Jump to content

Update firmware bmw 10


Soul77

Recommended Posts

update la toate modulele? ai avut vreun motiv pt care ai facut asta, gen probleme la cutie/motor? intreb asta pt ca ai specificat sesizarea in privinta cutiei. si eu as vrea sa fac update din pura curiozitate. sper sa nu ma trezesc cu vreun modul prajitlaugh1.gif
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Am facut update la calculatoare la rep BMW Brasov si pot sa spun ca in urma acestei operatiuni sau imbunatatit semnificativ schimbul la cutia de viteze automata si parca si directia numai este asa greaoie. Operatiunea a durat 5 ore pret in jur de 250 ron.

 

as vrea si eu pt un seria 3. mi au spus ca dureaza 6 ore si exista riscul sa nu mai am sonor...

Edited by lavi4175
Link to comment
Share on other sites

Probleme nu am avut, dar pana se incalzea uleiul iñ cutie se simtea cand schimba. Acum schimba mai lin ca si cum ai avea o cutie multitronic daca a condus cineva(audi a6 motor 177cp cutie multitronic)

 

Directia parca e mai precisa adica are un feedback mai bun si se simte cand schimbi pe modul ecopro sau sport+

Link to comment
Share on other sites

Chiar acum am incercat si am bagat niste muzica si pot sa zic ca imbunatatirea e si la sunet adica un bas mai pronuntat si mai clar, nu incerc sa conving pe nimeni avand in vedere ca sunt si anumite riscuri

Poti lasa un nr de contact?si eu sunt interesat.sau persoana de contact de la contempo.imi poti scrie si in privat

Link to comment
Share on other sites

Eu imi fac singur update-urile cu firmaware-urile care le gasesc chiar pe site-ul BMW: http://www.bmw.com/com/en/owners/connected_drive_services/mobile_devices/bluetooth_software_update.html

Ii scrii acolo VIN-ul si-ti spune care sunt cele mai recente versiuni software. Update-ul se face in cateva minute si nu costa nimic.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Esti in mare confuzie, firmware se poate face numai la reprezentanta direct de pe servarele bmw prin mufa OBD si consta in rescrierea softului la calculatoarele masinii cutie ,motor, navigatie, module lumini etc. Ce au spus cei de la reprezentanta este ca daca ai resoftare la motor sau km dati inapoi sansele de avea probleme la update soft sunt mai mari. Deci un oarecare risc exista pe mine ma enerva directia care era foarte greoaie si au spus ca nu pot updata numai acel calculator ci toate.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.