Jump to content

Upgrade subwoofere e90


stroekladuiu

Recommended Posts

Salut,

 

De cateva zile incerc sa gasesc o solutie pentru inbunatatirea basului in mod special. Am sistemul audio standard, nu sunt pretentios, se aude ok mai putin basul. Ma deranjeaza pentru ca distorsioneaza destul de rau la un volum mai ridicat. Un upgrade la HIFI sau Logic 7 ar costa destul de mult si nu cred ca e cea mai buna solutie pentru mine avand in vedere ca vreau doar basul mai puternic. Sunt complet noob cand vine vorba de sunet de masina, dar m-am gandit la o solutie si as vrea sa stiu daca e oarecum ok?

 

As vrea sa cumpar doua subwoofere Pioneer TS-SW2002D2 de 150w rms initial fara amplificare. Nu o sa se potriveasca sigur, deoarece adancimea de montaj e de ~ 6 cm dar sper sa gasesc o modalitate sa le montez.

Intrebare este daca o sa se imbunatateasca basul sau mai degraba o sa mearga fara amplificare? Nu as vrea sa cumpar amplificarea din prima pentru ca nu stiu sigur daca reusesc sa montez subwooferele si poate nu o sa fie nevoie...

Ulterior as cumpara si un aplificator dar nu am idee ce s-ar potrivi pe cele doua subwoofere, vreo sugestie?

 

Cam asta ar fi ideea mea, sunt deschis la sugesti, bugetul fiind de 1000 lei pentru subwoofere ( cam atat costa cele doua Pioneer-uri), iar amplificatorul... sa vedem care este compatibil...

 

 

Merci!

Link to comment
Share on other sites

Eu am facut un upgrade de curand la masina mea E60 LCI la care aveam sistemul standard. Am pus miduri si tweetere de L7 si doua subwoofere HIFI BMW. In curand o sa pun si un amplificator, dar deocamdata diferenta este foarte mare. Basul a crescut considerabil iar fidelitatea a crescut si ea intr-o mare masurĂŁ. Ceea ce ma deranjeaza este faptul ca am prea multe medii (dupa gustul meu) iar daca voi pune un amplif va trebui sa pun de L7 pentru ca doar la acel amplif ai reglaje in idrive.

Bafta la upgrade!

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cati bani ai dar pentru e90 exista cel putin trei variante care sunt facute sa se potriveasca perfect, respectiv Focal, MTX si Earthquake... aici specsuri si altele : Earthquake http://www.bavauto.com/fland.asp?part=SWS-8XK , TX.6 http://www.tornadoshop.ro/pachete-promotionale/1156-kit-tx6bmw-dedicat-bmw.html sau Focal http://www.tornadoshop.ro/subwoofere-auto/1122-focal-ifbmw-sub.html

 

Sent from my SM-G925F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.