Jump to content

Sistem alarma cu notificare pe Smartphone?


Razvan Pop

Recommended Posts

Salutare,

 

Cum nu trece o luna fara sa-mi dispara cate ceva de la masina, un E84 din 2014, m-am gandit ca nu mi-ar strica un sistem de alarma. Masina o parchez putin mai departe de blocul in care stau, cam 1 minut de mers pe jos. De aici nevoia unei notificari pe telefon in caz de ceva.

 

Are cineva un sistem de alarma de genul acesta? Puteti sa ma indrumati spre un model anume?

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Viper produce asa ceva, dar costa o caciula de bani. Mult mai ieftina este solutia cu pager, dar distanta maxima la care primesti alarmele este de 100-200 m. Nu te lua dupa distantele pe care le dau producatorii (pana la 2km), astea sunt distante in camp liber, nu intre blocuri,
Link to comment
Share on other sites

Da, avem un model care include alarma viper si gps de localizare inclusiv modul de blocare a motorului din smartphone, localizarea masinii si alarme prin sms/apel atat la declansarea alarmei cat si la miscarea masinii de la locul de parcare (tractare, ridicare pe platforma, etc. )

Poate functiona cu sim de la noi si platesti un abonament sau poti pune sim-ul tau.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Da, avem un model care include alarma viper si gps de localizare inclusiv modul de blocare a motorului din smartphone, localizarea masinii si alarme prin sms/apel atat la declansarea alarmei cat si la miscarea masinii de la locul de parcare (tractare, ridicare pe platforma, etc. )

Poate functiona cu sim de la noi si platesti un abonament sau poti pune sim-ul tau.

 

Furtul oglinzilor sau al siglelor ar declanĂâ˘a alarma Ăâ˘i o alerta prin apel/sms?

 

Instalarea alarmei ar afecta garanĂâşia maĂâ˘inii?

 

 

Mobile is King

Link to comment
Share on other sites

Daca senzorii se regleaza la o sensibilitate marita da, se poate pune un senzor de perimetru care va declansa pre-alarmarea la o simpla apropiere de masina dar conteaza unde o parchezi si daca trece in mod normal lume pe langa masina, declansari accidentale pot enerva locatarii din zona pe timp de noapte.

Alarma se conecteaza la masina doar pe alimentare si CAN, BMW in general e reticent la modificati de orice fel, chiar si pentru o statie CB mai fac figuri. In cazul unei interventii in garantie se poate dezactiva temporar. Iti dai seama ca daca ai o problema la motor/cutie care trebuie rezolvata pe garantie, nimeni nu poate spune ca e din cauza alarmei.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

am importat o vreme niste alarme cu gps si alertare pe smartphone de la carscop:

http://1cctv.ro/alarme-auto/102-alarma-auto-gps-gsm-localizare-gratuita-carscop-cc688g.html?search_query=carscop&results=3

nu necesitau abonament, totul era gratuit, localizare pe harta cu o precizie verificata de 0.5-2m maxim in functie de zona in bucuresti.

pretul era mult sub viper, calitatea probabil foarte buna pentru ca defecte au fost zero.

un produs si mai misto mi s-a parut acesta:

http://1cctv.ro/alarme-auto/605-gps-tracker-obd-2-carscop-cctr-830.html?search_query=carscop&results=3

este un tracker cu functii de alarmare ce se cupleaza la mufa obd2 a oricarei masini. tot de la carscop si tot fara abonament.

ce va pot spune este ca sunt in piata de securitate de 20 de ani iar viper este un produs exclusiv de marketing, nu ca ar fi proaste, insa exista nenumarate alte alarme la fel de bune la o fractie de pret. avem alarme importate de noi fabricate de wintec acum 10-15 ani care functioneaza si acum si ni se solicita componente - pagere...etc.

din pacate am iesit din piata auto, volumul nu mai este multumitor. produsele de mai sus sunt numai pentru referinta nu pentru reclama, ti le recomand ca precise si fiabile, daca le doresti probabil sunt la ebay sau amazon.

Edited by fbdcnt
Link to comment
Share on other sites

Nici o alarma/tracker nu este 100% sigura.

Am dat exemplul cu Viper pentru ca noi il folosim la masinile fara alarme de fabrica. Viper este doar trigger pentru tracker sa notifice trackerul pentru a trimite SMS (sau apel telefonic daca se doreste).

Se poate folosi orice alarma inclusiv cea originala a masinii ca si trigger.

Trackerul nu are decat senzor de miscare si fara o alarma trimite notificare doar daca masina e miscata de la pozitia de parcare fara contact pus. Daca se doresc notificari si la socuri, sau perimetru e necesara montarea unei alarme care sa contina respectivii senzori.

 

Trackerul pe care noi il vindem are si alte functii dedicate flotelor si acestea necesita acel abonament pentru foi de parcurs, rapoarte de consum de combustibil, managementul flotei in timp real, etc. Pentru functia de alarma se poate folosi sim-ul clientului si atunci nu e necesar nici un abonament.

 

Avem instalate peste 2000 de astfel de trackere in principal pentru flote, una din firmele mari de curierat din Romania foloseste sistemul nostru pe aproximativ 300 de masini, ca sa iti dau un exemplu.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

evident nicio alarma nu e sigura, asta in general. depinde hotul cat e de competent.

nu se justifica abonament pentru asa ceva, toate functiile despre care vorbesti carscop le are free, vezi si tu specificatia, cumpara de la ebay si testeaza, eu am ramas uimit de precizie. este corect ce spui tehnic despre tracker insa e si alarma aia completa care include tracker si din ce imi aduc aminte era 1/3 din pretul viper.

tot restul e numai marketing, comert, in general omul cu cat e mai neinformat si mai avut plateste mai mult. astia sunt cei mai buni clienti, nu cei care cumpara un nimic si apoi iti freaca ridichea.

