Jump to content

Nu am oglinzi incalzite E46


Recommended Posts

cumperi doua sticle noi sau din dezmembrari care au incalzire.

In usa soferului tragi 2 fire, unul de la butonul de reglaj al oglinzilor masori unde ai +12v permanent dupa punerea contactului si masa o iei de pe un fir maro pe care il gasesti acolo.

La pasager masa o pui tot pe un fir maro pe care il gasesti in interiorul usii si mai trebuie sa tragi un fir pana la panoul de sigurante, cauti cu aparatul de masura un +12v care sa il ai dupa punerea contactului si te legi de el.

 

Fir maro de masa gasesti ori in mufa motorasului de la geam sau la incuietoarea usii!

Link to comment
Share on other sites

Daca ii explici cum sa le monteze la fel cum i-ai explicat mai sus....sigur se vor rabata invers. Pt. montarea oglinzilor incalzite iti trebuie uramatoarele:

1. 2 buc. oglinzi cu incalzire/albastre/asferice (cumpara noi ALKAR sunt foate bune...de la dezmembrari nu stii ce iei/cat te tin si au niste preturi astronomice daca le gasesti separat).

2. 4 fire(2 la sofer aprox. 50cm / 2 la pasager putin mai lungi) + 4 conectori(papuci "mama") cu care te vei lega la oglinzi + pini pentru a te lega la mufe(aici depinde cum vei face legaturile...OEM sau mai stiu eu cum vrei tu).

Montatul nu e mare inginerie...dupa ce demontezi fetele de usi, oglinzile de pe masina si le scoti sticlele(gasesti pe net procedurile) continui astfel:

1. Pe partea soferului vii cu cele 2 fire pe care le-ai montat in oglinda si te legi pe cei 2 pini lipsa de pe MUFA VERTICALA A BUTONULUI DE REGLAJ OGLINZI(alba cred/pinii 3 si 4). Cam atat pe partea stanga!!!

2. Pe partea pasagerului nu e mai comlicat, dar e putin mai mult de munca, in sensul ca trebuie sa tragi firele(amandoua sau doar plusul...cum doresti) prin mufa ce face legatura intre usa si caroserie, iar cu firul de PLUS TE LEGI LA SIGURANTA NR.25(la ceare ii vei pune o siguranta de 5A ),iar cu MINUSUL TE LEGI DE ORICE FIR MARO SAU CHIAR DE UN SURUB AL USII. De aceea mai sus nu am mentionat cati pini iti trebuie...depinde cum vrei tu sa tragi firele.

In principiu cam asta e de facut...nu e greu, dar neaparat pe vremea asta iti trebuie un garaj. Bafta!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

nu vad unde am gresit? dar daca tot esti asa expert de ce nu ai sarit primul sa ajuti. Eu am prezentat varianta cea mai simpla si cea mai rapida cu un minimum de cunostinte electrice oricine o poate realiza.

Daca omul vrea sa foloseasca pini oem si are de unde ii face rost poate folosii varianta ta.

App. iti trebuie si pini mama/tata pentru conectorul din burduful care face legatura caroserie/usa

Link to comment
Share on other sites

nu vad unde am gresit? dar daca tot esti asa expert de ce nu ai sarit primul sa ajuti. Eu am prezentat varianta cea mai simpla si cea mai rapida cu un minimum de cunostinte electrice oricine o poate realiza.

Daca omul vrea sa foloseasca pini oem si are de unde ii face rost poate folosii varianta ta.

App. iti trebuie si pini mama/tata pentru conectorul din burduful care face legatura caroserie/usa

 

Daca citeai mai atent i-am scris ca ii trebuie pini in functie de cum vrea sa treaca firele prin usa....direct(nerecomandat pt ca se pot intrerupe firele) sau prin mufa(2 pini mama + 2 tata). Si apropo daca tot suntem la capitolul "pini"....de la oglinda pana la mufa din usa ii mai trebuie inca 4 pini(pentru ca mai trece printr-o mufa). :)

Hai ca ne-am zapacit cu mufe si pini. Daca te hotarasti sa faci montajul si te incurci undeva da-ne de veste si cel putin eu o sa te ajut cu ce pot.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.