Jump to content

Bmw 530d auto LCI


cezar teodor

Recommended Posts

Salut,tocmai am trecut de la un 320d manual la un 530d auto LCI, nu am pretenții mari la consumul urban, având ĂŽn vedere ca locuiesc in Anglia si stilul de condus aici e mult mai diferit decât in alte tari din europa, in fine, ce vreau sa ĂŽntreb este cam ce fel de consum ar trebui sa ma astept prin oras in mare parte asa din experientele voastre, mersi.
Link to comment
Share on other sites

Mie mi se pare mult 13 in oras,la motor de 3000,tinand cont ca aud intr-una ca BMW consuma cel mai putin dintre marcile germane premium(audi mercedes bmw).Eu cu audi a6 allroad quattro 3.0 - 240 cp scot consum de 11-12 maxim in oras,si e 4x4 si automat.Pe BMW 530d eu (am auzit) undeva pe la 9-10l.Pt consum de 13l masina aceea trebuie sa ofere ceva senzatii sa merite,probabil ca o si alergi mult :D Edited by Borota
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

292 de cai, power-box DTE-CRD 14. Problema este ca majoritatea drumurilor in oras le fac la ore de trafic, cand toata lumea merge sau pleaca de la lucru. Pentru alte intervale orare, intr-adevar este undeva la 11. Sunt zile in care viteza medie este de 18 km/h...

 

Consumul a scazut dupa ce mi-am pus rotile de iarna, pe 17.

 

-roti 17: urban 12-13 extra 6.5

-roti 19: urban 14-16 extra 7.2

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Momentan Îmi arata in bord consum de 9l,vroiam sa vad cât de mult poate urca in oras,evident depinde cum conduci eu personal prefer manual sport,inca nu am masina de mult timp masina, inca mai am de lamurit,dar Îmi place foarte mult de asta am si ales un motor de 3l.

 

Si eu roti de 19" nici nu se compara la stabilitate cu, ce am avut inainte 16" pe un 320d

Link to comment
Share on other sites

motorul de 3.0d si 2.5d de la BMW consuma in medie de la 9 la 15 depinde de masina si de stilul de condus. E60-ul cu motorul de 2.5d imi consuma in oras 12, E65-ul cu motorul de 3.0d consuma 13-14. X5 e70 4.0d LCi consuma 12. Toate urban. Asta am constatat la ce am condus eu, consum la pompa nu la CB. Edited by TiberiuA
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

eu la E60 LCI 530d am consum mixt momentan de 9-10 , in afara n-am avut sub 8 insa merg destul de tare si o cam fugaresc, iar pe oras cred ca un 11-12 cam asa ar trebui sa ia, insa la mine am problema ca nu imi merge webasto si posibil si termostatul sa trebuiasca sa il schimb ca nu prea se incalzeste cum trebuie si de aici si consumul un pic mai mare, o rezolv sper saptamana asta si revin cu detalii daca :thumbsup:

In orice caz am prieten cu 520d 2006 si are pe BC consum mai mare ca mine , ce sa zic daca vrei masina cu consum mic nu cred ca trebuia sa iei 3.0d, personal la puterea care o ofera si cuplu mi se pare f f ok consumul, chiar nu m-ar deranja sa fie si o idee mai mare ptr ce placere imi ofera cand o calc ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

... personal la puterea care o ofera si cuplu mi se pare f f ok consumul, chiar nu m-ar deranja sa fie si o idee mai mare ptr ce placere imi ofera cand o calc ;)

 

 

Dar oare cum ar fi cu un 535d :> cum ar trage un animal de ala? :laugh:

Edited by Borota
Link to comment
Share on other sites

Consumul ĂŽn BC se decalibreaza. Se poate ajusta/corecta din meniul ascuns al BC-ului. Trebuie fĂŁcut un calcul simplu la consumul unui plin unde sa stabilesti consumul real apoi exista o formula de calcul care ĂŽĂâşi genereazĂŁ un indice care se introduce ĂŽn BC.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.