Edited by fbdcnt
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

am importat o vreme niste alarme cu gps si alertare pe smartphone de la carscop:

http://1cctv.ro/alarme-auto/102-alarma-auto-gps-gsm-localizare-gratuita-carscop-cc688g.html?search_query=carscop&results=3

nu necesitau abonament, totul era gratuit, localizare pe harta cu o precizie verificata de 0.5-2m maxim in functie de zona in bucuresti.

pretul era mult sub viper, calitatea probabil foarte buna pentru ca defecte au fost zero.

un produs si mai misto mi s-a parut acesta:

http://1cctv.ro/alarme-auto/605-gps-tracker-obd-2-carscop-cctr-830.html?search_query=carscop&results=3

este un tracker cu functii de alarmare ce se cupleaza la mufa obd2 a oricarei masini. tot de la carscop si tot fara abonament.

ce va pot spune este ca sunt in piata de securitate de 20 de ani iar viper este un produs exclusiv de marketing, nu ca ar fi proaste, insa exista nenumarate alte alarme la fel de bune la o fractie de pret. avem alarme importate de noi fabricate de wintec acum 10-15 ani care functioneaza si acum si ni se solicita componente - pagere...etc.

din pacate am iesit din piata auto, volumul nu mai este multumitor. produsele de mai sus sunt numai pentru referinta nu pentru reclama, ti le recomand ca precise si fiabile, daca le doresti probabil sunt la ebay sau amazon.

 

Alarmele din link merg la BMW ?? Intreb pentru ca am vrut sa-mi pun alarma pe masina (chiar daca are alarma de fabrica ce nu este deloc utila) si baietii care se ocupa cu asa ceva) mi-au spus ca la BMW nu merge alt timp de alarma decat VIPER si se pune pe cheia masinii. Costa undeva la 800 lei fara senzori de perimetru.

Link to comment
Share on other sites

Alarmele din link merg la BMW ?? Intreb pentru ca am vrut sa-mi pun alarma pe masina (chiar daca are alarma de fabrica ce nu este deloc utila) si baietii care se ocupa cu asa ceva) mi-au spus ca la BMW nu merge alt timp de alarma decat VIPER si se pune pe cheia masinii. Costa undeva la 800 lei fara senzori de perimetru.

 

niste mincinosi. orice alarma se poate pune la orice masina. daca alarma e analoga iar masina are can, fie se iau comenzi prin relee de la becurile care se aprind cand se deschid usi...etc, fie daca nu ai ce face cu banii cumperi un adaptor de can-bus, se gasesc pt toate marcile. te uiti la schema, faci legaturile si aia e toata instalarea. toti cei care instaleaza diverse, nu le ajunge cat castiga din instalare, vor sa iti si vanda, acolo este profitul mai mare si nemuncit. eu i-am exterminat pe astia, am dat toata marfa in retail, ce s-a intamplat este ca oamenii gasesc greu instalator, nu vor sa instaleze daca nu si vand tot ei.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am vrut eu sa iau alarma aia cand te ocupai , email pe site , nu a raspuns nimeni , am insistat pt o recomandare montaj , probabil clientii astia sunt cantitate neglijabila . Stiu ca nu te ocupai tu personal dar echipa ta dadea flit lejer . Business prea mare probabil , astia mici sunt mai receptivi chiar give a fuck :))
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Am vrut eu sa iau alarma aia cand te ocupai , email pe site , nu a raspuns nimeni , am insistat pt o recomandare montaj , probabil clientii astia sunt cantitate neglijabila . Stiu ca nu te ocupai tu personal dar echipa ta dadea flit lejer . Business prea mare probabil , astia mici sunt mai receptivi chiar give a fuck :))

da sunt sufocati, se ocupa de comenzi in ordinea importantei nu cronologic dar ar trebui sa-i rezolve pe toti deopotriva. nu au timp intotdeauna imi cer scuze.

Link to comment
Share on other sites

niste mincinosi. orice alarma se poate pune la orice masina. daca alarma e analoga iar masina are can, fie se iau comenzi prin relee de la becurile care se aprind cand se deschid usi...etc, fie daca nu ai ce face cu banii cumperi un adaptor de can-bus, se gasesc pt toate marcile. te uiti la schema, faci legaturile si aia e toata instalarea. toti cei care instaleaza diverse, nu le ajunge cat castiga din instalare, vor sa iti si vanda, acolo este profitul mai mare si nemuncit. eu i-am exterminat pe astia, am dat toata marfa in retail, ce s-a intamplat este ca oamenii gasesc greu instalator, nu vor sa instaleze daca nu si vand tot ei.

 

;) relee pe semnalizari se puneu la Cielo si Matiz. Sa faci asa ceva la BMW e o mare tziganie. O alarma viper pe CAN e 100 de euro.

comenzile pe CAN difera de la un model de masina la altul, sa nu spun ca la bmw seria E are kcan pe 100kbs iar seria F dupa 2012 are kcan2 pe 500kbps.

Edited by neo_andersson
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da, avem un model care include alarma viper si gps de localizare inclusiv modul de blocare a motorului din smartphone, localizarea masinii si alarme prin sms/apel atat la declansarea alarmei cat si la miscarea masinii de la locul de parcare (tractare, ridicare pe platforma, etc. )

Poate functiona cu sim de la noi si platesti un abonament sau poti pune sim-ul tau.

 

Sunt interesat de un asemenea model de alarma , da-mi un PM.

 

Multumesc.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.