Jump to content

Acte masina dezmembrari


lexuuuu

Recommended Posts

Ai nevoie de un contract de vanzare-cumparare intre tine si cel care o vinde!

Daca cel care o vinde nu este proprietar in acte, atunci iti trebuie si contractul intre cel care ti-o vinde tie si cel de la care a cumparat-o el..!

Chitanta de mana nu exista..!!

Edited by LUKAS320d
Link to comment
Share on other sites

Chitanta de mana nu exista..!!

serios?

dar de ce sa nu existe? nu este tot o conventie/contract de vanzare-cumparare?

 

daca o cumpara doar pt dezmembrare in interes propriu, e suficient sa aiba documentele masinii de identitate (cartea masinii) si un act de provenienta/proprietate (chitanta de mana/contract, etc)

Link to comment
Share on other sites

Am sa fac o chitanta de mana cu 2 martori si aia este. Multumesc frumos.

 

 

Salut,

 

Cerinta minima ca sa fie recunoscuta legal aceasta "chitanta" este ca cel ce incaseaza banii sa scrie personal in josul paginii "Bun si aprobat pentru suma de xxx" si semnatura.

Poti citi mai mult aici: http://legeaz.net/noul-cod-de-procedura-civila/art-275

 

Disclamer: nu am pregatire juridica, este numai o recomandare

Link to comment
Share on other sites

"Bun si aprobat" pe chitanta de mana la masini?

 

buna asta ! :laugh:

 

si aprobata !

 

 

PS:

expresia se foloseste doar in cazul tranzactiilor bunurilor fungibile, adica ce pot fi inlocuite cu altele similare, dar la masini individualizarea se face precis, prin VIN (serie sasiu/caroserie etc.)

 

Disclamer: nu am pregatire juridica, este numai o recomandare

norocul tau, altfel radeau toti de ce ai scris... asa rad doar jumatate :popcorn:

Link to comment
Share on other sites

nu sunt arogant deloc, doar ca vad cum stabilesc unii reguli de drept fara sa aiba nici cel mai mic habar de asa ceva (mi-a placut ca si recunoaste asta)

 

Cerinta minima ca sa fie recunoscuta legal aceasta "chitanta" este ca cel ce incaseaza banii sa scrie personal in josul paginii "Bun si aprobat pentru suma de xxx" si semnatura.

 

Disclamer: nu am pregatire juridica, este numai o recomandare

 

 

Omul a intrebat frumos, nu e nevoie sa fi arogant, mai ales ca ai si un statut pe forum..

 

1. nu vad intrebarea... este o afirmatie cu pretentii de cunoscator (desi la final zice fix pe dos)

 

2. este absurd sa dai un search pe Google si sa emiti citate cu valoare de adevar universal FARA sa stii despre ce vorbesti

 

3. si daca am un statut pe forum asta nu inseamna ca trebuie sa inghit/accept aiurelile oricui cu acces la internet... ba dimpotriva!

Link to comment
Share on other sites

Domnilor,

 

In "pricipiu" incep sa ma simt vinovat pentru ca am vrut sa ajut cu o sugestie - si s-a ajuns la cu totul alte interpretari a demersului.

 

@lexuuuu

Tot ce pot sa iti spun, este ca recent pe durata unor lucrari de renovare, pentru a face anumite operatiuni am apelat la aceasta metoda (...mai ieftina).

Am fost sfatuit de un jurist sa pun si acest lucru pe chitante - pe principiu ca nu are ce sa strice un rand in plus la semnatura si este recomandat pentru orice ban pe care il dai in avans/imprumut/etc care nu trece prin notar. De atunci asa fac la orice - chit ca il sperie putin pe cel caruia ii dau banii.

 

Este in totalitate la latitudinea ta cum faci. In fond sunt bani,timpul si nervii tai.

 

Cu stima,

Daniel

 

PS: sa ne mai descretim putin, in acest context, este chiar si o vorba in popor: "ca-i prea lunga nu s-a plans niciuna pana acum" :-)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.