoi am schimbat si modulul de confort fara succes insa. O parere de la ce ar putea fi? Sa incerc sa schimb si actuator(sau cum se numeste chestia aia de pe usa soferului care comunica cu celelalte portiere cand inchideam din butuc)? As putea initializa cheia si in alt mod decat decat aia cu butoanele de pe telecomanda?

Va multumesc mult!

dupa de ai schimbat modulul de comfort ai pus pe tester?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Buna seara,

am si eu o problema legata cred de inchiderea centralizata. Apas pe buton sa deschid masina dar usile nu se deschid, dar becul din interior reactioneaza,deschid din cheie si se deschide doar usa soferului. Daca vreau sa inchid din buton usa (surpriza) se inchide. Portbagajul se deschide din butonil de pe cheie.

Daca ma poate ajuta si pe mine cineva cu sfaturi....multumesc anticipat.

Edited by Antonovici
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.